e
sv

YABANCI OLMADIĞIMIZ BİR HİKÂYE, CAMDAKİ KIZ

76 Okunma — 12 Aralık 2023 18:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dizide izlediklerinizin gerçek bir hayat kıssasından uyarlandığını biliyorsunuzdur. Bu gerçeğin içinde olabileceğiniz fikrini önünüze koyup o denli okumanızı rica ediyorum sizden.

Psikolojik ve fizikî şiddet uygulamaktan çekinmeyen, takıntılı, baskıcı, kendi mutsuzluğunun acısını, kızı olduğunu bildiğimiz Nalan’dan çıkaran despot bir anne. Bu annenin yanında birey olamadan yetişmeye çalışan bir kız çocuğu Nalan. Uğradığı türlü şiddet ve baskıya sesini çıkaramayan, bir bakışı hatta bazen aldığı nefes bile cürüm olan küçük bir kız çocuğu… Hayır diyemeyen, kendi fikri, kendi hayatı, kendi seçimleri olmayan, kuklalaştırılan bir bayanın gelişimini izlediğimiz dizinin birinci kısmı, genç bir bayan olan Nalan’ın, dadısı, evet dadısı tarafından yıkandığı sahneyle başlıyor. (1. Kısım – 04:30 – 04:50)

Sonraki sahnelerde teşhirciliğin diğer bir çeşidiyle karşı karşıya kalıyoruz. Nalan’a ayna karşısında iç çamaşırının, bayanlığını koruyacak olan o korsenin giydirilmesini izliyoruz. Regl olduğu birinci gün giydirilen o korsenin yalnızca korse değil, namusu olduğu söyleniyor. 

Evet yalnızca daracık bir korse değildi lakin namusu da değildi. O korse hapishaneydi. Nalan’ın vücudunun, ruhunun, özgürlüğünün, kadınlığının, insanlığının hapsedildiği bir hapishane… 

Ailesiyle bunları yaşayan Nalan’ın evlenip gideceği meskende yaşayacaklarının da pek bir farkı yoktu. O denli ki peynirin gramla, zeytinin adetle tüketildiği, varlık içinde yokluğun hissedildiği tuhaf bir konut. 

Ailesine karşı hastalık derecesinde cimri, otoriter ve sert olan aile reisinin uygun gördüğü biçimde yaşanılan bu meskenin genç, güzel ve çapkın oğlu olan Sedat’ın evleneceği kıza da babası karar veriyor. Oğlunun çapkınlıklarını dizginlemek için öbür bir bayanın tabir-i caizse oğlunu “ADAM” etmesini bekliyor. 

Bir biçimde otoriter babanın seçtiği kız değil de Nalan’la evleniyor Sedat. Bir yandan da hayatında olan, Cana isimli, diğeriyle evli ve iki çocuğu olan bayanla ilgisi devam ediyor. Şiddetli bir halde devam ediyor desem yanlış olmaz.

Sedat’a âşık olup evleniyor Nalan. Pekala genç kızlığından bu yana Feride Hanım’ın yaşattıkları neye sebep oluyor dersiniz? Korku… 

Dizi boyunca Nalan’ın kadınlığının bastırıldığı, küçük gösterildiği, değersizleştirildiği birçok âna şahit oluyoruz. Feride Hanım, Nalan’a yaşattıklarının onda travmalara sebep olduğunun bu sebeple Sedat’la bağa giremediğinin farkında bile değilken, üstüne üstlük kocasıyla alakaya girip girmediğini denetim etmeye çalışıp Nalan’la Sedat’ı röntgenlemeye kadar vardırıyor işi.

Kocası tarafından aldatılan bayan yaşadığı birçok şeye karşın evliliğini bitiremiyor. Annesi bildiği Feride Hanım tarafından bastırıldığı için tek başına adım atmaya korkuyor. Bu sebeple başına gelen onlarca makûs durumda yanında olan ve ona ilgi duyan, onu koruyacak, kollayacak olan, inançlı liman saydığı sürücüye gönlü kayıyor. Kendisini aldattığı için kızdığı kocasının yaptığının birebirini yapıyor ve kocasını aldatıyor. Enteresandır, izleyicilerin birden fazla da bu ikiliyi yakıştırıyor. Sürücü ve Nalan’ın birlikte olduğu sahneler daha çok izleniyor, daha çok isteniyor. 

Tüm bunlar olurken Sedat’ın sevgilisinin gebe olduğunu öğrenip birinci kere sesini çıkarmaya başlıyor. Gümbür gümbür geliyor Nalan.

Bu çıkışla terk ediyor meskeni fakat çok uzun sürmüyor bu durum. O kadar bastırılmış ve o kadar saklanmış ki cüreti, daha fazla direnemeyip “Beni siz kirlettiniz” diye hızına bağırdığı herkesin yanına ardında Feride Hanım’la dönüyor. 

Dizinin ana karakteri Nalan; bu süreçten sonra annesinin vefatı, eşinden ayrılması, babasından kalma konuta taşınması, gerçek babasıyla yüzleşmesi, sevdiği adamın evli olduğunu öğrenmesi, sevdiği adamı affetmesi ve kendisini diğeri ile aldatmasına karşın onunla alakayı sürdürmesi üzere bir dizi olay yaşıyor ve sonunda diziyi kaleme alan hekimin hastası oluyor.

Dizi şimdi bitmedi ancak yayınlanan fragmanına nazaran memnun bir son bizi bekliyor.

Şimdi size soruyorum, gündüz jenerasyonunda, yaşadıklarını anlatan Anadolu insanlarını tü, kaka diyerek ayıplayıp akabinde benzeri olayların yalıda geçen versiyonunu seve seve izleyerek kendinizle çelişmiyor musunuz?

Bazı kitapların yalnızca kitap olarak kalması gerekir. Tahminen “Camdaki Kız” da o kitaplardan biridir. Ülkemizdeki okuma oranı malumunuz. Camdaki Kız’da karakterlerin yaşadıklarını izlerken yaşananlara sinirlenseniz de gördüklerinizi “bize dair” kabul edip olağan yaşantınıza dönmeniz, yeni Feridelere yeni Nalanlara yeni Sedatlara toplumda yer açmanız demek. Aslında bir durup “Ömrümün iki saatini harcadığım bu dizi bana ne kattı? Ne öğrendim?” diye düşünsek tahminen de birçok alışkanlığımızı değiştireceğiz. Mutsuz bir toplum olmamızla izlemeyi tercih ettiklerimiz ortasında bir bağ olduğunu siz de görüyorsunuz değil mi?

Bazen tehlike dışarıda değil de burnumuzun tabanındadır. 

Magazin

Kız,Kadın,Dizi,Feride,Korse

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

YABANCI OLMADIĞIMIZ BİR HİKÂYE, CAMDAKİ KIZ