e
sv

Ebeveynler dikkat! Fazla oyuncak ile çocuklarınızın gelişimini etkileyebilirsiniz!

74 Okunma — 12 Aralık 2023 19:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gereğinden fazla oyuncak ile çocuklarınızın gelişimi olumsuz tarafta etkilenebilir..

Genel olarak çocuklar oyalansın diye ya da gelişimine yararının olacağını düşündüğümüz yüzlerce oyuncak ile çocukları yalnız bırakırız. Lakin fazla oyuncak ile oynamak gelişim devrindeki çocukların gelişimini olumsuz istikamette etkilediğini göz arkası ediyoruz. Gelin birlikte bilim insanlarının da araştırmalarının sonucunda fazla oyuncağı çocuk gelişiminde ki tesirlerini inceleyelim.

Fazla oyuncağın çocuk gelişimindeki olumsuz tesirlerini nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Toleda Üniversitesinde araştırmacılar küçük çocukların etraflarında daha az oyuncak bulunmasının onları daha kaliteli oyun oynamaya teşvik edip etmediğini incelemek için bir araştırma yapılmış ve On sekiz – otuz ay ortası yeni yürüme devrindeki çocukla yapılan araştırmada, çocukların oyun davranışları 30’ar dakika boyunca bir oyun odasında 16 oyuncak ve öbür odada 4 oyuncak olacak halde incelenmiş.

Araştırma sonucunda ise etrafında daha fazla oyuncak olan çocuklar oyunları sırasında bir oyuncaktan başkasına daha çok geçiş yapmış ve her bir oyuncakla daha kısa müddet oynamışlar. Çocuklar, etraflarında daha az oyuncak varken ise her bir oyuncakla daha uzun mühlet ve daha fonksiyonel halde oyun oynadığı gözlemlenmiş.

Araştırmacılar, çocuğun etrafında bulunan fazla oyuncakların bu tesirinin, oyun sırasında art planda açık olan televizyonun tesirlerine benzeri bir halde, çocukların dikkatlerini makul bir yere yönlendirmelerini zorlaştırıyor olabileceği ve bu durumun çocukların bu yaşlardan itibaren gelişen dikkat müddetlerini artırma maharetlerinin gelişimi için olumsuz bir ortam yaratabileceği istikametinde çıkarımlarda bulunmuşlar.

Buna araştırmaya nazaran çocuğun oyun oynarken etrafında fazla oyuncak bulunması; dikkat dağınıklığına, hayal dünyasının körelmesine, maharetlerinin gelişmemesine, doyumsuzluğa, değer bilmemesine ve kendini söz etme yeteneğinin zayıflamasına sebep olabilir.

Bu bulgular gösteriyor ki, küçük çocukların oyun ortamlarını gereğinden fazla oyuncakla doldurmak onların dikkat gelişimleri ismine olumlu bir seçim olmayabilir.

İpucu

Oyun,Çocuklar,Oyuncak,Araştırma,Gelişim

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Ebeveynler dikkat! Fazla oyuncak ile çocuklarınızın gelişimini etkileyebilirsiniz!