e
sv

Bergen Kimdir?

2014 Okunma — 24 Mart 2022 12:38
Bergen kimdir
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Asıl ismi Belgin Sarılmışer olan ve sahne ismi Bergen olan Türk sanatçıdır. Satış rekorları kırmış olan Acıların Kadını albümüyle Arabesk Fantezi sanatıcısı ve oyuncudur. Bergen, hayatı ve ölümü ile Türkiye’de kadına karşı şiddetin sembol ismi olmuştur.

Bergen Hakkında Genel Bilgiler

Belgin Sarılmışer Bergen

Belgin Sarılmışer Bergen

Doğum Tarihi: 15 Temmuz 1959

Dooğum Yeri: Mersin, Türkiye

Ölüm Tarihi: 14 Ağustos 1989

Tarzı: Arabesk Fantezi

Mesleği: Şarkıcı ve Oyuncu

Bergenin Hayatı İle İlgili Bilgiler

Bergen 15 Temmuz 1959 yılında Mersin’de dünyaya geldi. 7 kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. Annesi ve babası boşandıktan sonra annesi ile birlikte Ankaraya yerleşmiştir.

İlk öğretimini Yenimahalle’de tamamlayan Bergen, okulda mandolin çalarak şarkı söylüyordu. Bergen’in müziğe olan yeteneğini farkeden öğretmenleri mezun olduktan sonra kendisini konservatuvar okumaya teşvik etmiştir. Ankara Devlet Konservatuvarının sınavlarına girmiş ve piyano bölümünü birincilikle kazanmıştır. Ancak Bergen maddi sıkıntılardan dolayı okulu bırakmak zorunda kalmış ve PTT ‘de memur olarak çalışmaya başlamıştır.

Diğer ünlüler için tıklayın

1979 yılında arkadaşlarıyla gitmiş olduğu Feyman Gece Kulübü’nde eğlencesine sahneye çıkan Bergen kulüp sahibinin beğenisini toplayarak burada çalışmak için iş teklifi almıştır. Aldığı teklifi kabul eden Bergen burada Grup Lokomotif orkestrası ile birlikte Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği repertuarlarında sahne almıştır. Burada 1 yıllık çalışmanın ardından Adana ‘da Kuyubaşı Gazinosundan gelen 8 aylık çalışma karşılığı bir otomobil teklifini kabul ederek burada çalışmaya başlamış ancak iş bitiminde otomobil elinden alınmış ve borç içerisinde kalmıştır.

Adana’da buradan sonra Halis Serbest ile tanışmıştır. Serbest her gece ünlü şarkıcıya çiçekler gönderiyor ve en ön masada kendisini izliyordu. Serbest’in ısrarı ve inadı ile kendisiyle evlendi. Ancak Serbest evli ve 3 çocuklu olduğunu öğrenen Bergen ilişkinin bir oyundan ibaret olduğunu anlayınca ilişkisine son vermiştir.

Serbest’in uyguladığı şiddet ve aralarında yaşanan problemlerden dolayı Adana’dan tekrar Ankara’ya dönmek zorunda kalmıştır. Ankara döndükten sonra gece kulüplerinde tekrar sahne almaya başlamıştır. İsmini Norveç ‘in Bergen şehrinden esinlenerek Bergen olarak değiştirmiştir. 1979 yılında Ankara Başkent Gazinosu’nda Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses ve Müjde Ar’ın bulunduğu kadroda uvertür olarak sahne almaya başlamıştır. 1982 ise Atlas Plak imzalı “Şikayetim Var” kasetini çıkarmıştır. Serbest’in kendisine olan şiddetine rağmen kendisini sevdiğini söyleyen Bergen 9 Ocak 1982’de Serbest’le resmi nikahla tekrar evlenmiştir. Aynı yıl 31 Ekimde İzmir’de sahne alırken eşinin azmettirmesi sonucu kezzap saldırısına uğramış ve tek gözünü kaybetmiştir.

Bergen bu olay sonrasında şöyle demiştir: “İlişkimizin sonlarına doğru evde bir kadın külodu buldum. İşte o zaman tam anlamıyla yıkıldım ve Adana’dan Ankara’ya kaçtım. Kaçtığımı öğrenir öğrenmez beni takip etti. Son olarak İzmir’de bir pansiyonda buldu. Yüz vermediğim için beni tehdit ediyordu. Yüzüne kezzap atarım diyordu. Ama ben inanmıyordum.”

Bergen’e Suikast

14 Ağustos 1989 gecesi Adana Pozantı’da boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürülen Bergen, 30 yıllık yaşamında 6 long play, 11 kaset, 129 şarkı ve 1 video filmi sığdırmıştır.

Vikipedia sayfası için tıklayın

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bergen Kimdir?