e
sv

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

73 Okunma — 13 Aralık 2023 18:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’nin tek Altın Palmiye ödüllüne sahip direktörü olan Nuri Bilge Ceylan, sinema ve fotoğrafçılık alanında tanınan özgün isimlerden biri olarak karşınıza çıkıyor.

Hobi olarak başladığı fotoğrafçılıktan senarist ve direktörlüğe uzanan bir meslek hikayesine sahip olan Nuri Bilge Ceylan, memleketler arası alanda da ismi duyulan direktörlerden biri. Pekala Nuri Bilge Ceylan kim, sinemaları neler, hangi mevzulara değiniyor? Tüm bu soruların karşılığını merak ediyorsanız gerçek yerdeniz. Gelin Nuri Bilge Ceylan filmleri ve merak edilenlere birlikte bakalım. 

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

Türkiye’nin tek Altın Palmiye ödüllüne sahip direktörü olan Nuri Bilge Ceylan, sinema ve fotoğrafçılık alanında tanınan özgün isimlerden biri olarak karşınıza çıkıyor. Çekmiş olduğu uzun metrajlı filmler ile isminden kelam ettiren direktörler ortasında yer almayı başarıyor. Sinemaları hem yurt içi hem de yurt dışında izleniyor olup çeşitli şenliklerde yarışıyor. Yurt içi ve yurt dışı fark etmeksizin pek çok mükafata layık görülen sinemaları gerçekliği sanatsal bir perspektifle sunuyor. Birinci uzun metraj sineması olan Kasaba, Türk sinemasında da farklı bir periyodun başlamasının önünü açmıştır. Sinemalarında daha çok insanın iç dünyasına ve karmaşık ruh haline odaklanıyor. Kendine mahsus bir şekli olan bu sinemalarda doğal ışık, ses, sessizlik kullanımı kıymetli olup çoğunlukla yavaş hareketlerin olduğu yavaş ilerleyen sinemalar olarak biliniyor. İşlediği temalar üniversal olup yalnızlığı, iletişimsizlikten doğan sıkıntıları ve hayal kırıklıklarını işliyor.  Birden fazla sinemanın direktörlüğünü ve senaristliğini yapmış olduğu Nuri Bilge Ceylan sinemalarını gelin inceleyelim.

 • Kuru Otlar Üstüne 

Türk sinemasının ses getiren Nuri Bilge Ceylan yeni filmi olan Kuru Otlar Üstüne, 2023 yılında vizyona girmiş Nuri Bilge Ceylan sinemaları ortasında yer alıyor. Dram çeşidinde olan bu sinema uzun metrajlı sinemalar ortasında olup 3 saat 17 dakika. Başrollerinde Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekici’nin yer aldığı bu sinema Doğu Anadolu’nun kırsallarında geçiyor. İstanbul’a atanmayı umut eden bir öğretmenin başından geçenleri mevzu edinen bu sinema epey ses getiriyor. 2023 Cannes Sinema Festivali’ne aday gösterilen sinema en uygun bayan oyuncu mükafatını kazanarak oyunculuklarıyla da muvaffakiyetini gösteriyor. Siz de Kuru Otlar Üstüne sineması ile Doğu Anadolu kırsallarında geçen bu hikayeye tanıklık edebilirsiniz.

 • Ahlat Ağacı

Nuri Bilge Ceylan’ın direktörlüğünü üstlendiği Ahlat Ağacı sineması 2018’de vizyona giriyor. Dram tipindeki bu sinemanın başrollerini Aydın Doğu Demirkol, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar üstleniyor. 7 ülkede vizyona giren sinema 91. Akademi Ödülleri’nde yabancı lisanda âlâ sinema mükafatına aday adayı olarak gösterilse de ne yazık ki aday olmadı. Ancak 51. Sinema Müellifleri Derneği Ödülleri’nde beş farklı kolda mükafata layık görülüyor.  Mevzu olarak kitabı yayımlanmamış bir müellifin üniversiteden mezun olduktan sonra kitabını yayımlatma eforlarını ve ailevi sorunlarını ele alıyor. 188 dakikalık sinema Cannes Sinema Festivali’nde alkış tufanına tutularak Altın Palmiye adaylığı elde ediyor. 

