e
sv

Fetal DNA Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

1447 Okunma — 27 Mayıs 2022 12:03
Fetal DNA Testi nedir
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fetal DNA Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Fetal DNA testi ile gebelik sürecinde belli bir zaman dilimi geçtikten sonra anneden alınan kan örneği ile bebeğin kromozom yapısı hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Fetal DNA Testi, anneden alınan kan ile bebeğin DNA’sının analiz edilmesine yarayan testtir. Kanın anneden alınmasından dolayı bebeğin herhangi bir riskle karşılaşması ve bebeğe zarar verilmesi pek mümkün değildir. Teknolojik gelişme ile beraber birçok medikal cihazlarının gelişmesi ile sağlık sektöründe birçok yeni tanı ve tedavi yöntemleri çıkmıştır. Bu yöntemlerin en başında anne ve baba adaylarının ilgi odağı haline gelen Fetal DNA testidir.

Sizler için merak edilen bu testi ayrıntıları ile değerlendirdik. Şimdi hep beraber bu testin ne olduğuna bir bakalım. 2011 yılından beri kullanılmaya başlanan bu test, günümüzde sık sık görülmekte olan kromozom anormallikleri belirlemek amacıyla hamilelik sürecinin 2 ile 3. ayları arasında güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Fetal DNA testi, son derece duyarlı bir test olmasına rağmen henüz tarama testi sınıfında yer almaktadır. Yani bu test henüz kesin olarak tanısal bir test olarak kabul edilmemektedir.  Bu teste unutulmaması gereken bir özellik ise, bu testin bebeğin bütün genetik yapısını göstermiyor olmasıdır.

Fetal DNA Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde hamile bayanlar tarafından en çok merak edilen konuların başında hızla gelişen hamilelik testleri gelmektedir. Merak edilen testlerin en başında, 2011 yılından beri kullanılan Fetal DNA testi yer almaktadır. Sizler için merak edilen bu testi ayrıntıları ile değerlendirdik. Gelin şimdi hep beraber Fetal DNA testinin nasıl yapıldığına bir bakalım,  Fetal DNA testi, anneden alınan kan örneği ile bebek DNA’sı ayrıştırılarak genetik incelemeleri yapmaktadır. Test bizleri Down sendromu (trizomi 21), trizomi18 ve trizomi 13 gibi birçok patolojik ve bazı nadir genetik rahatsızlıkları hakkında bizlere bilgi vererek bizleri yönlendirmektedir.

Fetal DNA Testine İhtiyaç Duyulmasının Sebebi Nedir?

Anne ve baba adaylarını hamilelik sürecinde Fetal DNA testine ihtiyaç duymasının sebebine bakacak olursak, öncelikle anne ve baba adaylarının bu testlerden hedeflerinin ne olduğu ve testlerin nasıl yapıldığı ve içeriğinin neler olduğu konusunda test yaptırılmadan önce bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Çünkü yapılan bütün testlere rağmen yüzde yüz bir şekilde bebeğin herhangi bir kromozom bozukluğunun garantisi verilmeyeceği unutulmalıdır. Ayrıca hiçbir test sonucunun %100 bir hastalığı tespit etmediğinin bilinmesi gerekir. Anne adaylarının hamilelik sürecinde merak ettikleri konuların biride bu süreçte bebeklerinin gelişimi ve kendi sağlık durumlarının iyi olup olmadığıdır. Bundan dolayı bebek ve anne açısından oluşabilecek bir sağlık sorununda, bir takım özel tetkikler uygulanarak, ilaç tedavisi veya ameliyat ile bebeğin sağlığına kavuşmasını sağlamaktır.

Fetal DNA Testi Ücreti Ne Kadardır?

Fetal DNA testini yaptırmak isteyen anne adaylarının, öncelikle bilmek zorunda oldukları bu testin ücretsiz olarak yapılmadığını ve bu testi devlet hastanelerinde yaptırmanı pek mümkün olmadığıdır. Fetal DNA testi yurtdışından gönderildiğinden dolayı fiyatları bir hayli yüksektir. Fetal DNA testi ücreti ortalama olarak 3000 TL civarındadır. Dolayısıyla maddi yönden herkesin yapabileceği bir test olmadığı anlaşılmaktadır.

Fetal DNA Testi Ne Zaman Yapılır?

Anne ve baba adaylarının Fetal DNA testleri ile ilgili öncelikle bilmeleri gereken şeyin bu testin hamilelik sürecinin hangi döneminde yapılması gerektiğidir. Fetal DNA testinin ne zaman yapılması gerektiğine bakacak olursak, bu test hamilelik sürecinin 8 ile 10. hafta arasında yapılarak 1 hafta içerisinde sonuçları alınabilmektedir. Yaşı ne olursa olsun bütün anne adaylarına anne karnındaki anormalliklerin tanısı için Fetal DNA testi hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

Pinterest 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Fetal DNA Testi Nedir, Nasıl Yapılır?