e
sv

Çocuklarınızın akran zorbalığına karşı gelmesini sağlayacak 5 öneri

746 Okunma — 28 Kasım 2022 10:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaşıtları ortasında akran zorbalığı yaşayan çocuklarınızı bu durumdan kurtaracak 5 kuralı sizler için listeledik…

Son devirlerde hem küçük yaşlardaki öğrenciler hem de ergenlik devrindeki öğrenciler için sorun haline gelen akran zorbalığını önlemek ismine okul, aile ve öğretmen iş birliğinde tahliller üretilmesi gerekiyor.

Her 7 öğrenciden biri akran zorbalığı yaşıyor

Çocuklar ortasındaki ruhsal, fizikî, toplumsal ve sözel atakların akran zorbalığı olarak kabul edildiğini söyleyen psikologların araştırması sonucu, okul hayatı boyunca ortalama her 7 öğrenciden birinin akran zorbalığı yaşadığını belirlendi.

Aile içindeki zayıf irtibatın ve olumsuz etraf faktörlerinin bireyde saldırgan davranışlara sebep olduğunu vurgulayan Ruhsal Danışman Barış Sezgin, çocuğu akran zorbalığına maruz kalan ailelere ve uygulayan öğrencilerin ailelerine yönelik tekliflerde bulundu:

Çocuğunuz akran zorbalığına maruz kalıyorsa neler yapmalısınız?

1) Hassas ve sakin olun: 

Zorbalığa maruz kalmış çocuk, birçok olumsuz duyguyu bir ortada yaşar. Bu türlü bir durumda ebeveyn ve öğretmenlerin, öğrenciyi hassas bir halla dinlemeleri ve ferdî tahliller üretmeleri gerekir. Şiddet karşısında ailenin soğukkanlılığını müdafaası da değerlidir. Zira ailenin duygusal yansıları, çocuğun da reaksiyonlarını belirleyecektir. Anne-babanın olay karşısında fazla reaksiyon göstermesi çocuğun utanmasına yol açabilir.

2) Çocuklarınızla bağlantı kurarken dikkat edin: 

Çocuklarınızı dinlerken kurduğunuz cümlelerin yaşadıkları üzüntüyü, utancı ya da endişeyi daha fazla artırmaması çok kıymetli. Çocukların hislerine odaklanan ‘Çok zorlanmış olmalısın!’ üzere cümleler kullanabilirsiniz. Bu cümle hem çocukların yaşadığı zorluğu anlayabildiğinizi gösteriyor hem de çocukları yaşadıklarını daha fazla anlatmak konusunda cesaretlendiriyor.

2) Hakkını aramayı öğrenmeli: 

Zorbalığa uğrayan çocuğunuz için yapacaklarınız, ona bütün hayatı boyunca haksızlık karşısında takınacağı tavrı öğretecektir. Olayın bütün idaresini üstünüze alır, görüşmeleri siz yaparsanız çocuğunuzun kendini savunmayı öğrenmesini engellersiniz. Çocuğunuza okul hiyerarşisi içinde kendi hakkını aramayı ve tahlil üretmeyi öğretmelisiniz. Ayrıyeten çocuk, öğretmenlerinden de yardım isteyebileceğini bilmelidir.

3) Zorbalık uygulayan haklıdır algısı: 

Küçük çocuklar, kendilerine zorbalık uygulayan çocukların daha güçlü, bilgili ya da beğenilen çocuklar olduğunu düşünme eğilimindedir. Çocuklarınıza zorbalık uygulayan kişinin daha güçlü ya da haklı değil yalnızca daha saldırgan ve haksız olduğunu anlatmanız değerlidir.

4)Eşitlik kavramının altını çizmelisiniz: 

Çocuğunuza, zorbalık yapan kişinin ondan hiçbir farkının olmadığı anlatmalısınız.

5)Sana vurana sen de vur:

 Çocuklarımız kendini müdafaayı, savunmayı ve hakkını aramayı öğrenmeli. Lakin ‘kendini korumak’ diğerine ziyan vermek değildir. ‘Sana vurana sen de vur’ tavsiyesi yanlıştır. Çocuklar fizikî zorbalık ile karşılaştığında uygulaması gereken üç temel strateji vardır. Öncelikle öğrenci kendini korumalıdır. Sonrasında ise bölgeden uzaklaşarak inançlı bir alan bulmalı ve öğretmeninden yardım istemelidir.

İpucu

Çocuklar,Öğrenci,Aile,Akran Zorbalığı,Zorbalık

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Çocuklarınızın akran zorbalığına karşı gelmesini sağlayacak 5 öneri