e
sv

IMDb Tüm zamanların en iyi Türk dizilerini açıkladı

43 Okunma — 11 Ocak 2024 17:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın sinema ve dizi bilgi tabanı olan IMDb, tüm vakitlerin en âlâ Türk dizilerini açıkladı. Listede, farklı devir ve cinslerden birçok Türk imali diziler yer aldı. Bu dizilerden birinci 10 u şu halde:

1. ŞAHSİYET

IMDb’nin datalarına nazaran seçilen en güzel Türk dizisi olan Şahsiyet, 2018 imali tansiyon, dram,  çeşidi bir polisiye üretimidir. Agah, adliye memurluğundan emekli olan bir adamdır. Beyoğlu’nda sessiz sakin gösterişten uzak bir hayat süren Agah’ın hayatı, kendisine alzheimer teşhisi konulmasının akabinde darmadağın olur. Tüm anılarını vakit içerisinde unutacak olmasının acısı nedeniyle büyük bir yıkıma uğrayan Agah, bir mühlet sonra bu durumun aslında bir fırsat olduğunu idrak eder. Agah, yıllardır ertelediği bir cinayeti sürecinin vaktinin geldiğini düşünür zira hastalığı sebebiyle işleyeceği cürmü unutacak ve bundan ötürü hem hatalı bulunmayacak hem de vicdan azabı çekmeyecektir. Agah’ın aldığı bu karar yalnızca kendisini değil cinayet ofis amiri olan Nevra’nın da hayatını büsbütün etkileyecektir.

2. LEYLA İLE MECNUN

2011 üretimi Leyla ile Mecnun dizisinde Mecnun, ilkokul yıllarında trafik kazası geçiren ve kaza sonucunda felç kalan bir çocuktur. Leyla ile Mecnun dizisi 103 bölü yayınlanmıştır. Dizi  felçli Mecnun’un aklından geçen koca bir hayal eserini husus edinir. Dizide Mecnun’un annesi oğlunu terk eder. Taksici olan babası İskender ise işini bırakıp oğlu ile ilgilenmeye başlar.

3. İKİNCİ BAHAR

1998 yılında yapılan dizinin konusunda Samatya’da bir kebapçı dükkanı işleten Ali Haydar, eşinin vefatının akabinde kendi kendini yetiştirmiş, kızlarını büyütmüş, yetiştirmiş, nazik, sevecen ve dürüst bir adamdır. İkinci Bahar dizisi Antep Sofrası’nda çalışmaya başlayan inatçı lakin duygusal ve gururlu bir bayan olan Hanım ile Ali Haydar ortasında başlayan bir aşk öyküsünü bahis edinir.

4. EZEL

2009 imali dizide, Ömer, babasının atölyesinde çalışarak ömrünü sade bir formda sürdüren gençtir. Askerlik dönüşünde sevgilisi Eyşan ile evlenmeyi düşünmektedir. Lakin kendisini bir anda cinayetten mahpusta bulur. Bunun sonucunda hayatı darmadağın olan Ömeri’in mahpusta tanıştığı Ramiz Dayı onun ikinci babası olur. Daha sonrasında Ömer kimliğini saklayarak, bir dizi estetik operasyonu geçirir ve akabinde Ezel’e dönüşür. Hapishaneden çıktıktan sonra kendisine oyun oynandığı kanısı ile intikam için Eyşan’ın, Ali’nin ve en yeterli arkadaşı Cengiz’in peşine düşer. Aşk, para, güç ve mafya entrikaları hayatlarının bir modülüne dönüşür.

5. TATLI HAYAT

2001-2004 yılları ortasında yayımlanan dizide İhsan ve eşi Sevinç, İhsan’ın kuru temizleme işinden çokça para kazanarak sınıf atlamaya karar vermişlerdir. İhsan’ın hayatta yükselme uğraşları sonucunda Gültepe’de yaşadıkları bir gecekondudan Etiler’deki lüks meskenlerine taşınmışlardır. Üst kat komşuları olan Rum-Türk çifti Yorgo ile Feraye, kızları Pelin, yan komşuları İrfan ve İhsan’ın annesi Cevriye Hanım ile birlikte alışık olmadıkları bu yeni “Tatlı Hayat” hem onları yeni ufuklara taşıyacak hem de yesyeni meseleler ile onları karşı karşıya bırakacaktır.

6. MASUM

2017 imali dizide emekli Komiser Cevdet ve karısı, ömürlerinin son vakitlerini kentten uzaktaki küçük bir çiftlik meskeninde huzur içinde geçirmektedirler. Ta ki küçük oğulları bir gece  fecî bir haberle birlikte meskene gelene kadar.

7. SÜPER YÜZYIL

2011 üretimi dizide Yasal Sultan Süleyman’nın devri anlatılmaktadır. Mükemmel Yüzyıl dizisinde Osmanlı İmparatorluğu padişahı Yasal Sultan Süleyman ve nikâhlı eşi Hürrem Sultan’ın hayatını, Hürrem Sultan’ın evlatları için giriştiği taht uğraşını ve saray hayatında gerçekleşen olayları anlatmaktadır.

8. ÇALIKUŞU

1986 üretimi dizide aşkına karşın gururu için konutundan ayrılarak Anadolu’da öğretmenlik yapan genç bir bayanın ömrünü anlatan Feride’nin hayatı işleniyor. Ayrıyeten periyodun toplumsal şartları da bu dizide göz önüne seriliyor.

9. BEHZAT Ç.: BİR ANKARA POLİSİYESİ

2010 üretimi dram ve 3 dönemden oluşan Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi, cinayet ofiste vazifeli Behzat Ç. ve grubunun maceralarını husus alıyor. Kendisine has sorgu formülleri ve sert halleri ile dizide ilgi çeken karakter  Behzat Ç, 1985 yılında polis akademisinden mezun olmasına karşın, aldığı cezalar sebebi ile hiç yükselemez ve birebir mevkide kalır.

10. YEDİ HOŞ ADAM

2014 imali bir dram dizisi olan Yedi Hoş Adam’da şairlerin 1950’li yıllarda lise sıralarında başlayan dostluklarının 1970’li yıllara kadar uzanan serüveni anlatılıyor. İsmini Cahit Zarifoğlu’nun Yedi Hoş Adam isimli şiirinden alan bu dizide yedi genç arkadaşın edebiyat ile başlayan ve edebiyat ile devam eden dostluklukları işleniyor.

türk dizileri

Dünyanın sinema ve dizi data tabanı olan IMDb, tüm vakitlerin en düzgün Türk dizilerini açıkladı.

Kaynak: Magazin Haberleri

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

IMDb Tüm zamanların en iyi Türk dizilerini açıkladı