e
sv

Ellere dikkat, tümor belirtisi olabilir

505 Okunma — 30 Ocak 2023 11:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tümör belirtilerini ellerinizde görmek mümkün..

İyi ve makus huylu tümörleri elde de görebilmek mümkün. Ellerinize bakarak tümör belirtilerini görebilirsiniz.

Hastalarda en sık görülen şikayet ve belirtilerin başında ise şişlik, ağrı ve renk değişimleri geliyor. Şayet sizde de bu belirtiler mevcutsa hekiminize danışabilirsiniz.

El Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, el tümörlerine yönelik yaptığı açıklamada, fark edilen tümörlerin en kısa müddette bir uzmana gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Uzel, “Eldeki tümörler cilt altındaki yumuşak doku ve kemiklerden kaynaklı oluşur. Eldeki yumuşak doku tümörlerinin büyük çoğunluğu uygun huylu olmak ile birlikte ender de olsa berbat huylu tümörlere de rastlanır. Elde en sık görülen makûs huylu tümörler ise ciltten kaynaklanan skuamöz hücreli karsinomdur. Sarkomlar da yumuşak dokudan kaynaklanan bir öbür makus huylu tümördür. Bu kitleler ağrı, şişlik ve renk değişiminden ötürü daha erken fark edilebilir.” tabirlerini kullandı.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

El Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, teşhis ve tedavileri hakkında;

“Eldeki tümörlerin tanısı fiziki muayene ve radyolojik görüntüleme ile konulabilir. Radyolojik görüntülemede düz grafi, Ultrasonografi, BT ve MRG kullanıyoruz. Bilhassa MRG, cerrahi tedavide için yol gösterici bir özellik taşır. Tedavide şayet kitle çok büyük değilse, kitlenin tam olarak çıkarılıp patolojiye gönderilmesi önerilir. Güzel huylu kitlelerde şayet hasta ameliyat ile kitlenin çıkarılmasını istemez ise hastaların takip altında olması ve kitlede ağrı ve büyümede artış olması durumunda tekrar kıymetlendirilmesi değer taşır. Elde çıkarılan kitlelerin kimileri ameliyat sonrası periyotta tekrarlayabilir. Bu nedenle hastaların ameliyat sonrası periyotta de tertipli takip yaptırması erken devirde nüksün saptanması açısından değerlidir.” dedi.

Sağlık

Kitle,Elde,Huylu,Tümör

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Ellere dikkat, tümor belirtisi olabilir