e
sv

Hazır bulyonun zararları!

71 Okunma — 15 Aralık 2023 17:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hazır bulyonların ziyanları ve sıhhat için riskleri ile ilgili bilmeniz gerekenler

Hazır bulyonların yaygın olarak kullanılmasına karşın, ziyanları ve sıhhat için riskleri bulunmaktadır.

Bu eserler ekseriyetle yüksek ölçüde sodyum içerir ve çok sodyum tüketimi kalp hastalığı, yüksek kan basıncı ve böbrek rahatsızlıkları üzere sıhhat problemlerine yol açabilir.

Ayrıca, içerdikleri katkı hususları, yapay aroma unsurları ve yağlar da birtakım insanlarda hassasiyet, alerjik tepkiler ve olumsuz tesirler gösterebilir.

Besin bedelinin düşük olması ve bağımlılık yapabilme özelliği de hazır bulyonların sağlıklı bir beslenmeyi tehdit eden faktörler ortasında yer alır.

Bu nedenle, sıhhatimizi korumak ismine hazır bulyonların tüketimini sınırlamak ve mesken imali, doğal alternatifleri tercih etmek değerlidir.

Hazır bulyonların ziyanları ve sıhhat için riskleri:

 1. Yüksek sodyum içeriği: Hazır bulyonlar ekseriyetle yüksek ölçüde sodyum içerir. Çok sodyum tüketimi, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, böbrek rahatsızlıkları ve sıvı tutulumu üzere sıhhat problemlerine yol açabilir.
 2. Katkı hususları: Hazır bulyonlar çoklukla çeşitli katkı hususları içerir. Bu unsurlar ortasında monosodyum glutamat (MSG), koruyucular, renklendiriciler, tatlandırıcılar ve yapay aroma unsurları bulunabilir. Kimi beşerler bu katkı unsurlarına karşı hassasiyet yahut alerjik tepkiler geliştirebilir.
 3. İçerdiği yağ ve trans yağlar: Kimi hazır bulyonlar, doymuş yağlar ve hatta trans yağlar içerebilir. Bu tıp yağlar, kalp hastalığı riskini artırabilir ve genel sıhhat üzerinde olumsuz tesirlere sahip olabilir.
 4. Düşük besin kıymeti: Hazır bulyonlar çoklukla işlenmiş besinlerdir ve besin kıymetleri mesken üretimi alternatiflerine nazaran daha düşük olabilir. Bilhassa vitamin, mineral ve lif açısından eksik olabilirler.
 5. Bağımlılık yapabilir: Hazır bulyonlar çoklukla ağır tat ve aromaya sahiptir. Bu durum, doğal lezzetleri algılama yeteneğimizi etkileyebilir ve daha az sağlıklı besinlerin tercih edilmesine yol açabilir. Ayrıyeten, bu cins hazır eserleri daima kullanmak, konut üretimi ve doğal besinleri tercih etme alışkanlığını azaltabilir.

Bu nedenlerden ötürü, sağlıklı bir beslenme için hazır bulyonların tüketimini sınırlamak yahut mümkünse konut imali alternatifleri tercih etmek kıymetlidir. Taze materyaller kullanarak meskende bulyon yapmak, daha besleyici ve sağlıklı bir seçenek olabilir.

Sağlık

Sağlık,Maddeleri,Yağlar,Sodyum,Genellikle

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Hazır bulyonun zararları!