e
sv

Aralıklı oruç diyeti, tip 2 diyabeti tersine çevirebilir!

539 Okunma — 15 Aralık 2022 13:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Endocrine Society’s Journal of Clinical’da yayınlanan yeni bir araştırmaya nazaran, aralıklı oruç diyeti müdahalesinden sonra, hastalar diyabet ilacını bıraktıktan en az bir yıl sonra HbA1c (ortalama kan şekeri) düzeyinin %6,5’in altında olması…

Endocrine Society’s Journal of Clinical’da yayınlanan yeni bir araştırmaya nazaran, aralıklı oruç diyeti müdahalesinden sonra, hastalar diyabet ilacını bıraktıktan en az bir yıl sonra HbA1c (ortalama kan şekeri) düzeyinin %6,5’in altında olması olarak tanımlanan tam diyabet remisyonuna ulaştılar.

Aralıklı oruç diyetleri son yıllarda tesirli bir kilo verme formülü olarak tanınan hale geldi. ile, sadece muhakkak bir vakit aralığında yemek yersiniz. Her gün makul bir saat oruç tutmak yahut haftada birkaç gün yalnızca bir öğün yemek yemek, bedeninizin yağ yakmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar, aralıklı orucun diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

Çin’in Changsha kentindeki Hunan Tarım Üniversitesi’nden Ph.D. Dongbo Liu, “Tip 2 diyabet kesinlikle kalıcı, ömür uzunluğu sürecek bir hastalık değildir. Hastalar diyet ve idman alışkanlıklarını değiştirerek kilo verirse diyabetin gerilemesi mümkündür” dedi. “Araştırmamız, aralıklı oruç tutmanın, Çin Tıbbi Beslenme Tedavisinin (CMNT), tip 2 diyabetli şahıslarda diyabetin remisyonuna yol açabileceğini ve bu bulguların dünya çapında bu hastalıktan muzdarip 537 milyondan fazla yetişkin üzerinde büyük bir tesiri olabileceğini gösteriyor.”

Araştırmacılar, diyabetli 36 kişi ortasında 3 aylık bir aralıklı oruç diyet müdahalesi gerçekleştirdiler ve kan şekerini düşürücü hususlar ve insülin alanlar da dahil olmak üzere iştirakçilerin yaklaşık %90’ının aralıklı oruçtan sonra diyabet ilacı alımlarını azalttığını buldular. Bu bireylerin yüzde elli beşi diyabet remisyonu yaşadı, diyabet ilaçlarını bıraktı ve en az bir yıl sürdürdü.

Çalışma, diyabet remisyonunun lakin diyabet mühleti daha kısa olanlarda (0-6 yıl) sağlanabileceği biçimindeki klâsik görüşe meydan okuyor. Diyabet remisyonuna ulaşan çalışma iştirakçilerinin yüzde altmış beşinin diyabet mühleti 6 yıldan fazladır (6-11 yıl).

Liu, “Diyabet ilaçları değerli ve diyabetlerini tesirli bir halde yönetmeye çalışan birçok hasta için bir pürüz. Çalışmamız, diyabetli şahıslarda aralıklı oruçtan sonra ilaç maliyetlerinin %77 oranında azaldığını gördü” dedi.

Bu çalışmanın öbür muharrirleri Hunan Ziraat Üniversitesi’nden Xiao Yang, Alt Sıhhat Müdahale Teknolojisi Devlet Anahtar Laboratuvarı ve Çin’in Changsha kentindeki Changsha ve Turizm Koleji; Hunan Ziraat Üniversitesi’nden Jiali Zhou ve Çin, Changsha’daki Shizi Dağı Birinci Basamak Bakım Kısmı; Çin, Changsha’daki Changsha Merkez Hastanesinden Huige Shao ve Bi Huang; Hunan Ziraat Üniversitesi’nden Xincong Kang, Çin’in Changsha kentinde Botaniklerden Alınan Bileşenlerin Kullanımına Yönelik Ulusal Mühendislik Teknolojisi Araştırma Merkezi ve Metabolik Hastalıklar için Hunan Eyaleti Tıbbi Beslenme Müdahale Teknolojisi Mühendislik Araştırma Merkezi; Hunan Ziraat Üniversitesi’nden Ruiyu Wu ve Changsha, Çin’deki Alt Sıhhat Müdahale Teknolojisi Muvaffakiyet Uygulama Merkezinin Eyalet Anahtar Laboratuvarı; Kaliforniya, Irvine’deki California Irvine Üniversitesi’nden Fangzhou Bian; ve Çin, Changsha’daki Central South Üniversitesi’nden Minghai Hu.

Çalışma, Çin Ulusal Tabiat Bilimleri Vakfı’ndan fon aldı.

Kaynağı:

Diyabet,Çin,Changsha,Hasta,Üniversitesi’nden,Araştırma,Hunan,Aralıklı Oruç,Müdahale,Çalışma

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Aralıklı oruç diyeti, tip 2 diyabeti tersine çevirebilir!