e
sv

Her gün su içmenin sağlığa faydaları

69 Okunma — 15 Aralık 2023 03:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Özellikle yaz aylarında günde en az 8 bardak su içmeniz gerekir. İşte hayati kıymete sahip kalorisiz bu içeceğin yararları…

 1. Ağrılarınızı hafifletir

Vücudumuzun yaklaşık yüzde 70’i sudan oluşur. Eklem aralıklarında kayganlığı sağlayan sıvı bileşeninde de su bulunur. Gereğince su içmediğimizde eklem ortası sıvılarla birlikte eklem kayganlığı da azalır. Bu da eklem ağrılarına, hareket sırasında eklemlerden ses gelmesine neden olur. Tedavi edilmezse eklem yüzeyleri aşınıp kalıcı eklem bozuklukları oluşur. Ağrısız hareket etmek için su içmek en kolay tedbir.

 1. Susuzluk uyku getirir

Vücudun denetim merkezi olan beyin de öteki organlar üzere sağlıklı çalışmak için suya gereksinim duyar. Uzamış susuzlukta unutkanlık, dikkat eksikliği, uyku hali, algıda ve hareketlerde azalma, sonluluk olur. Sağlıklı zihinsel faaliyetler için su kaide.

 1. Cilt hastalıkları gelişebilir

Su yetersiz alındığında cilt kuruyup terleme azalır. Beden ısı istikrarını sağlayamaz, cilt esnekliğini kaybeder. Bilhassa egzama ve mantarlar sık gözlenirken, tırnaklar ve saçlar kırılır, ciltte çatlama ve kanamalar görülebilir. Beden mikroplara açık hale gelir.

 1. Kas fazlaysa su muhtaçlığı artar

Spor yaparken daha sağlıklı olmak için istikrarlı beslenme, nizamlı bir uyku ve gereğince su içmeye dikkat etmek gerekir. Bedendeki kas kitlesi arttıkça su muhtaçlığı da artar. Spor yapmadan evvel ve sonra içilen su, kas kasılmaları ve kramplarla başa çıkmada epey tesirli.

 1. Stresliyken susuzluk hissederiz

Beynimizin yüzde 85’i sudur. Bedenimizde yeteri kadar besin ve su yoksa gerilim altında hissederiz. Açlık ve susuzluğa dayanamamamızın sebebi beynimize bu durumlarda yakıt yani besin ve su gitmemesidir. Gün içerisinde gergin ve huzursuz olan bireyler kâfi su içmiyor olabilirler.

 1. Bağırsakları memnun eder

Lifli besinler ve bol su sindirim sisteminin tertipli çalışmasını sağlar. Yetersiz su tüketimi, sindirim sisteminin daha az çalışmasına ve kabızlığa yol açar. Kabızlık ve hazımsızlığı önlemek, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için kesinlikle su için.

 1. Ağız sıhhatini korur

Yetersiz su içmek tükürük salgısını azaltır. Bu nedenle ağız içinin paklığı kâfi olmaz. Bu da beğenilen olmayan rahatsız edici ağız kokusuna yol açar. Günde en az 8 bardak su ağız kokusunu gidermeye yardım eder.

 1. Susuzlukta idrar neden yoğunlaşır?

Karaciğer ve böbrekler toksik unsurların bedenden atılmasını sağlar. Gereğince su içilmezse toksinler bedenden atılamaz, idrar ölçüsü azalıp rengi yoğunlaşır. Minerallerin birikimi ile böbrek taşı oluşumu, toksinlerin karaciğerde birikimi ile de hepatitler ve karaciğer hasarı meydana gelir. Bu nedenle her gün kâfi ölçüde su içmek hayati kıymet taşır.

Sağlık

Eklem,Vücut

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Her gün su içmenin sağlığa faydaları