e
sv

Dikkat çok riskli! Kansere bağlı ölümlerde ilk sırada bu hastalık var…

70 Okunma — 21 Aralık 2023 21:51
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kasım ayı, tüm dünyada “Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul ediliyor ve bu değerli hususa dikkat çekmek için Dr. Celal Yücel Batmacı’dan gelen bilgileri paylaşmak istedik.

Akciğer kanseri, günümüzde birçok insan ve ailesini etkileyen önemli bir sıhhat meselesidir. Dünya genelinde en ölümcül kanser çeşitlerinden biri olarak kabul edilen akciğer kanseri, erken teşhisin ehemmiyeti giderek daha fazla vurgulanıyor.

Akciğer kanseri, hem ülkemizde hem de dünya genelinde, erkeklerde ve bayanlarda kanser nedeniyle kaybedilen hayatların başında gelmektedir. Akciğer kanseri, her yıl göğüs kanseri, prostat kanseri ve bağırsak kanseri üzere öbür kanser çeşitlerine nazaran daha fazla insanın hayatını etkilemektedir.

Uzman Dr. Celal Yücel Batmacı, akciğer kanserinin farklı tipleri olduğuna dikkat çekiyor. Küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücre dışı akciğer kanseri, bu çeşitlerin başında gelmektedir. Küçük hücreli akciğer kanseri olaylarının oranı %10-15 iken, küçük hücre dışı akciğer kanseri hadiseleri toplamın %85-90’ını oluşturmaktadır.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Akciğer kanserinin belirtileri, hastalığın evresine bağlı olarak değişebilir. Erken periyotta, kişi kendini olağan hissedebilir ve rastgele bir semptom göstermeyebilir. Lakin hastalık ilerledikçe, birden fazla insan farklı semptomlar geliştirebilir. Bu semptomlar, başka hastalıkların belirtileriyle benzerlik gösterebilir. Öksürük, öksürük sırasında kan gelmesi, nefes darlığı, tekrarlayan zatürre atakları, hırıltılı teneffüs, göğüs ağrısı, ses kısıklığı ve beklenmedik kilo kaybı üzere belirtiler ortasında yer alır.

Vakaların %90’ı sigara ve tütün eserleri kaynaklı

Akciğer kanserine yakalanma riskini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Sigara tüketimi, katiyen en değerli ve değiştirilebilir risk faktörüdür. Ayrıyeten sigara dumanına maruz kalma, radyasyon, asbest ve radon gazı üzere toksik hususlara maruz kalma, aile hikayesi, yaş faktörü ve akciğer hastalığı üzere etkenler de riski artırabilir. Sigara içen bir kişinin akciğer kanserine yakalanma mümkünlüğü, sigara içmeyen bir bireye nazaran 10 ila 30 kat daha fazladır. Sigara içilen yıl sayısı ve günlük içilen sigara sayısı, riski artıran başka faktörlerdir.

Erken teşhis mümkün mü?

Erken teşhis, akciğer kanseri tedavisinde epeyce kıymetlidir. Sigara içme hikayesi ve şahsî geçmişinizi göz önünde bulundurarak, hekiminizin önerisi doğrultusunda düşük doz toraks BT taramalarını yaptırmak önerilir. Ayrıyeten şahsileştirilmiş risk faktörleri göz önüne alınarak bu tarama metodunu kullanmak kıymetlidir.

Akciğer kanseri tanısı için çeşitli usuller kullanılır, bu usuller ortasında pa akciğer grafisi, akciğer tomografisi, pet, bronkoskopi, endobronşiyal ultrasonografi, torasentez ve biyopsi yer almaktadır.

Tedavide yenilikçi çözümler

Son olarak, tedavi metotları konusunda değerli gelişmeler kaydedilmektedir. Biyobelirteçler ve DNA mutasyonları üzere yeni tespit formülleri sayesinde, akıllı ilaç tedavileri hastaların ömür kalitesini artırmış ve sağkalım mühletini uzatmıştır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi, akciğer kanseri ile çabada büyük değer taşımaktadır. Şuurlu ve nizamlı taramalar, hastalığın erken evrede yakalanmasına yardımcı olabilir ve hayat kurtarabilir.

Sağlık

Akciğer Kanseri,Sigara,Önem,Erken,Kanser,Tedavi,Risk,Faktör,Akciğer Kanseri

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Dikkat çok riskli! Kansere bağlı ölümlerde ilk sırada bu hastalık var…