e
sv

Bebeğinizin kakası neden yeşil?

680 Okunma — 08 Aralık 2022 15:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeşil aslında bebek kakası için olağan bir renktir – lakin birtakım durumlarda viral yahut bakteriyel bir enfeksiyonu yahut besin alerjisini gösterebilir. Yeni doğan bebeğinizin birinci kakası çok koyu yeşil olacak ve neredeyse siyah görünecektir. Birkaç…

Yeşil aslında bebek kakası için olağan bir renktir – lakin birtakım durumlarda viral yahut bakteriyel bir enfeksiyonu yahut besin alerjisini gösterebilir. Yeni doğan bebeğinizin birinci kakası çok koyu yeşil olacak ve neredeyse siyah görünecektir. Birkaç gün içinde daha açık bir yeşile, akabinde sarıya (bebeğiniz emziriyorsa) yahut sarı/kahverengiye (bebeğiniz mamayla besleniyorsa) döner. Yeşil kaka ekseriyetle endişelenecek bir şey olmasa da, bebeğinizin yeşil kakası varsa ve hastaysa yahut bir şeylerin aksi gittiğinden endişeleniyorsanız tabibi arayın.

Yeşil bebek kakası nedir?​

Yeşil bir numaralı kaka rengi olmasa da (kahverengi yahut deri rengi olabilir), birçok yaygın varyasyondan biridir.

Tekrar de bebeğinizin bezinde açık yeşil, koyu yeşil hatta parlak yeşil kaka görmek biraz ürkütücü olabilir. Yeşil kaka çoklukla kıymetli bir neden olmadan gerçekleşir (belki yürümeye başlayan çocuğunuz o gün ıspanak yemiştir yahut bebeğiniz demir desteği almıştır) yahut enfeksiyon üzere biraz daha ilgili bir şeyin sonucu olabilir.

Mide safrası (safra kesesinde yiyecekleri sindiren sıvı) kakayı kahverengi yapan şey olduğundan, yeşil kaka çoklukla kakanın safranın onu kahverengiye çevirme bahtı olmadan bağırsaklardan süratle geçtiği manasına gelir. Bu nedenle bebeğinizin bağırsaklarında olağan kakaya nazaran daha süratli yayılan ishal ekseriyetle kahverengimsi olmaktan çok yeşil renktedir.

Bebek kakasının renkleri ve kıvamlarındaki geniş çeşitlilik hakkında bilgi edinin.

Yeni doğan bebeğimin kakası neden yeşil?​

Koyu yeşil aslında yeni doğan kakası için gerçek renktir!

Bebeğinizin birinci kakası olan mekonyum çok koyu yeşildir ve neredeyse siyah görünür. Amniyotik sıvı, deri hücreleri, lanugo (bebeğinizin bedenini kaplayan ince tüyler) ve mukustan oluşur. Yapışkan, katran kıvamında. Temizlemesi çok güç lakin kokusu yok.

Bebeğiniz doğumdan sonraki birinci 24 saat içinde mekonyum kakasını yapacaktır. Anne sütü yahut mama içmeye başladıklarında kakaları bu koyu yeşilimsi siyah renkten daha açık bir renge geçiş yapacaktır. Yeşilimsi kahverengi, sonra yeşilimsi sarı ve son olarak sarı (veya sarımsı kahverengi) olabilir. Tutarlılık da yapışkandan yumuşaklığa değişecektir.

Yeşil,Kakası,Kahverengi,Sarı,Kaka

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Bebeğinizin kakası neden yeşil?