e
sv

Diş neden çürür ve Diş çürümesi nasıl önlenir?

832 Okunma — 22 Kasım 2022 20:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitlerine nazaran; Diş ve diş eti rahatsızlıkları, yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeniyle en büyük sıhhat meselelerinden birisi olarak tanımlamaktadır. Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908 tarihinde başlaması nedeniyle bu tarih ülkemizde “Diş Hekimliği Günü” olarak kabul edilmiştir. Pekala dişler neden çürür ve önlemek için neler yapmalıyız?

Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908 tarihinde başlaması nedeniyle bu tarih ülkemizde “Diş Hekimliği Günü” olarak kabul edilmiştir. Her yıl 22 Kasım`ı da içine alan hafta “Toplum Ağız ve Diş Sıhhati Haftası” ismi altında kutlanmaktadır. Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Vazifelisi ve Medicine Hospital Diş Doktoru Sozdar Lider, 21-27 Kasım Ağız ve Diş Sıhhati Haftası münasebetiyle toplumu bilinçlendirmeye yönelik ihtarlarda bulundu. Diş Doktoru Sozdar Lider, “ağız ve diş sıhhati; genel sıhhatin, yaşamsal işlevlerin ve hayat kalitesinin değerli bir parçasıdır” dedi. Diş çürükleri ve tedbirleri için bilgi dolu transferler yaptı.

“EN SIK GÖRÜLEN SAĞLIK SORUNLARI ARASINDA”

Diş Tabibi Sozdar, “Ağız ve diş hastalıkları dünyanın çabucak tüm bölgelerinde en sık görülen sıhhat problemleri ortasındadır. Hayat kalitesi açısından kıymetli kayıplara yol açan ağız ve diş hastalıklarının; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum üzere birçok sıhhat probleminin gelişmesinde rol oynadığını gösteren ispatların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle ağız diş sıhhati sorunlarının açığa çıkmadan evvel gözetici tedbirlerle engellenmeleri, hastalıklar açığa çıktığında ise süratlice tedavi edilmeleri gerekir” dedi.

Diş rahatsızlığına şöyle devam eden Sodar, “Ne yazık ki diş doktoruna gitme sıklığı düşük hayli, kronik ve yıkıcı özellikte olan ağız-diş meselelerinde tedavi ekseriyetle hastalığın çok ilerlediği bir devirde gerçekleşir. Tedavideki gecikme ise ağız diş sıhhati ve genel sıhhati bozarken ayrıyeten sıhhate ayrılan bütçenin de katlanarak artmasına neden olmaktadır. Ağız ve diş sıhhati; genel sıhhatin, yaşamsal işlevlerin ve hayat kalitesinin kıymetli bir modülüdür. Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitlerine nazaran;

“Diş ve diş eti rahatsızlıkları yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeni ile insanların karşılaştığı en büyük sıhhat sıkıntılarından birisi olarak tanımlamaktadır.” tabirlerine yer verdi

DİŞ VE DİŞ ETİ HASTALIKLARINA DİKKAT

5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine, Hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara,39-69 yaş grubunda 7 kat daha fazla kalp hastalığına neden olmaktadır. Peki diş sağlığımızı ve bununla birlikte genel sağlığımızı korumak için ne yapmalıyız? “Diş sağlımız için nasıl beslenmeliyiz?” Sorusu ilk aklımıza gelen soru. Diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen gıda maddeleri şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddelerdir. Bunları tamamen kesmek değil ancak belirli bir düzen içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir.
DİŞ SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLEN BESLENME ŞEKLİ NELERDİR?
 • Şekerli, yapışkan ya da asitli gıdalar üç ana öğün içinde tüketilmelidir.
 • Öğün aralarında elma, havuç gibi sert dişleri temizleyip dişetine masaj yapacak gıdalar yenmelidir.
 • Şekerli, yapışkan gıda yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir.
 • Yine şekerli gıda yendikten sonra ağza atılacak bir parça peynir şekerin çürük önleyici etkisini gidermek açısından son derece önemlidir.
 • Diş dostu olarak kabul edilen gıda maddelerinin başında proteinler gelir. Vücudumuzun temel yapı taşını oluşturan bu maddeler hem dişlerin gelişimi sırasında hem de dişler sürdükten sonra diş sağlığı açısından da mutlaka tüketilmesi gereken gıda maddeleridir.
 • Yüksek protein içeriğinin yanı sıra diş sağlığındaki önemi açısından peynir özellikle şekerli gıda tüketimi sonrası şiddetle tavsiye edilen bir besindir.
 • Yer fıstığı da içeriğindeki fosfat nedeniyle çerez türü yiyecekler arasında diş dostu olarak nitelendirilen bir besindir.
 • Rafine edilmemiş hububat (beyaz undan yapılmış ekmek yerine kepekli esmer ekmek) diş sağlığı açısından tercih edilmelidir.

DİŞ NEDEN ÇÜRÜR VE ÖNLEMENİN YOLLARI NELERDİR

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve diş hekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

 • Özellikle sabah kahvaltılarından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve her gün diş ipinin kullanılması gereklidir.
 • Fırçalar, orta derecede sert ya da yumuşak kıllı olmalı ve belirli aralıklarda değiştirilmelidirler.
 • Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketmeye çalışmak ve yemek aralarında bir şey yememeye gayret etmek de diğer bir önlemdir.
 • Diş fırçalama sırasında florürlü bir diş macunu kullanılarak, florürün diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır.
 • Sıcak ve soğuğa duyarlı dişler ya da ağrılı dişlerde veya tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar gibi durumlarda vakit geçirilmeden hekime başvurulması tedavinin şeklini değiştirecek ve zorluğunu azaltacaktır.

Sıradaki içerik:

Diş neden çürür ve Diş çürümesi nasıl önlenir?