e
sv

7 Farklı Nefes Meditasyonu Türü

1319 Okunma — 10 Nisan 2022 15:59
Nefes Meditasyonu
avatar

Magazinpark

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nefes Meditasyonu

Nefesi Kullanarak Meditasyon Nasıl Yapılır?

Nefes Meditasyonu Birçok meditasyon nefese odaklanmayı içerir. Meditasyona başlamanın belki de en kolay yolu budur ve asla daha uzağa bakmanıza gerek kalmayabilir.

Duruş: Bu nefes meditasyonlarını yaparken oturmak tercih edilir. Zihnin uyanık kalma olasılığı daha yüksek olduğu için oturmak meditasyona daha elverişlidir. Rahat kalırken, omurganız mümkün olduğunca düz olacak şekilde dik oturun. Omurgayı düz yapmak için hiçbir şekilde zorlamayın. Tamamen rahatlayabilmeniz için rahat olmanız önemlidir.

Nefes Farkındalığı Meditasyonu

Rahatça oturun ve gözlerinizi kapatın. “Sadece olmak” için birkaç dakikanızı ayırın. O anda herhangi bir şey yapmaya çalışmadan – sesler, fiziksel duyumlar, düşünceler, duygular – deneyimlenen her şeye dikkat edin. Bir süre böyle devam edin, kendinizi sakinleştirmeye bırakın.

Şimdi dikkati nefese getirin. Beden nefes alıp verirken nefesin içeri ve dışarı hareket ettiğini fark edin. Nefesin otomatik olarak, zahmetsizce nasıl içeri ve dışarı hareket ettiğine dikkat edin. Hiçbir şekilde manipüle etmeye çalışmayın. Nefes alma deneyiminin tüm ayrıntılarına dikkat edin – havanın buruna girip çıktığı hissi, vücudun nefes alırken hareket etme şekli vb.

Zihin nefesten uzaklaşacak – sorun değil, önemli değil. Bu meditasyonun bir parçası! Artık nefesi gözlemlemediğinizi fark ettiğinizde, dikkatinizi kolayca ona geri getirin.

Tüm deneyimlerinizin – düşünceler, duygular, bedensel duyumlar – nefes farkındalığınızın arka planında gelip gitmesine izin verin. Tüm deneyimlerinizin – düşünceler, duygular, bedensel duyumlar, ses ve koku farkındalığı – nasıl otomatik ve zahmetsizce nefes gibi geldiğine dikkat edin.

Zamanla, zihninizin eğilimlerinin farkına varabilirsiniz. Belirli deneyimlere nasıl direndiğini ve diğerlerine nasıl tutunmaya çalıştığını göreceksiniz. Zihnin doğal olarak oturması, bu temel eğilimleri fark etmenize izin verir ve onları bırakma olasılığını yaratır. Olmakta olana karşı bir direnç, olan biteni değiştirme girişimi, bir deneyime tutunma eğilimi yaşıyorsanız, bırakın gitsin. Nefes Meditasyonu

7 Farklı Meditasyon Türü

7 Farklı Meditasyon Türü Meditasyon, derin düşünme veya bir süreliğine kişinin zihnine odaklanma pratiğidir. Bu, sessizce veya ilahi yardımıyla yapılabilir ve dini veya manevi amaçlardan rahatlamayı uyandırmak için bir yönteme kadar çeşitli nedenlerle yapılır.

Modern, telaşlı dünyamızda meditasyon, stresi yönetmenin bir yolu olarak son yıllarda ilgi gördü. Meditasyonun depresyon, kalp hastalığı ve kronik ağrı gibi kronik hastalıklarla mücadelede yararlı bir araç olabileceğini gösteren bilimsel kanıtlar da ortaya çıkmıştır.

Bu eski uygulamanın birçok farklı biçimi vardır.

Meditasyon yapmakla ilgileniyorsanız, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, yedi tür meditasyon uygulamasının bir listesi:

1. Farkındalık Meditasyonu

Farkındalık meditasyonu, düşüncelerinizle tam olarak mevcut olma sürecidir. Dikkatli olmak, nerede olduğumuzun ve ne yaptığımızın farkında olmak ve etrafımızda olup bitenlere aşırı tepki vermemek anlamına gelir.

Dikkatli meditasyon her yerde yapılabilir. Farkındalık meditasyonu uygularken, düşüncelerinizi ve duygularınızı gözlemlersiniz, ancak bunların yargılamadan geçmesine izin verirsiniz.

