e
sv

10 Basit Sırla Mutlu ve Özgür ruhlu bir çocuk nasıl yetiştirilir?

1304 Okunma — 28 Haziran 2022 19:41
Mutlu ve özgür ruhlu bir çocuk nasıl yetiştirilir? 10 basit sır
avatar

Magazinpark

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mutlu ve özgür ruhlu bir çocuk nasıl yetiştirilir? 10 Basit Sır

Uzman Psikolog Pelin HAZER, mutlu ve özgür ruhlu bir çocuk yetiştirmek için ebeveynlere önerilerde bulundu.

HAZER anne babaların bu konuda her gün pratik yapmaları gerektiğini söylüyor. Özgür ve mutlu bir çocuk yetiştirmenin yollarını sıralayan Uzman Psikolog Pelin HAZER, “Bir çocuğun sevgi, anlayış, mutluluk ve özgürlük atmosferinde büyümesi için, ebeveynlerin bu atmosferi yaratarak evin içinde ve kalbinde kalmasını sağlamak için her gün pratik yapması ve gün geçtikçe hayatlarına dahil etmeleri gerekmekte ” diyor. Peki ideal bir ebeveyn olmanın bir sırrı var mı?  MUTLU VE ÖZGÜR RUHLU BİR ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR 10 BASİT SIRLA bunu öğrenelim.Mutlu ve özgür ruhlu bir çocuk nasıl yetiştirilir? 10 basit sır

MUTLU VE ÖZGÜR RUHLU BİR ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR 10  BASİT SIR!!!

-TUTARLI OLUN  Çocukların büyüyüp gelişimlerini sürdürdükleri ortamda en önemli davranış biçimi tutarlılıktır. Onlar için doğru birer rol model olabilmektir; Sözlerimizin ve davranışlarımızın birbiriyle örtüşmesi bu noktada ki en önemli husustur. Sürekli paylaşımdan bahseden bir ebeveynin acil bir durumda arkadaşına arabasını vermemesi tutarsızlığın ve tezatlığın bir örneğidir.

-SEVGİNİZİ DOĞRU ŞEKİLDE GÖSTERİN Kuşkusuz her anne-baba çocuklarını çok sever. Önemli olan doğru biçimde gösterebilmek ve çocuklara koşulsuz sevgiyi öğretebilmektir. Bir takım çıkarlar ,koşullar ve istekler üzerine kurulmuş sevgi ilişkileri karşılıklı güven problemleri çıkarabileceği gibi  bireye değersizlik hissi de yaşatabilir .Bu yüzden her birey koşulsuz sevdiği ve sevildiği için mutlu ve huzurlu olur.

-YAPABİLECEĞİ İŞLERİ GÖZ ARDI ETMEYİN Çocuklar hangi yaş gurubuna dahil olursalar olsun işe yaradığını bir şeyleri kendi başlarına yapabileceklerini hissetmek ister bu onların var olma güdülerini güçlendirirken ;yeterlilik hislerini de pekiştirir. Masa hazırlamak, kapıyı açmak, merdiven çıkmak gibi yaş guruplarına uygun fiziksel eylemler hem özgüvenin artması hem de başarma duygusunu tatmasını sağlar. Bu duyguları göz ardı etmeyin.

-SAYGILI GÖSTERMEYİ ÖĞRETİN Bir bireyin sahip olması gereken temel duygulardan biri de ;hem kendine hem çevresine karşı saygı duymaktır. Çocuklar bizim aynamızdır onlara bunu ancak davranışlarımızla gösterebiliriz. Ne konuştuğumuz değil ne yaptığımız dikkatlerini çeker daima bu yüzden bizim eşimize, arkadaşlarımıza uzak ya da yakın ilişkilerimizdeki bireylere olan saygı onlar için yol izleyici olur.

-HAYATI SORGULAMAYI ÖĞRETİN Çocuklarınıza isteklerini, davranışlarını, söylediklerini sorgulamayı öğretin. Bunun için sorular sorun ve onları yargılamadan cevaplarını bekleyin. Evet veya hayır cevabını verirken mutlaka nedenini sorun bu sayede sorgulamayı öğrenecektir.

-KIYASLAMAYIN Hiçbir birey kıyaslanmaktan hoşlanmaz sizi rencide edici ,hoşunuza gitmeyen ,özgüven kırıcı bu davranışı çocuklarınıza da uygulamayın. Herkes özeldir alınan bir notla ya da bir başkasının başarısıyla çocuğunuzu belli kalıplara sokmayın. Mutsuz çocuk sürekli etrafındaki yaşıtlarıyla kıyaslanan çocuktur; unutmayın!

-ÖNEMLİ VE ÖZEL OLDUĞUNU HİSSETİRİN Hepimiz sevdiğimiz, değer verdiğimiz insanlar tarafından önemli ve özel olduğumuzu hissetmek ve bilmek isteriz. Çocuklarınıza bunu maddi temellerle göstermeyiniz. Mutluluğun temelinin paraya dayandırmış  oluruz, oysaki onların sadece sizin güzel söz ve davranışlarınıza ihtiyaçları olduklarını unutmayınız.

-GEÇMİŞTE YAŞATMAYIN Sürekli geçmiş de yaşanmış olumsuzluklardan bahsetmek çocuklarınızın hatalarını sürekli olarak onlara hatırlatmak sizden uzaklaşmalarını sağlayacaktır. Bunun yerine affedin, dinleyin ve geçmişte takılı kalmayın.

-MÜKEMMEL DİYE BİR ŞEYİN OLMADIĞINI ÖĞRETİN Kimse mükemmel değil ve olamaz sizde değilsiniz. Bu yüzden çocuğun mükemmel olmasını istemek ona zarar verir. Eksikliklerinizi veya tamamlayamadıklarınızı çocuktan istemek ya da ona bunu zorlamak bilinçsizce yapılmış davranışlar olur.

-REKABETİ DEĞİL İŞBİRLİĞİNİ SEVDİRİN Rekabet duygusu her birey için uygun değildir, herkeste aynı etkiyi göstermez. İşbirliği duygusu bütünleştirici, öğretici ve saygı barındıran bir duygudur. Takım çalışmaları, okul faaliyetleri gibi ortamlarda bulunmalarını sağlayarak bu duygunun  daha bilinçli bir şekilde çocuğunuzda yer etmesine yardımcı olabilirsiniz.

https://abcbebek.com/mutlu-cocuk-yetistirmenin-sirlari/

 

              Mutluluk, başarılı ve huzurlu bir yetişkinlik dönemi için önemli rol oynuyor. Bu yüzden zeki ve  başarılı çocuklar yerine mutlu ve huzurlu çocuklar yetiştirmeye odaklanmak gerekiyor.

Mutlu ve özgür ruhlu bir çocuk nasıl yetiştirilir? 10 basit sır

                         

 

Sıradaki içerik:

10 Basit Sırla Mutlu ve Özgür ruhlu bir çocuk nasıl yetiştirilir?