e
sv

Hamilelikte elma yiyin sonucu görün! Faydaları saymakla bitmez…

66 Okunma — 22 Aralık 2023 18:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelerin elma yemesi hem anneye hem bebeğe pek çok yarar sağlıyor! 10 unsurda tesirleri anlattık…

Hamilelik sürecinde elma tüketmenin, hem bebeğe hem de anne adayına pek çok yararı bulunmaktadır. Antioksidanlar, bitkisel besinler, flavonoidler ve diyet lifi bakımından varlıklı olan elma, hamilelikte sağlıklı bir beslenme için kıymetli bir tercihtir. İşte hamilelikte elma yemenin 10 yararı:

 1. Kabızlığa düzgün gelir: Elma, içerdiği lifler sayesinde bağırsakları düzenler ve sindirimi kolaylaştırarak hamilelikte sıkça karşılaşılan kabızlık meselesini hafifletir.
 2. Kansızlığı önler: Yüksek demir içeriği ile elma, hemoglobin seviyesini artırarak aneminin önlenmesine yardımcı olabilir. Bu, erken doğum riskini azaltabilir.
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirir: C vitamini açısından güçlü olan elma, bağışıklık sistemini destekleyerek enfeksiyonlara karşı muhafaza sağlar.
 4. Halsizliğe güzel gelir: Elma içerdiği kolay şekerlerle anında güç sağlar, bu da hamilelik periyodunda sıkça yaşanan halsizlik sıkıntısını hafifletebilir.
 5. Kanseri önler: Elmadaki fitokimyasal bileşikler, akciğer, kolorektal, sindirim sistemi ve göğüs kanseri riskini azaltabilir.                         
 6. Solunum meselelerini önler: Çocuklukta elma tüketiminin, astım ve alerjik hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır.
 7. Yüksek tansiyonu düşürür: Sistemli elma tüketimi, yüksek tansiyonla çabada tesirli olabilir, bu da hamilelik sürecinde sağlıklı bir kan basıncını takviyeler.
 8. Erken doğum riskini azaltır: Günde bir elma tüketmek, gebe bayanlarda erken doğum riskini azaltabilir.
 9. Kan şekerini düzenler: Orta seviyede glisemik indeksi sayesinde elma, kan şekerini denetim altında tutabilir, gestasyonel diyabet riskini azaltabilir.
 10. Bulantıya uygun gelir: Hamilelikte hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan mide asidi üretimi nedeniyle yaşanan bulantı meselesini hafifletmek için nizamlı olarak elma tüketmek yararlı olabilir.

Hamilelikte elma tüketimi, ekseriyetle günde iki ila dört porsiyon ortasında önerilir. Lakin çok tüketim, sindirim meselelerine, kilo artışına ve öteki sıhhat meselelerine yol açabilir. Bu nedenle istikrarlı bir diyet ve uzman tekliflerine uygun formda elma tüketmek değerlidir.

Sağlık

Elma,Hamilelik,Kan,Riskini

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Hamilelikte elma yiyin sonucu görün! Faydaları saymakla bitmez…