e
sv

Hamilelik ne kadar sürede belli olur?

75 Okunma — 12 Aralık 2023 21:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu sorunun karşılığını uzmanlardan öğrendik sizin için derledik

Hamile kalmak istemeyen ya da isteyen pek çok bayan için korunmasız ilgi sonrasındaki mühlet hayli heyecan ve kaygı vericidir.

Ne vakit ve nasıl gebeliğin oluşacağı bilinemediği için en kısa müddette ataklık testine başvurarak sonucun çabucak öğrenilmesi istenir.

İki adet dönemi ortasında olan o devirde tüm belirtiler sorgulanmaya başlanır.

Bu mühlet zarfında bayanların en merak ettiği sorulardan biri ise hamileliğin ne kadar müddette muhakkak olacağı sorusudur.

Uzmanlardan alınan bilgilerle sorularınızı yanıtladık, işte cevaplar…

Hamilelik ne kadar müddette muhakkak olur?

Adet devri geciktiği vakit yahut geciktikten bir hafta sonra hamilelik testi yapılırsa  daha net sonuçlar alınabilir. Testlerin ne kadar yanlışsız olacağı konusunda birden çok faktör devreye girmektedir. Gebelik yumurtlama devrinin birinci günlerinde oluştuysa muhtemelen daha erken olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Evde yaptığınız gebelik testleri vakit içerisinde güzelce geliştirilmiş testlerdir. İdrarın içindeki az ölçüde hCG düzeyini bile tesbit edecek kadar hassas olan testler vardır. Testin hassas olup olmadığını anlamak için ambalaj üzerindeki mIU/ ml ölçüsüne bakabilirsiniz. mIU/ ml sayısı ne kadar küçükse test o kadar hassastır. Bu sayının aralığı 10 mIU /ml ile 50 mIU / ml ortasındadır.

İlişkiden ne kadar mühlet sonra hamilelik testi yapılmalıdır?

Adet döneminin her gününde test yapılabilir. İdrarda bulunan hCG oranına bağlı olarak sonucun doğruluğu değişebilir. Gebe olsanız bile testi çok kısa müddet içinde yaparsanız negatif sonucunu alabilirsiniz.

Korunmadan cinsel bağlantıya girdikten en az 12 gün sonra test yapılması size en sağlıklı sonucu verecektir. Adet periyotları sistemsiz olan bayanlarda ise bu müddet 3 hafta kadar sarkabilir.

Hamilelik kanda ne kadar müddette muhakkak olur?

Gebelik hormonu hCG, idrarda o kadar süratli bulunmaz ama kanka çok erken bulunur. Döllenen yumurta rahim duvarına tutunduktan 6-8 gün sonra olumlu bir test sonucu alabilirsiniz.

Hamilelik testini meskende yaptıktan ve olumlu sonuç aldıktan sonra sağlama yapmak için kan testi yaptırmanız gerekir.

Sağlık

Süre,Test,Testi,Hamile,Ne Kadar

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Hamilelik ne kadar sürede belli olur?