e
sv

Tiroid hastalarının uzak durması gereken gıdalar

681 Okunma — 06 Aralık 2022 18:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tiroid bezlerinin yeteri kadar çalışmaması, beslenme ve uyku nizamını de olumsuz etkilemektedir. Hastalıkla uğraş eden birçok insanın uzak durması gereken besinler tüketildiğinde tiroid hormonlarını azaltır. İşte uzak durulması gereken besinler …

Tiroid bezlerinin yeteri kadar çalışmaması, beslenme ve uyku sistemini de olumsuz etkilemektedir.

Hastalıkla uğraş eden birçok insanın uzak durması gereken besinler tüketildiğinde tiroid hormonlarını azaltır.

İşte uzak durulması gereken besinler.

Brokoli- Guatrojen olarak bilinen bir husus içeren lahana, iyot emiliminde zorluğa neden oluyor. Guatrojenler, sebzeler pişirildiğinde özelliklerini kaybeder. Bu nedenle sebzeler buharda pişirilerek tüketilmelidir.

Şeker- Uzak durulması gereken besinler tüketildiğinde glikoz düzeyleri ile daima bir sorun yaşayabilir ve vakit içerisinde insüline direnç oluşturulacak meseleler ortaya çkabilir. Hastalar şekeri diyetlerinden büsbütün çıkarmalıdır. Uzmanlar, şeker yerine kullanılan organik tatlandırıcıları dahi önermez.

İşlenmiş et- İşlenmiş etler, tiroid sıhhatinin düşmanlarından biridir. Bu etler hipotiroidizme neden olabilir.

Turp- Guatrın yanı sıra tiroidin az çalışmasına da neden olan turp, olağan ölçüde ve istikrarlı beslenen şahıslarda sorun teşkil etmiyor. Uzmanlar, turpun bedene giren iyodun, tiroid bezi tarafından tutulmasına neden olduğunu belirtiyor.

Şekerli meyveler- Az ölçüde tüketimi yüksek risk oluşturmasa da, ağır şekerli meyveleri yemekten kaçınmak en doğrusudur. Uzmanlar tarafından uzak durulması istenen şekerli meyveler şu halde: Şeftali, ananas, mango, çilek, elma, muz.

Etiketler

tiroid

Sağlık

Şeker,Neden,Tiroid

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Tiroid hastalarının uzak durması gereken gıdalar