e
sv

Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1629 Okunma — 16 Mart 2022 12:52
Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kamp Ekipmanlarının en önemli parçalarından biri su kabıdır. Basit bir plastik şişe bir litre su alabilir. Ucuz versiyonlarını 50 TL’nin altında bir fiyata satın alabilirsiniz, ancak kokulara dayanabilen kaliteli bir şişeye sahip olmak çok daha faydalıdır. Ek olarak, kendinizi dere gezilerinden kurtarmak için katlanabilir bir su kabına sahip olmalısınız. Çoğu katlanabilir su kabı size sadece 100 TL’ye mal olacak, ancak daha kaliteli bir su kabı için daha fazla harcayabilirsiniz.

Temel Ekipmanların Kontrolü

Yaz aylarında, daha yüksek sıcaklıklar bir sağlık endişesinden daha fazla sıkıntı yaratma eğilimindedir (hidratlı kaldığınız sürece!), Dondurucu havalar, uygun donanıma sahip değilseniz tehlikeli olabilir. Öyleyse, bazı temel bilgilerle başlayalım:

Kamp Sandalye Modelleri ve Faydaları

4 Mevsim Çadır

Daha önce kamp yaptıysanız, barınağınız olarak 3 mevsimlik bir çadır kullanmış olabilirsiniz. Bunlar yaz için harikadır ve sonbahar ve ilkbaharın daha sıcak uçları, yağmura ve böceklere karşı bir bariyer görevi görür. Daha ılıman iklimler için tasarlandıkları için mühendisliğin çoğu, sizi sıcak havalarda serin tutmak üzerine kuruludur.

Kamp Ekipmanı satın alırken her bir parçanın kalitesini ve stilini göz önünde bulundurun. Kamp malzemelerinin kalitesi, özel ihtiyaçlarınıza göre değişecektir. Üreticinin garantisini kontrol etmek de önemli olabilir. Üreticinin web sitesindeki müşteri incelemelerine bakarak kalite güvencesini kontrol etmelisiniz.

Uyku Tulumu

Herhangi bir soğuk hava uyku tulumu işe yarayacaktır, ancak mumya tasarımını ( Marmot Trestles Elite Eco 0 Uyku Tulumu gibi ) en etkili buluyorum. Küçük bir odayı ısıtmanın daha büyük bir odayı ısıtmaktan nasıl daha kolay olduğunu biliyor musunuz? Aynı prensip uyku tulumları için de geçerli, bu yüzden dikdörtgen çeşitleri bana pek uymuyor. İçeride daha fazla açık alan var, vücudunuzu daha sıkı saracağı için mumya torbasının size vereceği bazı yalıtım özelliklerini ortadan kaldırıyor.

Kaliteli Kamp Ekipmanları satın almanın bir başka yolu da ikinci el ürünler satın almaktır. Kullanılmış ekipman için çevrimiçi olarak ve yerel spor malzemeleri mağazalarında harika fırsatlar bulabilirsiniz. İyi durumda olduğundan emin olmak için dişlinin durumunu kontrol ettiğinizden emin olun. Üretici garantisinin yanı sıra fiyatları da kontrol edin. Bunun yanı sıra, uzun süredir kamp yapan bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan kullanılmış bir tane de satın alabilirsiniz. Hala iyi durumdaysa, onlardan ödünç alabilirsiniz. Ödünç alınan kamp malzemelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve gerekirse değiştirin.

Isı kaynağı

Bazen iyi bir çadır ve rahat bir uyku tulumu sizi sıcak tutmak için yeterli olmayabilir, özellikle de barınağınızın sınırları içinde sıkışıp kalmak istemiyorsanız. Isıtma cihazları söz konusu olduğunda, tercih edebileceğiniz başlıca 3 seçenek vardır:

