e
sv

İyi sağlık alışkanlıkları geliştirmek için 5 neden

1274 Okunma — 18 Haziran 2022 12:07
sağlık alışkanlıkları
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hayatlarımız, onlardan yaptığımız şeydir. Ve eğer uzun, mutlu, sağlıklı yaşamların tadını çıkarmak istiyorsak, şimdi iyi sağlık alışkanlıkları oluşturmaya başlamak için çaba göstermeliyiz. Peki, yeni sağlık alışkanlıkları iş gibi hissetmeyi bırakmadan önce ne kadar zaman ve çaba harcamanız gerekiyor?

Bir alışkanlık oluşturmak ne kadar sürer?

Avrupa Sosyal Psikoloji Dergisi’ne göre , yeni bir alışkanlığın oluşması 18 ila 254 gün arasında sürebilir. Bu büyük bir boşluk gibi görünüyor, ancak bunun nedeni, geliştirmeye çalıştığınız alışkanlığın türüne bağlı olarak gereken sürenin değişmesidir.

Bununla birlikte, çalışma, ortalama olarak yeni bir alışkanlığın 66 gün içinde otomatik hale gelebileceğini de belirtti.

Ancak, sağlık alışkanlıkları söz konusu olduğunda, gerçekten zaman ve çaba harcamak, başlangıçtaki mücadeleye değer.

Sağlık alışkanlığının tanımı nedir?

Basitçe söylemek gerekirse; Bir sağlık alışkanlığı, zihinsel veya fiziksel sağlığınız için avantajlı olan, düzenli olarak meydana gelen herhangi bir davranıştır. Bazı örnekler şunları içerir:

 • Düzenli egzersiz yapmak.
 • Dengeli bir diyet yemek.
 • Takviye almak .
 • Alkol tüketimini sınırlamak.

İyi sağlık alışkanlıkları neden önemlidir?

Herkesin yeni bir alışkanlık oluşturma yeteneğini etkileyebilecek tutarlı bir rutinden hoşlanmadığını belirtmek önemlidir. Bazıları süreci diğerlerinden daha zor bulacaktır. Vazgeçmek ve eski yöntemlere dönmek istediğiniz anlarda, kendinize iyi sağlık alışkanlıklarının neden gerekli olduğunun beş nedenini hatırlatın.

1) Alışkanlıklar günlük hayatınızı etkiler

Sağlıklı alışkanlıklar hayatınızın her gününde mevcuttur. Dışarısı soğuksa ve o koşuya çıkmak istemiyorsanız veya zor bir gün geçirdiyseniz ve besleyici bir yemek pişirmek yerine paket yemek yemeyi tercih ettiğinizde, bugün gösterdiğiniz çabanın sizi etkileyeceğini unutmayın. senin geleceğin.

2) Mücadele sadece geçicidir

Sonunda, sağlık alışkanlıklarınızı hiç düşünmeden gerçekleştireceksiniz. Bu, yakında bir alışkanlığı tamamlayamadığınızda, etkisini fark etme olasılığınız yüksek olduğu anlamına gelir. Tablolar yakında değişecek; sadece devam etmelisin. Bunu aldın!

3) İyi sağlık alışkanlıkları kişisel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir

Tüm alışkanlıklar gibi, iyi sağlık alışkanlıkları da günlük hayatınızın bir parçası haline geldikten sonra kırılması zordur. Belki de kendinize bir triatlon veya maraton tamamlamak gibi bir hedef belirlediniz; Sağlam sağlık alışkanlıkları oluşturmak, kendiniz için belirlediğiniz zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacak. Hepsi birbirine bağlı.

4) Sağlıklı alışkanlıklar yola devam etmenize yardımcı olacaktır

Doğal olarak sağlık alışkanlıklarımızı yerine getirmemizi engelleyen şeyler olacaktır. Örneğin, hasta olduğunuzda kendinizi spor salonuna gitmeye zorlamanız sağlıklı olmaz. Ya da belki bir tür kutlama yemeği için dışarı çıktınız ve diyet planınıza uyan herhangi bir seçenek yok. Ya da belki bir seyahate çıktınız ve takviyelerinizi yanınıza almayı unuttunuz.

Bunlar olur, ancak bir kez iyi alışkanlıklar oluşturulduğunda, tamamen pes etme olasılığınız azalır çünkü faydaları zaten fark etmiş olacaksınız.

5) Sağlık alışkanlıkları sizi iyi hissettirecek

Elbette, yeni bir rutine girmek muhtemelen zor olacaktır, ancak faydalarını hissetmeye başladığınız an, tüm çalışmanızın ve çabanızın karşılığını alacaktır. İlk zindelik hedefinizi kırdığınızda veya dengeli beslenmenizdeki tüm besin maddelerinin vücudunuzda bulunmasının ışıltısını hissettiğinizde veya aldığınız takviyeden taze, genç cildin faydalarını gördüğünüzde, o kadar mutlu olacaksınız ki. bir değişiklik yaptın. Bu nedenle, özellikle bırakmak istediğiniz anlarda bu duyguları düşünmeye devam edin.

Bunların ekran görüntüsünü alın veya doğru yönde biraz geri itmeye ihtiyacınız olduğunda hızlıca geri dönmek için bu sayfayı yer imlerine ekleyin.

Oluşturmaya çalıştığınız yeni sağlık alışkanlığı ne olursa olsun, kendinize karşı nazik olmayı unutmayın ve oraya ulaşmak için verilen mücadele yerine sonucu düşünmeye devam edin.

Sağlıklı Yaşam

Sıradaki içerik:

İyi sağlık alışkanlıkları geliştirmek için 5 neden