e
sv

Göz üşümesi nedir?

550 Okunma — 06 Ocak 2023 10:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İlk duyduğunuzda kulağa garip gelebilir lakin evet göz üşümesi yahut göz nezlesi olarak bilinen hastalık hakkında ayrıntılar….

Gözün etrafında oluşan beyaz kısım “konjonktiva” olarak isimlendirilmektedir.

Konjonktivanın çeşitli nedenlerden ötürü iltihaplanması ile konjonktivit yani öteki adlarıyla “Göz üşümesi, göz nezlesi” rahatsızlığı meydana gelmektedir.

Göz üşümesi olarak bilinen bu rahatsızlığa etraftaki etmenlerden kaynaklı bakteri, virüs, viral ya da alerjisel sebeplerden  ortaya çıkmaktadır.

Lens kullanan şahıslarda daha çok ortaya çıkar

Bu üzere hastalıklar, lens kullanan bireylerde daha çok ortaya çıkmaktadır.

Özellikle de mühleti biten lensler göz sıhhatini tehlikeye atmaktadır. Ayrıyeten göz nezlesi oluşumunda yanlış kullanılan göz kremleri, ilaçlar ve makyaj gereçleri de rol oynamaktadır.

Solumum yolu ile de göz nezlesi meydana gelebilir. Üst teneffüs enfeksiyonu olan kişilerle yakın temasla bulaşan viral göz nezlesinin tedavisi için doktora başvurmak gerekmektedir.

Polen alerisi olanlar dikkat

Göz nezlesinin en sık rastlanan tiplerinden biri de alerjik göz nezlesidir.

Mevsim geçişlerinde ve ilkbaharda polene alerjisi olan şahısların yaşadığı bu nezle göz damlası kullanan şahıslarda de görülebilmektedir.

Göz nezlesi 7’den 70’e her yaştan beşerde görülebilmektedir. Yaşlılardan tutun da  çocuklara kadar göz nezlesi olayı ile karşılaşmak mümkündür.

Göz nezlesi her iki gözü birden etkileyen bir göz rahatsızlığı iken bazen tek beğenilen de görülebilmektedir. Tahriş, gözyaşı kanallarının tıkalı olması üzere sebeplerle bebeklerde de göz nezlesi oluşabilmektedir.

Sağlık

Göz,Göz Nezlesi

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Göz üşümesi nedir?