e
sv

Kol saati severler! Saat alırken bu detayları es geçmeyim

532 Okunma — 15 Ocak 2023 13:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hem erkeklerin hem de bayanların vazgeçilmez klasikleşmiş aksesuarları olan kol saatlerinin teknik özelliklerini sizler için bir ortaya getirdik…

Geçmişten günümüze,  Takı ve aksesuar severlerin vazgeçilmez en önemli modülleri ortasında en çok tercih edileni ve değişmeyeni, saat olmuştur. Bu kadar sık kullandığımız, gün uzunluğu bize eşlik eden, yeri geldiğinde şıklığımızı ufak dokunuşlarla tamamlayan saatleri almadan evvel kesinlikle bilgi sahibi olmamız gerekir. Kullanılan unsurlar, özgün olup olmadığı ve model farklılığı üzere pek çok mevzu, hakikat saat alırken bilinmesi gerekenler ortasında yer almaktadır.  Pekala bizler saat alırken nelere dikkat etmeliyiz, kaliteli saat nasıl anlaşılır? Saatlerin üzerinde simgeler neleri söz etmektedir? Sizler için anlatıyoruz… Saat satın almaya karar verdiğinizde öncelikle model ve marka seçimini yapmak istersiniz. Bu nedenle birden fazla saati bir ortada görebileceğiniz, kendi stilinize en yakın olduğunu düşündüğünüz saatleri listeler, sırasıyla incelersiniz. Bunu evrede saati nereden aldığınız kıymetli değildir zira öncelikle saatin markası ve modeline karar vermeli, hatta sizde nasıl duracağını düşünmelisiniz.

Kol saatinin fizikî özellikleri

Kol saatleri yalnızca sadece dış görünüşü özelliklerine sahip değil tıpkı vakitte birçok teknik ve fizikî ayrıntıları da dikkat çekmektedir. Kol saatlerini incelerken birinci olarak modellerin bünyesinde barındırdığı teknik özellikleri de incelemeniz tavsiye edilir.  Kol saatlerinde ”3 atm oranına kadar su geçirmez” özelliği bulunur. Bu özellik sayesinde saatinizi günlük hayatınızda rahatça kullanma imkanınız olur. Bulaşık yıkarken, elinizi yüzünüzü yıkarken, yağmurlu havalarda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Kimi saatler de ise ek olarak takvim ayrıntısına yer verilir. Bu sayede bir saat üzerinden iki farklı fonksiyon elde etmiş olursunuz. Takvim özelliği bulunan kol saatlerinde kadranın iç kısmında ekstra olarak küçük ebatlı kadranlar bulunur. Bu kadranlar gün ve ayı tabir eder. Eser seçimi yaparken bu ayrıntısı da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Saatin kaplama kalitesi

Kol saatinizde kullanılan gereç hayli değerlidir. Kaliteli ve sağlam bir saatte rastgele bir kusur olmaz, pürüzsüz bir formda bitişi hissedersiniz. Kolay bir sistem olarak parmağınızı saatin üzerinde gezdirdiğinizde tasarımı dışında rastgele bir girinti çıkıntı hissetmezsiniz. Ayrıyeten saatin kordon tipi de en az kadran tipi kadar ehemmiyet taşır. Silikon gereçlerle tasarlanmış olan kordon tipine sahip modeller, genel de sportif bir biçim seven bireylere uygundur. Silikonun haricinde, deri ve paslanmaz metal üzere farklı dizaynlar da vardır. Hasır, delikli ya da düz sıralı üzere pek çok farklı tipte tasarlanan kordon modelleri, eserlerin daha eğlenceli bir hale gelmesini sağlamaktadır. Kordonların uzunlukları şahısların bilek kalınlıklarına nazaran hem kalın bilek tipine hem de ince bilek tipine sahip olan bireyleri göz önünde bulundurularak üretilir.

Saat camı kalitesi

Genelde uydurma ve kalitesiz saatlerde cam kalitesi çok düşük olmaktadır. Kalitesizlikten kaynaklı camda dalgalanma yaşandığını, bazen ise camın üzerinde çizikler olduğunu görürsünüz. Bunların hepsini incelemeli, saatinizin camının da dokunduğunuzda ve baktığınızda rastgele bir kusura sahip olmadığını görmelisiniz. Saat camının şeffaf kapağı hem saatin iç kesimlerini korur hem de tıpkı vakitte göstergelerin eksiksiz bir halde görünmesini sağlar. Mineral saat camı, safir saat camı, kristal saat camı, mika saat camı ve yansımasız antirefle saat camı olarak saat camları genel kategori de  5’e ayrılır. Kullandığınız saatin camını bilmek size birebir vakitte onu nasıl koruyabileceğinizin bilgisini de vermiş olur.

Saatlerde kullanılan ekstra özellikler

AM – PM Göstergesi:

Saatte bulunan bu özelliğe gündüz / gece göstergesi de denilebilir. Bu, güneşin ve ayın imgesini referans alarak günün hangi vakit diliminde olduğumuzu bilmemizi sağlar.

Cronograph / Kronograf:

Kronograf, kullanıcısının kısa vakit aralıklarını kolay kolay ve hakikat bir halde ölçmesini sağlayan, bir vakit ölçme aletidir. Kronometre ise bir tıp hassasiyet sertifikasıdır, yani doğruluk (hassasiyet) ile ilgilidir.

Annual Calender / Yıllık Takvim: 

Yıllık takvim komplikasyonu tarihi gösterir ve 31 günden az olan aylar için otomatik olarak düzeltir.

COSC sertifikası nedir ve neden değerlidir?

İsviçre saat markalarını öteki saat markalarından ayıran en değerli farklardan biri de COSC sertifikasıdır. COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres) İsviçre’de 1973’te kurulan test kurumlarının kısaltma ismidir. Saat üreticileri, sistemleri ve modüllerini bu kurumlara yollar. En sıkıntı ve katı testlerden geçen saatler COSC sertifikasını almaya hak kazanır.

İpucu

Saat,Gün,Kol,Zaman,Cam,Model,İnce,Önem,Tipi,Özellik,Kalitesi

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kol saati severler! Saat alırken bu detayları es geçmeyim