e
sv

Gözünüzü kaybetmemek için şimdi tedbir alın!

64 Okunma — 19 Aralık 2023 17:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gözler, hayatımızın değerli bir modülünü oluşturur ve ekseriyetle sıhhatleri üzerine gereğince düşünmeyiz. Lakin göz sıhhati, hayat kalitemizi büyük ölçüde etkileyebilir. Görme yetisini korumak ve göz sıhhatini sürdürmek için alınabilecek kolay …

Gözler, ömrümüzün kıymetli bir modülünü oluşturur ve çoklukla sıhhatleri üzerine gereğince düşünmeyiz.

Ancak göz sıhhati, hayat kalitemizi büyük ölçüde etkileyebilir. Görme yetisini korumak ve göz sıhhatini sürdürmek için alınabilecek kolay tedbirler vardır.

Bu yazıda göz sıhhati için altın bedelinde olan 8 uzman tavsiyesini bulacaksınız.

Gözlerinizi şahin üzere korumak ve sağlıklı bir görme tecrübesi yaşamak için bu tekliflere bir göz atalım.

1) Hakikat Beslenme Unsurlarına Uyun

Havuç tüketiminin gözlere yeterli geldiğini duymuşsunuzdur, lakin göz sıhhatiniz için daha fazlası gerekiyor. Genel olarak sağlıklı bir diyetin yanı sıra, aşağıdaki besinler göz sıhhatinizi takviyeler:

 • Yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, kale, kara lahana vb.) lutein, zeaksantin ve antioksidanlar içerir.
 • Narenciyeler (Portakal vb.), C vitamini açısından zengindir.
 • Yağlı balıklar (Somon, ton balığı vb.), omega-3 yağ asitleri içerir ve göz sıhhati için kıymetlidir.

2) Faal Kalın

Fiziksel aktivite, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol üzere göz problemleri risklerini azaltabilir. Ayrıyeten, düşük ila orta seviyede antrenmanın bile yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltabileceği gösterilmiştir.

3) Güneş Gözlüğü Kullanın

UV ışınları göz merceğine ziyan verebilir ve katarakt oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle, güneşli yahut bulutlu günlerde dahi güneş gözlüğü takmalısınız. ‘%100 UV’ yahut ‘UV400’ muhafazalı güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

4) Çokça Su İçin

Gözlerinizin nemli kalması ve tahrişin önlenmesi için kâfi sıvı alımı değerlidir. Gözyaşı üretimi yaşlandıkça azalabilir, bu nedenle kâfi su içmeye ihtimam gösterin ve gerektiğinde yapay gözyaşı kullanın.

5) Kollayıcı Gözlük Kullanın

İş yerlerinde göz yaralanmaları epey yaygındır. Gözetici gözlükler, bu cins yaralanmaların yüzde 90’ını önleyebilir ve yaralanma durumunda ciddiyeti azaltabilir.

6) Ekran Kullanımını Sınırlayın

Uzun periyodik ekran kullanımı gözlerinizi yorabilir. Bilgisayar kullanımı için tasarlanmış reçeteli gözlükleri ve mavi ışığı filtreleyen lensleri düşünebilirsiniz. Ayrıyeten, her 20 dakikada bir ekranı kapatıp uzak bir noktaya bakmak da göz yorgunluğunu azaltabilir.

7) Göz Muayenesi Yaptırın

Yılda en az bir kere göz hekimine gitmek kıymetlidir. Göz sıhhatinizi sistemli olarak denetim ettirin.

8) Aile Geçmişinizi Araştırın

Bazı göz hastalıkları genetik olabilir, bu nedenle aile geçmişinizi gözden geçirmek değerlidir. Aile üyelerinizde önemli göz hastalıkları varsa, bu bahiste daha dikkatli olmanız gerekebilir.

Göz sıhhatinizi korumak için bu tekliflere dikkat etmek, uzun vadede daha sağlıklı ve daha düzgün görüşe sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Sağlık

Göz,Göz Sıhhati,Önemli

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Gözünüzü kaybetmemek için şimdi tedbir alın!