 1. Kamp ocağı. Sahip olduğunuz kamp ocağının tarzına bağlı olarak ( incelememizde MSR XGK EX’i gibi ), çevrenizi yeterince ısıtmak için yeterli ısı yaymayabilir. Solo Soba Kamp Ateşi gibi bir şey, diğer bazı tek veya çift propan sobalarının aksine, bu amaç için daha iyi olurdu.
 2. Çadır ısıtıcısı. Bunları çadırınız için bir ısıtıcı olarak düşünebilirsiniz. Çoğunlukla, tek seçenek elektrik veya gazla çalışan ısıtıcılar olacak ve her birinin kendi artıları ve eksileri var. Elektrikli ısıtıcıların çalışması için bir prize takılması gerekir, ancak genellikle daha güvenli seçenek olarak kabul edilir. Mr. Heater Portable Buddy Heater gibi gazlı ısıtıcılar, yakıt kaynağınız olduğu sürece çalışır. Ancak çadırınızın içinde kullanırken uygun havalandırma çok önemlidir. Bay Heater’ın bir oksijen tükenme sensörü olmasına rağmen, havalandırma olmadan tehlikeli dumanlar birikerek önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. ( Bu ürün Türkiye’de satılmıyor, çünkü Türkiye’de gerekli ekipman yerine 2-3 günde bir bozulan tipleri var. Bu ürünü Ubuy sitesinden ya da Amazon üzerinden getirtebilirsiniz)
 3. Taşınabilir ateş çukuru. Gerçek bir alevin sıcaklığını ve parıltısını hissetmek istiyorsanız, Ignik FireCan Portatif Ateş Çukuru gibi portatif ateş çukurları harika bir yoldur. Kışın, kendi kamp ateşinizi yakmanıza yardımcı olacak kadar yerde odun bulmak zor olabilir. Bazı portatif ateş çukurları yakıt olarak odun kullanırken, çoğu propan tankından akar ve güçlü, dumansız bir alev oluşturur.

Birden fazla kişiyle kamp yapacaksanız bir kamp bıçağı çok önemlidir. Bir kamp bıçağı, bir kamp alanında birkaç gün geçirmeyi planlıyorsanız, satın almayı düşünmeniz gereken önemli bir öğedir. Bir çadır size güvenlik ve rahatlık sağlayacaktır, ancak iyi bir el fenerine sahip olmak da önemlidir. Doğru tip fener yazın sizi sıcak tutabilir ve sivrisineklere karşı koruyabilir. Doğru türde aydınlatma esastır ve bir yatırım olarak düşünülmelidir.

Kamp Düzeni, Yemek Hazırlanması ve Sırt Çantası Düzeni

Gece kamp yapmayı planlıyorsanız, bir el feneri sahip olmanız gereken önemli bir öğedir. Tek bir el fenerinin fiyatı yüksek olabileceğinden, bunlardan ikisine sahip olmak en iyisidir. Arkadaşlarınızla kamp yapmayı planlıyorsanız, el feneri taşınabilir bir pil şarj cihazı olarak ikiye katlanabilir. Ancak yanınızda bir su arıtma cihazı ve bir ocak getirmelisiniz. Bunlar bir kamp gezisi için gerekli öğelerdir. İyi bir ışık, böcekleri görmenize ve onlardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Hafif bir çadıra ek olarak, yemek hazırlamak ve tüketmek için mutfak eşyalarına da ihtiyacınız olacak. Kendinizinkini getirebilir veya kampa özel gereçler satın alabilirsiniz. Ancak dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmaları gerektiğini unutmayın. Bulaşıklarınızı yıkamak için bir yıkama küveti gereklidir ve biyolojik olarak parçalanabilen bulaşık sabunu ve bir yıkayıcı getirmelisiniz. Son olarak, bir kurutma havlusuna ve bir çift eldivene ihtiyacınız olacak.

Bir sırt çantası, yararlı bir kamp için gerekli olabilir. Vahşi doğadayken tüm ihtiyaçlarınızı taşımak için uygun bir yol olabilir. Sırt çantaları, gece çantaları ve uzun mesafeli sırt çantaları satın alabilirsiniz. Hatırlamanız gereken tek şey, ürünlerinizi çevrimiçi olarak satın alırken dikkatli olmanızdır. Seçtiğiniz satıcının kaliteli ürün ve hizmet sunduğundan emin olmalısınız. Sırt çantası kamp malzemelerinin olmazsa olmazıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?