e
sv

Günde birkaç dakika egzersiz depresyonu engelliyor!

553 Okunma — 07 Ocak 2023 09:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Düzenli olarak spor yapmak ve hareket halinde bulunmak depresyonu engellediğini biliyor musunuz?

Egzersiz yapmak depresyon riskini kıymetli ölçüde azaltır

Aynı vakitte, depresyon araştırması her zamankinden daha büyük adımlar atıyor. Bugün, bazen küçük de olsa, depresif bozukluklar geliştirip geliştirmememiz konusunda kendimizin nasıl bir tesire sahip olabileceğimizi biliyoruz. Yaşam usulümüz ruhumuzu tesirler. Gün içindeki her ek fizikî aktivitenin, depresyon riskini azaltmaya küçük bir katkı sağladığını bulmuşlardır. Günde sadece 20 ila 25 dakikalık yorucu antrenman, depresyon geliştirme riskini yüzde 20’ye kadar azaltır!

Sporun ruh halini etkilediği kanıtlandı

Araştırmacılar, 1970 yılında geniş çaplı bir bilgi toplamasına katılan insanlardan gelen hareket datalarını kıymetlendirdi.

Katılımcılar ortasında depresyondan muzdarip 4.738 kişi vardı.

Araştırmacılar artık bu 4.738 kişinin, depresyonda olmayan çalışma iştirakçilerine kıyasla ne ölçüde ve hangi düzenlilikle hareket ettiğini araştırabildiler.

Depresif bireylerin, depresif olmayan iştirakçilere nazaran oturarak yahut uzanarak daha fazla vakit geçirdiklerini, daha uzun uyuduklarını ve fizikî aktivite yoluyla daha az antrenman yaptıklarını buldular.

Daha sonra bilgi modelleme, küçük davranışsal düzenlemelerin bile depresyon riskini azaltabileceğini öne sürdü.

Daha uzun uyumak yerine 18 dakika daha fazla idman yapmak yahut daha uzun oturmak yerine 21 dakika daha fazla antrenman yapmak üzere günlük ritminizi değiştirmek, depresyon riskini yüzde 20 oranında azaltır.

Sporun ruhsal etkileri

Düzenli antrenman ve sporun zihinsel durum üzerindeki uzun vadeli olumlu tesirlerine ek olarak, fizikî aktivitenin öbür yararları da vardır.

Temiz havada idman yapmak baş ve akciğerler için düzgündür.

Spor salonunda birçok beşerle birlikte antrenman yapmak, yalnızlıkla savaşmaya yardımcı olabilir ve antrenman sırasında memnunluk hormonları ruh halini aydınlatır.

Antrenman muvaffakiyetleri ve zayıf benliğe karşı küçük zaferler de sizi keyifli ve tatmin edebilir.

Sağlık

Depresyon,Riskini

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Günde birkaç dakika egzersiz depresyonu engelliyor!