e
sv

Online özel ders platformu Preply, Türkiye’nin iş imkanı açısından en zengin şehirlerini açıkladı

79 Okunma — 14 Aralık 2023 04:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Almanya’dan sonra Avrupa’nın ikinci en büyük işgücüne sahip ülkesi unvanını taşıyan Türkiye, bu başarıyı her yıl daha ileriye taşıyor. Pekala, Türkiye’nin hangi kentleri, hangi bölümlerde daha çok iş imkanı sunuyor? Türkiye’nin istihdam şampiyonu kentleri hangileri? Online lisan kursu sunan Preply, İŞKUR datalarını inceledi.

Avrupa’nın ikinci büyük işgücüne sahip olan Türkiye, imalat ve ticaret bölümleriyle istihdamda yeni rekorlar kırıyor. Neredeyse her büyükşehirde bu kesimlerde iş açığı varlığını korurken, istihdam ve işe yerleştirme sayıları da olumlu seyir izliyor. Online yabancı lisan kursları platformu Preply, çalışanlara ipuçları sunan yeni incelemesinde Türkiye’nin istihdam şampiyonu şehirlerini ve Türkiye’de geleceğin mesleklerini kıymetlendirdi.

Profesyonel mesleğinin başlangıcında olan herkesin en az bir sefer aklından geçirdiği “En çok iş imkanı hangi kentte var?”, “İşverenler çalışanlardan ne bekliyor?” “Türkiye’nin istihdam şampiyonu kentleri hangileri?”, “Türkiye’de geleceğin meslekleri ne olacak?” sorularına ışık tutan yeni bir çalışmaya imza atıldı. 

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren İŞKUR’un aylık ve yıllık istatistiklerini inceleyen online yabancı lisan öğrenme platformu Preply, 34 milyonu aşkın işgücü nüfusuyla Avrupa’nın Almanya’dan sonra en büyük işgücüne sahip olan Türkiye’nin 2022 istihdam karnesini çıkardı. Çalışmaya nazaran 2022’de Türkiye genelinde 1,4 milyona yakın işe yerleştirme gerçekleştirildi. Bu sayının 1,38 milyonunu özel kesim oluştururken, 17 bin işe yerleştirme de kamuda gerçekleştirildi.

Türkiye’nin istihdam şampiyonu: İstanbul!

Online lisan kursları sunan Preply, vilayet bazında incelenen sayıları kıymetlendirdi. Türkiye’nin 2022 istihdam şampiyonu, 234 bin 344 işe yerleştirmeyle İstanbul olurken, İstanbul’u takip eden başşehir Ankara, kamuda 11 bin 683 istihdamla Türkiye’nin en çok işe yerleştirme yapılan ikinci kenti oldu. İstanbul ve Ankara’yı sırasıyla İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Adana, Konya ve Mersin izledi.

Başkent Ankara’nın, listede ikinci sıraya yerleşmesinin en değerli faktörlerden biri, sanayi ve teknoloji potansiyelinin yanı sıra, kamu dalı. İstanbul, 2022’de de Türkiye’nin en çok işe yerleştirme yapılan kenti. Milyonları çeken, dünyanın pek çok ülkesinden ağır nüfusuyla eğitim, finans, turizm, ticaret ve iş dünyası merkezi olan İstanbul, iş açığının da en yüksek olduğu vilayet.

İstanbul’da istihdamın artması öngörülüyor

Nüfusun istihdam üzerinde tesirli olduğuna dikkat çeken raporda; Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Kilis üzere vilayetler, Türkiye’nin en az nüfuslu vilayetleri. Bu sebepten 2022’de en az istihdam gerçekleştirilen vilayetler ortasında yer alıyorlar. Öte yandan istihdam artışının yüksek olduğu kentlerde işgücü arzı, talebi karşılamakta yetersiz kalıyor; bu kentler Türkiye’deki ortalama istihdam artışı sayısının altında bir seyir izliyor.

Türkiye’nin önde gelen istihdam başşehirlerinde lokomotif kesimler; imalat, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek hizmeti olarak sıralanıyor. Bu kentlerde ortaklaşan bir diğer trend de teknolojinin istihdam artışına tesirine ait beklentiler. Örneğin İstanbul’da patronlar, bilgi ve irtibat kesimlerindeki istihdamın, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak önümüzdeki 10 yıl içinde %28,4 oranında artmasını bekliyor. Ankara ve İzmir’de de misal bir trend gözlemleniyor. Bu kentler yüksek tahsilini tamamlamış nitelikli göç alıyor ve Türkiye’de geleceğin mesleklerine de istikamet veriyor. Patronlara nazaran önümüzdeki yıllarda en çok yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, bilişim çalışanı, siber güvenlik çalışanı üzere iş açıkları oluşacak, en çok bu kategorilerde çalışana muhtaçlık duyulacak.

Mesleki lisan yeterliliğine sahip çalışana gereksinim artıyor
İŞKUR tarafından yayımlanan işgücü piyasası dataları patronların beklentilerini de vurguluyor. Patronların beklentileri ortasında güzel irtibat marifetleri ve yabancı lisan başlıkları öne çıkıyor. Çünkü her işletme bir biçimde memleketler arası iş yapıyor. Ya memleketler arası iş ortaklarıyla çalışıyor, ya global operasyonlar yönetiyor ya da ihracat üzere yollarla yurt dışına eser ve hizmet satıyor. Bu da akıcı iş İngilizcesi konuşan yahut mesleksel lisan yeterliliği olan çalışanlara duyulan talebi artırıyor. Pek çok büyük şirket lisan tazminatı üzere yan haklarla çalışanlarının yabancı lisan öğrenmesini de teşvik ediyor.

Sektör fark etmeksizin, yabancı lisan öğrenmek çalışanlara işgücü piyasasında rekabet avantajı sağlıyor. Preply, kullanıcılarının lisan konusundaki potansiyellerini açığa çıkarmak misyonuyla “50 lisanda 32 binden fazla öğretmeni bir ortaya getiriyor. Bunu yaparken pratiği öncelemek, lisan öğrenmenin sanıldığı kadar güç olmadığını vurgulamak ve herkesi lisan öğrenmeye cesaretlendirmek için çalışıyor. Platformda online İngilizce kursları, online Fransızca kursları, online İtalyanca kursları, online Rusça kursları üzere pek çok seçenek bulunuyor. Başarılı bir mesleğin ön şartına dönüşen lisan öğrenme ve profesyonel lisan marifetleri kazanma süreçleri, Preply’nin kullanıcı dostu platformu sayesinde kolaylaşıyor.

Almanya’dan sonra Avrupa’nın ikinci en büyük işgücüne sahip ülkesi unvanını taşıyan Türkiye, bu başarıyı her yıl daha ileriye taşıyor. Pekala, Türkiye’nin hangi kentleri, hangi bölümlerde daha çok iş imkanı sunuyor? Türkiye’nin istihdam şampiyonu kentleri hangileri? Online lisan kursu sunan Preply, İŞKUR bilgilerini inceledi. Avrupa’nın ikinci büyük işgücüne sahip olan Türkiye, imalat ve ticaret dallarıyla istihdamda […]

Kaynak: Magazin Haberleri

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Online özel ders platformu Preply, Türkiye’nin iş imkanı açısından en zengin şehirlerini açıkladı