e
sv

Çemen Otu (Methi) Çayı: Faydaları ve Sağlık Riskleri

733 Okunma — 05 Aralık 2022 12:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kilo vermeye yardımcı olmaktan anne sütü üretimini güzelleştirmeye kadar, çemen otu çayının yararlarını okuyun. Çemen otunun beşerler için birçok yararı vardır. Kalsiyum, magnezyum, folat, fosfor ve A vitamini açısından zengindir. Potansiyel…

Kilo vermeye yardımcı olmaktan anne sütü üretimini güzelleştirmeye kadar, çemen otu çayının yararlarını okuyun. Çemen otunun beşerler için birçok yararı vardır. Kalsiyum, magnezyum, folat, fosfor ve A vitamini açısından zengindir. Potansiyel sıhhat faydaları, birçok insanın çemen çayını günlük rutinlerine dahil etmesinin nedenidir.

Çemen Otu Çayı Nasıl Yapılır?​

 • Bir çay kaşığı çemen otu (methi) tohumunu toz haline gelene kadar ezin.
 • Tozu bir bardak kaynar suya ekleyin.
 • Karışımı tatlandırmak için bir çay kaşığı bal ekleyin. Fesleğen yaprağı da ekleyebilirsiniz.
 • Malzemelerin kaynamasına müsaade verin. 3 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Çayı süzgeç yardımıyla bir bardağa süzün ve için.

Çemen Otu Çayının Faydaları​

Bazıları çemen otu tüketmenin birçok sıhhat faydası olduğuna inanıyor. Bunlardan kimileri:

Erken Yaşlanma Belirtileriyle Çaba Eder​


Çayı yüksek oranda çimlenmiş tohumlar kullanarak yaparsanız, bedeninizi yüksek seviyede antioksidanlarla tanıştırır. İnce çizgiler, kırışıklıklar, lekeler üzere erken yaşlanma belirtileriyle gayret eder.

Anne Sütü Üretimini Artırır​

Bilhassa emziren anneler için yararlıdır. Bir çalışmada plasebo verilen bayanlara kıyasla anne sütü üretimini arttırdığı bulundu.

Şeker Hastalarına Yeterli Gelir​


Çemen otu çayının insüline hassas olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, diyabetik hastalar her gün içerse, glikoz toleransında güzelleşme yaşamaları olasıdır.

Solunum Rahatlaması Sağlar​

Birçok çalışma, çemen otu çayının teneffüs yolu hastalıklarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Astımı tedavi etmeyebilir, fakat katiyen duruma yardımcı olabilir ve sık atakları önleyebilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur​


Kilo vermek bir seyahattir. Tek bir şey yaparak sihirli bir halde kilo veremezsiniz. Lakin idman ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra çemen otu çayını da rutininize ekleyebilirsiniz. Yağ birikimini engelleyebilir.

İltihabı azaltır​

Methi yahut çemen tohumlarının linoleik ve linolenik asitler içerdiği bilinmektedir. Her ikisi de anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle çemen otu çayı iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sindirime Yardımcı Olur​


Daima kabızlıkla uğraş ediyorsanız , çemen otu çayı sizin için hakikat içecek olabilir. İrritabl bağırsak sendromundan kurtulmanıza ve dışkıyı çok zorlanmadan geçirmenize yardımcı olabilecek suda çözünür lif içerir.

Çemen Çayı Riskleri​

Her şeyin avantajları ve dezavantajları vardır. Emsal biçimde, çemen otu çayının da diyet rutininize dahil etmeden evvel bilmeniz gereken birkaç dezavantajı vardır.

Birkaç kişi hamilelik sırasında çemen otu çayı içmekten kaçınır. Pek çok kesin çalışma yan tesirlerini kanıtlamasa da, anne adaylarının içmeden evvel hekimlerine müracaatları gerekir.

Yer fıstığı ve çemen bitkilerinin çapraz reaktif olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, birincisine alerjiniz varsa, ikincisinin size uymama mümkünlüğü yüksektir.

Çemenin şeker düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir. Bu nedenle, hipoglisemiden şikayetçiyseniz, evvelce hekiminize danışmalısınız.

 

Çemen Otu Çayı,Çemen,Yardımcı,Çayı,Anne

 

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Çemen Otu (Methi) Çayı: Faydaları ve Sağlık Riskleri