e
sv

Doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?

75 Okunma — 12 Aralık 2023 17:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğumdan sonra cinsel bağlantıya girmek ne kadar müddet beklenmesi gerektiği çiftlerin merak konusu.

Evli çiftlerin ortasındaki cinsellikle ilgili merak edilenlerden birisi de hamilelik devrindeki cinsellik konusu. Hamilelik devrinin son vakitlerinde cinsel bağın ortası epey uzar ve çiftler doğumdan sonra çok beklemeden cinsel bağlantıya girmek isterlerse ne yapmaları gerektiği konusunda uzmanlara kulak verdik. İşte uzman gözü ile hamilelikten sonra en çok merak edilen hususlardan biri olan cinsel münasebete ne vakit girilebileceği konusundaki gerçekler:

Cinsel bağa doğumdan çabucak sonraki haftalarda girmek birçok uzman tarafından hakikat değildir ve yasaklanmaktadır. Anneler doğumdan sonra lohusalık periyoduna girer bu periyot herkesin de bildiği üzere anneler için epeyce sıkıntı bir devirdir. Bu devirde anneler ruhsal ve bedensel olarak kendilerin âlâ hissetmeyebilirler. Bu yüzden cinsel uyaralma müddeti de çok uzamaktadır.

Bütün bu sebepler sonucunda uzmanlar doğumdan sonra bilhassa lohusalık periyodunda cinsel ilgiyi önermezler.

Cinsel yaşama sağlıklı bir biçimde devam etmek için uzmanlar 6 haftalık bir bekleme müddeti önermekte. Bu mühlet zarfında anne kendini düzgünce toparlar ve bebeğine alışır. Cinsel bağlantıya girmek için bilhassa lohusalık periyodunun geçmesi beklenmelidir. Böylelikle çiftler cinsel hayatlarına sağlıklı bir biçimde kaldıkları yerden devam edebilirler.

Peki, doğumdan sonra cinsel ilgi için ne kadar müddet beklenmelidir?

Doğumdan çabucak sonra cinselliği özleyen çiftlerin en merak ettiği bahis da cinsel münasebet için ne kadar müddet beklemeleri gerektiğidir.

Doğum sonrası rahimin ve vajinanın toparlanması ve eski haline dönmesi için bir müddet beklenmelidir. Bu müddette anne hamileliğe ve doğuma bağlı meydana gelen fizikî yorgunluğu atlatacaktır. Bu sebeple cinsel alaka çin beklemek en doğrusudur.

Pek çok anne ve baba doğumdan sonra aşklarını canlandırmak için uzun müddet orta verdikleri cinsel hayatlarına çabucak dönmek istede de uzmanlar çiftlerin 40 gün beklemesi gerektiğini söylüyorlar. Ama bu müddet şahsa nazaran değişebilir bu yüzden en doğrusu hekiminize danışmak.

Sezaryen doğumdan kaç gün sonra cinsel münasebete girilebilir?

Günümüzde epeyce fazla tercih edilen sezaryen doğum ile olağan doğum sonrası kimi farklılıklar mevcut. Bu sebeple sezaryen doğum sonrası cinsel hayatta bir farklılık olup olmadığı da çiftler için merak konusu oluyor.

Halk ortasında sezaryen sonrası cinsel alakanın daha uzun mühlet yasak olduğu düşünülse de bu bilgi ve inanış epeyce yanlıştır. Olağan doğumda olduğu üzere 40 gün cinsel bağa girmeden beklemek kâfi bir müddettir. 40 gün geçtikten sonra yeniden sağlıklı bir bilgi almak için bayan doğum uzmanına danışmalısınız ve onayını almalısınız.

Lohusalık devrinin cinsel bağlantıya tesiri var mı?

Lohusalık periyodu çabucak hemen her anne için şiddetli bir süreçtir. Anne olma rölüne alışmaları, ruhsal ve fizikî olarak toparlanmaları bu süreçtedir. Bebeklerin anne babalarına, anne babaların da bebeklerine alışmaya çalıştığı bu periyotta annelerde depresyon ve hüzün ortaya çıkabilir. Bu üzere durumlarda cinsel ilgi önerilmez.

Lohusalık periyodunda bayanın vücut ve ruh sıhhatinin olağanda dönmesi için belli bir mühlet beklenir. Birebir vakitte emzirmeye yönelik hormonlar da cinsel istekte ve uyarılma da azalmaya sebep olur. Sonrasında ise vajinal ıslanmada meseleler ortaya çıkabilir. Bu devirde çiftlerin cinselliğe orta vermesi önerilir.

Lohusalık fizikî olarak cinsel alakaya ziyan vermese de anne için ruhsal ve fizyolojik toparlanma mühleti gerekmektedir. Anne toparlanana kadar 6 hafta kadar beklenmesi çiftlerin ilgileri için de sağlıklıdır.

Doğumdan sonra cinsel münasebette ağrı olur mu?

Doğumdan sonra makul bir müddet ağrı şikayetleri ortaya çıkabilir. Bu çok olağandır zira bayanlarla lohusalığın tesiriyle cinsel uyarılmada azalma olur. Bu durum da vajinal ıslanmayı olumsuz tesirler ağrı şikayeti cinsel alaka sırasında daha evvel görülmese de bu devirde ortaya çıkabilir.

Ağrı olması cinsel uyarılmada ve dolaylı olarak vajinanın ıslanmasında olumsuz tesirlere yol açar. Bu epeyce olağan bir fizyolojik durumdur ve geçicidir. Çiftler kolay değerlerle ağrıları ortadan kaldırabilirler.

Eğer doğum sonrası cinsel münasebette ağrı yaşıyorsanız hekiminize danışarak teklifler alabilirsiniz. Bu durum çok az görülen bir durum olsa da olağandır ve çiftler gerçek vakti beklemelidir. Aslında bayan kendini hazır hissettiğinde çabucak cinsel ilgi başlangıcı yaşanabilir.

Sağlık

Anne,Cinsel,Cinsel Alaka,Doğum,Süre,Bekleme,Uzman,Lohusalık Periyodu,Hemen,Normal,Ağrı,Çiftler,Oldukça,Gün,Çiftlerin,Durum

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?