e
sv

Hissettiğimiz ama adınız koyamadığımız duygular aslında bilimsel bir gerçektir!

75 Okunma — 12 Aralık 2023 23:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hislerimizi anlamlandıramadığımız vakitler olmuştur, pekala bu hislerin isimleri neler?

Çoğu vakit farklı ruh halleri içerisine girebiliriz. Bazen kendimizi yalnız hisseder, bazen de kalabalıklar içinde yalnız kalırız. Durup baktığımızda aslında hissettiğimiz fakat bir türlü tabir edemediğimiz hislerin bir ismi, bilimsel bir açıklaması vardır. Gelin birlikte hissettiğimiz lakin ismini koyamadığımız 5 duyguyu inceleyelim.

DES VU

Fransızca “Dès Vu” sözcüğünün manalarından biri; görüldüğü üzere, başkası ise içinde bulunduğunuz vaktin bir gün anı olacağının farkında olma halidir. Örneğin arkadaşlarınızla ya da ailenizle çok memnun bir an geçiriyorsunuz ve o anın biteceğinin farkına varıp hüzünleniyorsunuz. İşte bu pay Des Vu deniliyor.

ZENOSYE

Birçok vakit geçirdiğimiz, yaşadığımız anın ne kadar süratli geçtiğini anlayamayız ancak vaktin gün geçtikçe daha süratli aktığını hissetme durumuna Zenosye denir.

MONAKAPSIS

Kendinizi hiçbir yere ilişkin hissedemiyorsanız siz de Monakapsis hissini hissediyor olabilirsiniz. Bulunduğunuz yere bir türlü alışamıyor ve benim burada ne işim var üzere hislere kapılmanızın bilimsel ismine deniliyor.

ONISM

Eski Yunanca kökenli bir sözcük: “Onism”. Hayatta az şey deneyim etmenin verdiği hüzün, birebir anda birçok şey yaşayamamanın yarattığı hayal kırıklığı demektir. Daima daha fazlasını aramanın verdiği dert hissine Onism denir.

EXULANSIS

Sürekli kendinizi açıklasanız da insanların sizi bir türlü anlamadığını düşünme hissine Exulansıs denir. İnsanların anlamadığı, bir mana veremediği bir mevzu hakkında konuşurken, bu bahis hakkında konuşmaktan vazgeçme eğilimini söz eder. karşı tarafın seni asla anlamayacağı hissine sıkça kapılıyorsanız siz de exulansis hissini yaşıyor olabilirsiniz.

Yaşam

Hisse,Anlam

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Hissettiğimiz ama adınız koyamadığımız duygular aslında bilimsel bir gerçektir!