e
sv

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nın ortaya çıkışı

218 Okunma — 01 Mayıs 2023 14:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya üzerinde pek çok ülkede resmi tatil olarak kabul edilen bu bayramın ortaya çıkış kıssasını duymuş muydunuz?

1 Mayıs 1886’da Amerika Personel Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde emekçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan şovlara yarım milyon personel katıldı ve Luizvil’de 6 binden fazla siyah ve beyaz emekçi, o periyot Luizvil’deki parkların siyahlara kapalı olmasına karşın daima birlikte yürüdüler.
Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz personellerin birlikte yaptığı şovlar, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ formunda yorumlanmıştı. Bu şovlar 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Ülkemizde Birinci Ne Vakit Kutlandı

Osmanlı’da 1 Mayıs birinci sefer 1911’de Selanik’teki tütün, pamuk ve liman çalışanlarınca kutlanmıştır ve İstanbul’daki birinci kutlama ise 1912 yılında yapılmıştır.

İşçilerin insani şartlarda çalışmak için verdikleri gayretler üzerine inşa edilmiş olan, Emek ve Dayanışma Günü ismiyle kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı ülkemizde 2009 yılında resmi tatil ilan edilmiştir.

Hangi Ülkelerde Kutlanıyor

Günümüzde sosyalist ülkelerde yani Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı personeller büyük kitle şovlarıyla kutlar; kimi ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir hareket biçimini de alır.

Yaşam

İşçi,Gün,1 Mayıs

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nın ortaya çıkışı