 • Bir Vakitler Anadolu’da

Nuri Bilge Ceylan ödüllü filmleri ortasında olan Bir Vakitler Anadolu’da 2011’de vizyona giriyor. Sinemanın başrollerini Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel’in oynuyor. Bir Vakitler Anadolu’da sineması husus olarak sizi taşrada bir yolcuğa çıkarıyor. Bir tabip ve savcının yürüttüğü cinayet soruşturması 12 saatlik bir tansiyonu mevzu ediniyor. Senaryosunu Ebru Ceylan ile Ercan Kesal’in birlikte yazdığı bu sinema gerginlik hissiyatını karakterler üzerinde başarılı bir halde veriyor. Cannes Sinema Festivali’ne aday olan bu sinema Nuri Bilge Ceylan’a Büyük Heyet Ödülü’nü kazandırıyor.

 • Kış Uykusu

Kış Uykusu Nuri bilge Ceylan’ın direktörlüğünü üstlendiği bir başka sinema olup 2014 yılında vizyona giriyor. İzleyicilerden 8.1 IMBD puanı alan bu sinema Cannes Sinema Festivali’nde Altın Palmiye Mükafatı ile Türk sinemasının da memleketler arası alanda muvaffakiyet elde etmesine katkı sağlıyor. Sinemada babasının otelini işletmek için Kapadokya’ya giden Aydın’ın içsel yolcuğunu anlatılıyor. Kıssa entelektüellik üzerine odaklanarak içsel bir seyahati gözler önüne seriyor. Başrollerini ise usta oyuncu Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Nejat İşler, Ayberk Pekcan üzere daha pek çok isim yer alıyor.

 • Kasaba

Nuri Bilge Ceylan’ın birinci uzun metrajlı sineması olan Kasaba 1997 yılında vizyona giriyor. Nuri Bilge Ceylan isminin duyulmasında tesirli bir sinema olan Kasaba’nın başrolünde Mehmet Emin toprak oynuyor. Negatif formatta çekilen sinema yarı otobiyografik özelliğe sahip. Negatif Formatta çekilmesinden ötürü sinema siyah beyazdır. Sinema ruhsal dram tipinde olup 82 dakika sürüyor.  Dünya çapındaki prömiyeri Cannes sinema şenliğinde yapılmıştır. 17. İstanbul Sinema Şenliği, Berlin Sinema Şenliği ve Köln Sinema Şenliklerine katılmış ve ödüllerle dönmüştür. 

 • Üç Maymun

2008 yılında vizyona giren Üç Maymun sineması ile Cannes Sinema Festivali’nden en âlâ direktör mükafatını kazanan sinemalar ortasında. Başrollerinde Yavuz Bingöl, Hatice Arslan, Ercan Kesal ve Ahmet Rıfat Şungar’ın oynadığı bu sinema aile içi bağlantısız, yasak aşk üzere bahisleri ele alıyor. Oburu yerine mahpusa giren baba ve işverenine aşık olan anne ortasında kalan çocuk üç maymundan hangisini oynaması gerektiğine karar vermiyor. Sinema ise bu bağlamda şekilleniyor.

 • İklimler 

2006 imali Nuri Bilge Ceylan filmi olan İklimler, Nuri bilge Ceylan’ın hem yönettiği hem de oynağı sinemalardan biri. 56. Cannes Sinema Şenliğinde FIBRESCI mükafatı ile birçok mükafata daha layık görülüyor. Sinema, romantik ve dram tipinde olup üniversitede hoca olan İsa ve televizyoncu olan eşi Bahar ile ortasındaki kıssa anlatılırken İsa’nın iletişimsizliği ve ilgisizliğine Bahar’ın ise ağlama krizleri ve çocukçu hallerine vurgu yapılıyor. 

Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan Sinemaları hakkında ayrıntılar… Nuri Bilge Ceylan sinemaları nelerdir? Nuri Bilge Ceylan Film

Kaynak: Magazin Haberleri

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Nuri Bilge Ceylan Filmleri