e
sv

Erken yaşlananların yaptığı hatalar… İş işten geçmeden cilt bakım yanlışlarını öğrenin!

131 Okunma — 19 Aralık 2023 11:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlıklı, taze ve kusursuz bir cilt elde etmek için cilt bakımına itina göstermek büyük değer taşır. Fakat bazen farkına varmadan yapılan cilt bakım yanlışları, cilt bariyerini bozar ve cildin erken yaşlanmasına neden olabilir…

Cildinizin sağlıklı ve pürüzsüz kalması için nizamlı cilt bakımı kaidedir. Lakin cilt bakımı sırasında yapılan birtakım yanlış alışkanlıklar, cildin süratli yaşlanmasına ve kırışmasına neden olabilir.

Cildinize düzgün geldiğini düşündüğünüz teknikler aslında cildin doğal yapısını bozar. Pekala, cildin süratli yaşlanmasına yol açan cilt bakım yanlışları nelerdir?

İşte ayrıntılar:

Herkes genç bir cilt hayali kurar. Cildin yaşlanmasını engellemek için birçok bakım eseri ve metodu denenebilir.

Ancak cilt bakımı yaparken farkında olmadan ziyan verebilirsiniz. Cildi süratle yaşlandıran cilt bakım yanlışlarını sizler için derledik.

1. Cilt Tipinize Uygun Olmayan Eserler Kullanmak

Cildinize bakım yaparken, cilt tipinize uygun olmayan eserler kullanmak cildinize ziyan verebilir.

Cilt tipinize uygun olmayan eserler, birçok cilt meselesine yol açabilir ve cildinizi erken yaşlandırabilir. Bu nedenle cilt bakımına başlamadan evvel cilt tipinizi gerçek bir biçimde belirlemeniz kıymetlidir. Yağlı, karma, kuru yahut hassas ciltler için uygun eserleri seçmek her vakit daha güzeldir.

2. Sistemsiz Cilt Bakımı Uygulamak Cildin sıhhatini korumak için sistemli cilt bakımı yapmak çok değerlidir. Cilt bakımında çoka kaçmak yahut nizamlı bir rutini takip etmemek cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Cildinizi korumak istiyorsanız her gün sistemli cilt bakımı yapmalısınız.

Günlük Cilt Bakım Sırası:

 • Cilt paklığı (makyajınız varsa çift aşamalı)
 • Tonik
 • Serum
 • Nemlendirici
 • Güneş kremi

3. Cildi Güneşten Korumamak Güneş ışınlarının ziyanlı tesirleri, cildin erken yaşlanmasına ve kırışıklıkların artmasına neden olabilir. Bu tesirleri önlemek için cildinizi her mevsim güneşten muhafazalı ve güneş kremi kullanmalısınız.

Güneşin ziyanlı tesirleri, ciltte kuruluk, kırışıklık, kalıcı kahverengi lekeler, kabarık kırmızı lekeler, ton farklılıkları üzere birçok probleme yol açabilir. Bu nedenle güneş kremi her vakit cilt bakım rutininizin bir kesimi olmalıdır.

4. Çok Peeling Yapmak Ciltteki meyyit hücreleri temizlemek için peeling yapmak değerlidir. Lakin peeling uygularken çoka kaçmak, cildin tahriş olmasına ve ziyan görmesine neden olabilir.

Cildinizi meyyit hücrelerden arındırmak istiyorsanız, peelingi yanlışsız bir formda uygulamalısınız. Peeling yaparken nazik hareketlerle ve dairesel hareketlerle cildinize masaj yapmanız önerilir. Ayrıyeten haftada en fazla 2 kere peeling yapmalısınız. Bilhassa Türk kahvesinin telvesini peeling olarak kullanmak, cildin çizilmesine ve cilt bariyerinin ziyan görmesine neden olabilir.

5. Makyajla Uyumak Makyajla uyumak, gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Bu da sivilce ve akne üzere meselelerin ortaya çıkmasına yol açar. Uyumadan evvel makyajı ve kirleri temizlemek için cildinizi kesinlikle bir jelle yahut köpükle temizlemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

6. Yüzü Çok Yıkamak Cildinizi yağ, kir ve makyaj kalıntılarından arındırmak değerlidir. Fakat cildi çok yıkamak, doğal yağları yok edebilir ve cildin nem istikrarını bozabilir. Cilt bariyerini ziyan verebilir. Bu nedenle cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 sefer nazik bir temizleyiciyle temizlemeniz kafidir. Cilt temizleyicisinin cilt tipinize uygun olduğundan emin olmalısınız.

7. Gereğince Nemlendirmemek Cilt her vakit nemlendirmeye gereksinim duyar. Cildi muhafazanın en kolay yollarından biri sistemli olarak nemlendirici kullanmaktır. Nemlendiriciyi atlamak yahut cilt tipinize uygun olmayan bir nemlendirici kullanmak, kuruluk, pul pul dökülme ve hatta yağ üretimini artırma riski taşır. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçerek, cildinizi temizledikten sonra masaj yaparak uygulamalısınız.

8. Sivilceleri Sıkmak Sivilceler en sık karşılaşılan cilt sıkıntılarından biridir. Lakin sivilceleri sıkmak, cilde büyük ziyan verebilir. Sivilceleri sıkmak, iltihaplanmaya, lekelere ve bakterilerin artmasına yol açabilir. Cilt sıhhati için sivilceleri sıkmamalısınız. Sivilceler için kesinlikle bir uzmandan yardım alarak hakikat tedavi sistemini uygulamalısınız.

Güzellik

Cilt,Gün,Zarar,Cilt Bakımı,Nem,Sivilce,Peeling,Yol,Bakım,Kullanmak,Düzenli,Aşırı,Makyaj,Sık

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Erken yaşlananların yaptığı hatalar… İş işten geçmeden cilt bakım yanlışlarını öğrenin!