e
sv

Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler!

75 Okunma — 13 Aralık 2023 01:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Birçok yiyeceği buzdolabına koyarak aslından onları ziyanlı hale getiriyor olabiliriz..

Daha evvel buzdolabından saklamamanız gereken yiyecekleri hiç düşündünüz mü? Birçok vakit neden bozuldu sanki diyeceğiniz yiyeceklerin en başında aslında koruma hali vardır. Şayet sıcak seven bir yiyeceği buzdolabında soğuk ve nemli bir ortamda koruma ederseniz ne yazık ki birinci günkü tazeliğini kaybedebilir.

DOMATES

Buzdolabında saklanan domatesler kısa müddet içerisinde hem lezzetini hem dokusunu kaybedecektir. Üstelik soğuk domatesin hayli tatsız olduğunu da hepimiz biliyoruz. Yalnız, dışarıda koruma ettiğiniz domatesleri güneş ışığından uzak tutmanız epeyce değerlidir.

EKMEK

Bayatlamaması ya da erkenden küflenmemesi için ekmeğinizi buzdolabına koyduğunuzda daha çabuk bayatlamasını ve kurumasını sağlamış oluyorsunuz. En uygunu yeteri kadar ekmek alarak bayatlamamasını sağlamak olacaktır. Böylelikle hem buzdolabında yer kaplamayacak hem de ekmeklerin bayatlamasını önlemiş olacaksınız.

PATATES

Patates buzdolabına girdiğinde yumuşar ve küflenir. Patatesin içerisinde bol ölçüde bulunan nişasta soğuğu sevmez. Patatesin dokusunu ve tadını koruyabilmek için soğuk değil serin bir ortamda saklamalısınız. Tıpkı vakitte patatesler soğukta kaldığında filizlenir ve bedeninize ziyan verebilir.

SOĞAN VE SARIMSAK

Soğan ve sarımsak buzdolabına konulduğunda soğuk ve kuru hava nedeniyle nemini ve dokusunu kaybedebilir. Soğan ve sarımsaklarınızı serin ve karanlık bir alanda koruma edebilirsiniz. Fakat dilimlenmiş olanları, hava geçirmez bir kabın içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Hatta kestiğiniz soğanları su dolu bir kabın içerisinde koruma edersiniz hem taze kalacaktır hem de kokusunu yaymayacaktır.

ÇİKOLATA

Soğuk ve nemli ortam çikolatanın yapısını ve tadını bozar. Çikolatalar serin bir yerde koruma edilmelidir. Buzdolabına konan çikolatalarda içerisinde bulunan yağın dışarı çıkmış olduğunu görürüz.

KAHVE

Kahveyi buzdolabında koruma ettiğinizde, soğuk ve nemin kahvenin tadını bozduğunu görürsünüz. Bu yüzden kahve, cam kavanozda ve serin bir yerde koruma edilmelidir.

MUZ

Muz sıcakta yetişen, sıcak seven ve dışarıda koruma edilmesi gereken bir meyvedir. Muzu buzdolabında serin ve nemli bir ortamda sakladığınızda kararmaya başladığını fark edersiniz. Bu nedenle muz buzdolabında saklanmamalıdır.

BAL

Bal yapısı gereği soğuk ortamlarda saklandığında içerisinde bulunan şeker molekülleri kristalleşerek şekerlenme meydana gelir ve eski pürüzsüz yapısını kaybeder. Lakin balın şekerlenmesi balın bozulduğu manasına da gelmez. Şayet şekerlenmesini istemiyorsanız balı buzdolabında değil serin ve mümkün olduğunca ışık almayan bir yerde saklamalısınız.

AVOKADO

Olgunlaşmamız avokadolarınızı mümkün olduğunda buzdolabından uzak sıcak ve karanlık bir yer de tutmalısınız. Hatta olgunlaşmamız avokadolarınızın olgunlaşmasını istiyorsanız bir kabın içerisine çokça pirinç koyup avokadoları pirinçte saklayabilirsiniz. Birkaç gün sonra göreceksiniz ki avokadolar olgunlaşmış olacak.

İpucu

Buzdolabında,Muhafaza,Soğuk,Serin,İçerisinde,Avokado,Bal,Ortam,Patates

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler!