e
sv

Doğurganlık için Akdeniz Diyeti

438 Okunma — 30 Aralık 2022 13:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Meyve, zerzevat ve baklagillere vurgu yapan Akdeniz diyeti, çoklu sıhhat faydaları nedeniyle uzun müddettir alkışlanmaktadır. Artık, yeni araştırmalar kısırlığın üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor, bu da onu gebe kalmaya çalışan…

Meyve, zerzevat ve baklagillere vurgu yapan Akdeniz diyeti, çoklu sıhhat faydaları nedeniyle uzun müddettir alkışlanmaktadır. Artık, yeni araştırmalar kısırlığın üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor, bu da onu gebe kalmaya çalışan çiftler için müdahaleci olmayan ve uygun maliyetli bir strateji haline getiriyor.

Monash Üniversitesi, Sunshine Coast Üniversitesi ve Güney Avustralya Üniversitesi tarafından yürütülen inceleme, Akdeniz diyetinin erkeklerde doğurganlığı, yardımcı üreme teknolojisi (ART) muvaffakiyetini ve sperm kalitesini güzelleştirebileceğini buldu.

Spesifik olarak, araştırmacılar, bir Akdeniz diyetinin anti-inflamatuar özelliklerinin çiftlerin gebe kalma talihlerini artırabileceğini belirlediler.

Kısırlık, dünya çapında 48 milyon çifti ve 186 milyon kişiyi etkileyen global bir sıhhat sıkıntısıdır.

UniSA araştırmacısı Dr Evangeline Mantzioris, beslenmeyi değiştirmenin invaziv olmayan ve doğurganlık sonuçlarını uygunlaştırmak için potansiyel olarak tesirli bir yol olduğunu söylüyor.

Dr Mantzioris, “Bebek sahibi olmaya karar vermek hayattaki en büyük kararlardan biridir, fakat işler planlandığı üzere gitmezse, her iki partner için de çok gerilimli olabilir” diyor.

“Araştırmalar inflamasyonun sperm kalitesini, adet döngülerini ve implantasyonu etkileyerek hem erkekler hem de bayanlar için doğurganlığı etkileyebileceğini gösteriyor. Bu nedenle, bu çalışmada inflamasyonu azaltan bir diyetin — Akdeniz diyeti üzere — doğurganlığı nasıl artırabileceğini görmek istedik. sonuçlar.

“Cesaret verici bir halde, anti-enflamatuar bir diyete bağlı kalarak – çok sayıda çoklu doymamış yahut ‘sağlıklı’ yağ, flavonoid (yapraklı yeşil sebzeler gibi) ve hudutlu ölçüde kırmızı ve işlenmiş et içeren – dengeli deliller bulduk. doğurganlığı geliştirebiliriz.”

öncelikle bitki temellidir ve tam tahıllar, sızma zeytinyağı, meyveler, sebzeler, fasulye ve baklagiller, fındık, otlar ve baharatları içerir. Yoğurt, peynir ve balık, tavuk yahut yumurta üzere yağsız protein kaynakları; kırmızı ve işlenmiş etler yalnızca küçük ölçülerde yenir.

Buna karşılık, batılı bir diyet, çok doymuş yağlar, rafine karbonhidratlar ve hayvansal proteinler içerir, bu da onu güç açısından ağır hale getirir ve lifi, vitaminler ve minerallerden mahrumdur. Tipik olarak, bir batı diyeti daha yüksek iltihaplanma düzeyleri ile bağlıdır.

Monash Üniversitesi araştırmacısı Simon Alesi, Akdeniz diyeti üzere iltihap önleyici diyetler ile ortasındaki alakayı anlamanın, bir aile kurmayı uman çiftler için oyunun kurallarını değiştirebileceğini söylüyor.

Alesi, “Akdeniz diyeti daima olarak dünyadaki en sağlıklı diyetler ortasında sıralanıyor. Lakin bunun birebir vakitte gebe kalma ve bebek sahibi olma bahtınızı artırabileceğini bilmek son derece umut verici” diyor.

“Diyetinizi değiştirmek, kısırlığı potansiyel olarak güzelleştirebilecek, müdahaleci olmayan ve uygun fiyatlı bir stratejidir.

“Elbette daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, fakat en azından Akdeniz diyetine geçmek sırf genel sıhhatinizi güzelleştirmekle kalmayacak, birebir vakitte gebe kalma talihinizi da artıracak.”

Kaynağı:

Akdeniz Diyeti,Araştırma,Kalma

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Doğurganlık için Akdeniz Diyeti