e
sv

Afro Saç Örgüsü

1650 Okunma — 15 Nisan 2022 15:15
avatar

Magazinpark

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Afro Saç Örgüsü

Afro Saç Örgüsü Tarihsel moda gibi, saç da uzun zamandan beri kişinin sosyal statü, zenginlik, din, yaş, medeni durum ve konum gibi özelliklerinin bir göstergesi olmuştur. Örgü, inanılmaz derecede karmaşık desenlerden basit örgülere kadar uzanan en çok yönlü olanlardan biridir. Örgüler de hemen hemen her durum için idealdir. İster ofiste, okulda, spor salonunda veya hatta bir düğünde olun, sizin için ideal olan örgülü bir saç modeli var.
Her şey Afrika’da başladı. Aslında, bilinen en eski örgü görüntüsü, Nil Nehri boyunca, “Saqqara” olarak bilinen eski bir mezar alanı tarafından keşfedildi. Büyük Giza Sfenksinin başının arkasına bile örgüler kazınmıştı.

Burada, bugün hepimizin sevdiği 5 popüler örgü stiline ve bunların gerçek kökenine bir göz atacağız:

2022’nin En Ateşli Çikolata Kahvesi Saç Rengi Fikirleri

Gana Dokuma

Örgülü Saç Stili ve Gerçek Kökenleri

Yüzyıllar boyunca birçok farklı Ganalı etnik, dini, sosyal ve kültürel geleneğin ayrılmaz bir parçası oldular. Günümüzde genellikle muz örgüleri veya kılçık örgüler olarak da adlandırılan Gana örgülerinin izi Afrika’ya kadar uzanabilmektedir. Gana örgülerinin en eski tasvirleri, MÖ 500 civarında oyulmuş hiyerogliflerde ve heykellerde görülür.

Fahriye Evcen Saç Rengi Efsanevi Türk Kahvesi

Kutu Örgüler

Örgülü Saç Stili ve Gerçek Kökenleri

Kutu örgüler, Güney Afrika’da MÖ 3500’e kadar tarihlenebilir. Bugün hepimizin bildiği ve sevdiği kutu örgüler, Namibya’nın Eembuvi örgülerinden veya 3.000 yıldan fazla bir süre önce Nil Vadisi kadınlarının çene boyu bob örgülerinden o kadar da farklı değil.

2022’de moda olan mor saç modelleri fikirleri

Mısır tarlaları

Örgülü Saç Stili ve Gerçek Kökenleri

Tarih bize mısır tarlalarının Afrika kökenli olduğunu söylüyor. Kadınlarda mısır tarlaları en az MÖ 3000’e ve özellikle Etiyopya’da erkekler için on dokuzuncu yüzyıla kadar uzanır. Yazar Toni Love’a göre, mısır tarlaları kadınlar ve erkekler için en az 3000 yıl öncesine dayanıyor; Afrika’nın bazı bölgelerinde 19. yüzyıla kadar uzanıyor.

Gelinler için kısa saç düğün modelleri

Tanrıça Örgüler

Örgülü Saç Stili ve Gerçek Kökenleri

Tanrıça örgüleri esasen daha kalın mısır tarlalarıdır. Boyutları daha büyüktür, daha yükseğe kaldırılmıştır ve ayrıca saç derinize yakın bir şekilde örülmüştür. Tanrıça örgüleri, stillerin Eski Afrika zamanlarına kadar izlenebilmesi açısından mısır tarlaları ile benzer bir geçmişi paylaşır. Bu zamanın tanrıça örgüleri, 2000’li yıllarda büyük bir diriliş yaptı. Çoğunlukla Rastafaryanlarla ve Jamaika’daki her şeyle ilişkilendirilen dreadlock’lar aslında, doğru tahmin ettiğiniz gibi Afrika’da ortaya çıktı.

Balyaj Nedir? Saç önüne balyaj nasıl yapılır?

Dreadlock’lar ve Sahte Yerler

Örgülü Saç Stili ve Gerçek Kökenleri

Saç modelinin bilinen ilk örnekleri, Mısır eserlerinde dreadlock‘ların göründüğü eski Mısır’a kadar uzanıyor. Eski Mısırlıların dreadlock’lu mumyalanmış kalıntıları arkeolojik alanlardan bile çıkarıldı. Eski Ahit ayrıca, bir adamın gücünün “kafasındaki yedi kilit” ile doğrudan bağlantılı olduğu Samson ve Delilah hikayesini anlatır ve Roma hesaplarına göre Keltlerin, Germen kabileleri, Yunanlılar ve Vikinglerin hepsinin de dreadlock giydiği söyleniyor.
Rastafaryanizm ise tamamen ayrı bir şeydir. 1930’larda Ras Tafari’nin Etiyopya imparatoru olarak taç giydiği zaman doğdu. Bir istila sırasında imparator sürgüne zorlandığında, gerilla savaşçıları imparator geri gelene kadar saçlarını kesmemeye yemin ettiler. Bize bugün dreadlock’lardan biraz daha büyük olan Faux Locs olarak bildiğimiz şeyi veriyor. Afro Saç Örgüsü

Sıradaki içerik:

Afro Saç Örgüsü