2. Transandantal Meditasyon

Aşkın meditasyon, bir kelime, ses veya küçük bir cümle gibi kişisel olarak atanan bir mantranın belirli bir şekilde tekrarlandığı basit bir tekniktir. Buradaki fikir, bu tekniğin, konsantrasyon veya çaba harcamadan iç huzuru elde etme amacıyla derin bir rahatlama ve dinlenme durumuna içsel olarak yerleşmenize izin vermesidir.

3. Rehberli Meditasyon

Bazen rehberli imgeleme veya görselleştirme olarak da adlandırılan rehberli meditasyon, rahatlatıcı bulduğunuz zihinsel resimler veya durumlar oluşturduğunuz bir meditasyon yöntemidir.

Bu süreç tipik olarak bir rehber veya öğretmen tarafından yönetilir, dolayısıyla “yönlendirilen”. Rahatlama alanınızda sakinliği uyandırmak için koku, ses ve dokular gibi mümkün olduğunca çok duyuyu kullanmanız önerilir. Nefes Meditasyonu

7 Farklı Meditasyon Türü

4. Vipassana Meditasyonu (Sayagyi U Ba Khin Geleneği)

Vipassana meditasyonu, şeyleri gerçekte oldukları gibi görmek anlamına gelen eski bir Hint meditasyon şeklidir. 2500 yıldan daha uzun bir süre önce Hindistan’da öğretildi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki farkındalık meditasyonu hareketinin kökleri bu geleneğe sahiptir.

Vipassana meditasyonunun amacı, kendini gözlemleme yoluyla kendini dönüştürmektir. Bu, zihin ve beden arasında derin bir bağlantı kurmak için bedendeki fiziksel duyumlara disiplinli bir dikkatle gerçekleştirilir. Uygulamanın öğretmenleri, sürekli birbirine bağlılığın sevgi ve şefkatle dolu dengeli bir zihinle sonuçlandığını iddia ediyor.

5. Sevgi Dolu İyilik Meditasyonu (Metta Meditasyonu)

Sevecen İyilik Meditasyonu olarak da adlandırılan Metta meditasyonu, iyi dilekleri başkalarına yönlendirme uygulamasıdır. Bu aynı zamanda farkındalık ve vipassana meditasyonunda da yaygın olarak bulunur.

Genellikle rahat ve rahat bir pozisyonda otururken uygulanır. Birkaç derin nefesten sonra, aşağıdaki kelimeleri yavaş ve istikrarlı bir şekilde tekrarlarsınız. “Mutlu olabilir miyim. İyi olabilir miyim? Güvende olabilir miyim? Huzurlu ve rahat olabilir miyim?”

Bu sevgi dolu nezaketi kendinize yönelttikten bir süre sonra, size yardım eden bir aile üyesini veya arkadaşınızı hayal etmeye başlayabilir ve bu sefer “ben”i “siz” ile değiştirerek mantrayı tekrarlayabilirsiniz.

Meditasyona devam ederken, ailenizin diğer üyelerini, arkadaşlarınızı, komşularınızı veya hayatınızdaki insanları aklınıza getirebilirsiniz. Uygulayıcılar ayrıca zorluk yaşadıkları insanları görselleştirmeleri için teşvik edilir.

Son olarak, meditasyonu evrensel mantra ile bitirirsiniz: “Her yerde olan herkes mutlu olsun.”

6. Çakra Meditasyonu

Yedi çakra olduğu düşünülmektedir. Her çakra vücudun farklı bir yerinde bulunur ve her birinin karşılık gelen bir rengi vardır.

Çakra meditasyonu, çakralara denge ve esenlik getirmeye odaklanan gevşeme tekniklerinden oluşur.Bazı insanlar meditasyon sırasında konsantre olmalarına yardımcı olmak için tütsü yakmayı veya her çakra için renk kodlu kristaller kullanmayı seçebilir.

7. Yoga Meditasyonu

Yoga uygulamasının geçmişi eski Hindistan’a kadar uzanır. Çok çeşitli yoga sınıfları ve stilleri vardır, ancak bunların hepsi, esnekliği teşvik etmek ve zihni sakinleştirmek için bir dizi duruş ve kontrollü nefes egzersizi yapmayı içerir.

Pozlar denge ve konsantrasyon gerektirir ve uygulayıcılar dikkat dağıtıcı şeylere daha az odaklanmaya ve anda daha fazla kalmaya teşvik edilir.

Hangi meditasyon stilini denemeye karar vereceğiniz bir dizi faktöre bağlıdır. Bir sağlık sorununuz varsa ve yogaya yeni başladıysanız, hangi tarzın sizin için uygun olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun. Nefes Meditasyonu

Sıradaki içerik:

7 Farklı Nefes Meditasyonu Türü