e
sv

Ön Muhasebe Nedir? 

68 Okunma — 13 Aralık 2023 06:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir şirket içerisinde en değerli ve can alıcı ünitelerinden birisi muhasebe departmanıdır. Bir işletmenin finansal olarak tüm süreçlerinin takip edilip yürütüldüğü ünitedir. Bu ünite içerisinde işletmenin gelir- masraflarının takip edilmesi, tahsilat ve ödeme süreçlerinin gerçekleşmesi, stok takibi, nakit akış takibi ve cari hesap takibi üzere birçok finansal süreçler ele alınmaktadır.

Ön muhasebe programı süreçleri, genel muhasebenin hazırlık etabında gerçekleştirilen ve büyük bir itina gerektiren kıymetli adımlardır. Yanlışsız yapılmayan yahut atlanan ön muhasebe süreçleri, şirketin finansal açıdan zorluklar yaşamasına ve ziyan görmesine yol açabilir. Bu nedenle, ön muhasebe süreçlerine ihtimam göstermek ve gerçek halde uygulamak büyük değer taşır.

Bir işletmenin sahip olduğu tüm varlıkların çek, senet, nakit para, stoklar, banka hesapları, müşteriler, alacak ve borçlar, çalışanlara ilişkin olan maaşlar ve öbür masraflar üzere her türlü oluşan gelir ve sarfiyatların kayıt altına alınmasına ön muhasebe denir.

Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Bir işletmenin ön muhasebe kendi içerisinde ve titizlikle tutulması gerekmektedir. Günlük olarak gelen bilgilerin işlenmesi, alacak ve borç üzere takiplerin yapılmış olması ve bu bilgilere gereksinim duyulması durumunda çarçabuk ulaşılması için tutulan dataların nizamlı ve eksiksiz olarak kayıt altına alınması gereklidir. Ön muhasebe süreçlerinizi kayıt altında tutulması için farklı prosedürler vardır. Bunlara bakacak olursa;

Ön muhasebe defteri tutmak

Eski vakitten kalan ve klasik bir formül olan defter tutma sisteminde finansal dataların tüm girdi – çıktıların tek tek elle yazılarak not alınması biçimidir. Lakin bu yola başvurulması halinde hem kişinin tuttuğu defterde kusur yapma ihtimali yüksek olmaktadır hem de iş yükü hayli artacaktır. Muhtaçlık duyulan bilgilere kolay bir formda bulmakta zorluklar yaşayabilmektedir. Ayrıyeten defter yığınları içerisinde kaybolmanıza da yol açar.

Excel programı kullanarak kayıt tutmak

Muhasebe alanında excel tablolarından faydalanarak dataları işlemek epey sık kullanılan yollardan bir adedidir. Fakat bu metot için yeterli bir excel kullanıcı olmanız gerekmektedir ve Excel’e dataların gerçek girilmiş olduğundan emin olmanız kaidedir. Aksi halde bilgiler yanlış işlenerek işletme için kayıt yanlışların ortaya çıkmasıyla sorunlar yaşanabilir. Excel üzerinden yapılmış olan ufacık bir kusur bile tüm hesapların karışmasına yol açabilir.

Ön Muhasebe Programı kullanmak

Bu usul defter tutmak ve excel kullanma usulleri ortasından gerçek biçimde ilerleyebileceğiniz, en az risk barındıran ve en garanti olan yoldur. Dilediğiniz vakit masaüstünde ve online olarak da kullanılabilen bu ön muhasebe programları, firmaya ilişkin olan tüm fiyatların, cari hesapların süreçlerini, gelir ve masraf kaynaklarının takip edilmesinde büyük kolaylık sağlamaktadır.

Ön Muhasebe Programı Ne İşe Fayda?

Ön muhasebe programı işletmelerin finansal olarak oluşan süreçlerinin takip edilmesinde muhasebe sürecini epeyce kolaylaştıran ve bu finansal kayıtların düzenlenmesinde kullanılan bir yazılım aracıdır. Ön muhasebe programı, işletmenin finansal idaresini optimize etmeye, faturaları oluşturmaya, gelir sarfiyat hesaplarını izlemeye, müşterilerin ve tedarikçilerin cari hesaplarını yönetmeye ve stok takibinde bulunmak üzere pek çok açıdan fayda sağlayarak muhasebe misyonunu gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Ön muhasebe programlarının sunmuş olduğu özellikler ve fonksiyonlar sayesinde finansal süreçlerin otomatik bir halde ilerlemesine ve verimliliğin artmasına büyük katkı sağlar. Ön muhasebe programı seçiminde dikkat edeceğiniz birtakım değerli ayrıntılar vardır.

Ön muhasebe programı seçiminde şu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Program arayüzünün karmaşadan uzak olması sade ve et bir halde olması kıymetlidir. Bu sayede süreçlerinizi süratli ve pratik bir biçimde yapabilirsiniz.
 • İnternet tabanlı olarak çalışan bir ön muhasebe programı olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu sayede vakit ve yerin kıymeti olmadan bağımsız bir biçimde program bilgilerine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
 • Ön muhasebe çeşitli sistemlere entegre etme özelliğinin olması yüksek süreç hacmini kaldırabilmesi de değerlidir. Bu durum size büyük kolaylık ve esneklik sağlayacaktır.

ön muhasebe programı

Ön muhasebe nedir? Ön muhasebe programı nedir? Ön muhasebe programını kullanma teknikleri nelerdir? Ön muhasebe programını kullanmak için neler yapılması gerekir?

Kaynak: Magazin Haberleri

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Ön Muhasebe Nedir?