e
sv

Delta Varyantı ve Çocuklar: İşte Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

1698 Okunma — 27 Temmuz 2021 10:58
Delta Varyantı ve Çocuklar
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Delta varyantı, küçük çocuklar için diğer koronavirüs varyantlarından daha büyük bir risk oluşturmuyor gibi görünüyor.

 • Birçok Amerikalı, delta varyantının aşılanmamış çocuklarının sağlığı için oluşturduğu riskten endişe duyuyor.
 • Bazı bölgelerde genel olarak vakalar artsa da, mevcut en son verilere göre delta varyantının bir sonucu olarak çocuklarda hastaneye yatış yüzdesi artmıyor.
 • Ancak uzmanlar, tıpkı yetişkinler gibi, tıbbi sorunları olan çocukların da komplikasyon riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor.
 • Küçük çocuklar için aşıların bu sonbaharda kullanıma sunulması bekleniyor.

Son derece bulaşıcı delta varyantı yayılmaya devam ederken, birçok Amerikalı bunun aşılanmamış çocukları için ne anlama geldiği konusunda endişeli.

Çocuklar, pandemi boyunca büyük ölçüde COVID-19’un ciddi komplikasyonlarından korunmuştur. 4 milyondan fazla çocuk SARS-CoV-2’ye yakalanmış olsa da, vakaların büyük çoğunluğu hafifti ve nadiren hastaneye yatış ve ölüme yol açtı.

Çocukların yoğun bakım ünitesine kabul edildiğine ve daha fazla çocuğa COVID-19 teşhisi konulduğuna dair son raporlar var.

Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) elde edilen en son veriler , çocuklar arasında hastaneye yatış oranının ve ciddi hastalık riskinin artmadığını gösteriyor.

Aynı zamanda, milyonlarca insan aşısız kaldığı ve kamp ve okul gibi düzenli faaliyetlerine geri döndüğü için, bulaşıcı hastalık uzmanları genç Amerikalılar arasında artan vakaları görmekten şaşırmıyor.

Henüz aşı için uygun olmayan çocukları korumanın en etkili yolu, daha fazla yetişkinin aşı yaptırmasıdır.

Johns Hopkins’te bulaşıcı hastalık uzmanı ve kıdemli akademisyen Dr. Amesh Adalja , “Çocuklar COVID-19’un ciddi sonuçlarından kurtuluyor ve onu yayma olasılıkları daha düşük ve bence bu, korkunç manşetlere rağmen delta varyantı için geçerliliğini koruyor. ” Üniversite Sağlık Güvenliği Merkezi, Healthline’a söyledi.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Yaşam Önerileri

Risk artıyor gibi görünmüyor

Delta daha bulaşıcı bir varyanttır ve aşılama oranlarının düşük olduğu bölgelerde salgınları tetiklemesi beklenmektedir.

Pek çok çocuk aşısız olduğu için virüse yakalanmaya açık kalırlar.

Çocuklar ayrıca COVID-19 ile ciddi şekilde hastalanma risklerinin düşük olması nedeniyle sosyal aktivitelerine yetişkinlerden daha fazla geri dönüyorlar.

Adalja, “İnsanlar vakalara şaşırmamalı, çünkü bu virüs ortadan kaldırılmayacak veya ortadan kaldırılmayacak” dedi.

Adalja’ya göre amaç hiçbir zaman koronavirüs vakalarını sıfıra indirmek olmadı.

Adalja, “Amacımız, virüsün ciddi hastalığa, hastaneye yatışa ve ölüme neden olma yeteneğini ortadan kaldırmak – onu evcilleştirmek” dedi.

Göre Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) , çocuklar hala COVID-19 den ağır hasta olma riski düşüktür.

En son veriler, çocukların bildirilen toplam hastaneye yatışların yaklaşık yüzde 1,3 ila 3,6’sını oluşturduğunu ve çocuklarda tüm COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 0,1 ila 1,9’unun hastaneye yatışla sonuçlandığını gösteriyor.

San Francisco California Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Monica Gandhi , “Delta varyantının bir sonucu olarak çocuklarda hastaneye yatışlar artmıyor, bu nedenle bu varyantla bile COVID-19 açısından düşük risk altında görünüyorlar” dedi. .

Aşısız genç bir çocuğu olan Gandhi, delta varyantı nedeniyle çocuklarda hastaneye yatış oranının artmadığını gösteren veriler göz önüne alındığında şu anda gergin olmadığını söyledi .

Yale Medicine bulaşıcı hastalık uzmanı ve Yale School of Medicine’de tıp ve pediatri doçenti olan Dr. Richard Martinello , çocukların daha düşük riske sahip olmasına rağmen, çocukların küçük bir yüzdesinin multisistem inflamatuar sendrom (MIS-C) gibi komplikasyonlar geliştirdiğini söyledi. veya uzun vadeli COVID-19.

Bir varyant delta gibi daha bulaşıcı olduğunda, doğal olarak daha fazla “ ham hastaneye yatışlara ” yol açacaktır – bu da hastaneye yatış oranında bir artışa eşit değildir.

Bu gerçekten çocuğun temel sağlığına bağlıdır.

Tıpkı yetişkinler gibi, tıbbi sorunları olan çocukların da komplikasyon riski daha yüksektir.

Çoğu çocuk ciddi hastalık geliştirmez ve diğer yaygın solunum yolu virüslerinden çok farklı olmayacaktır.

Adalja, herhangi bir tıbbi sorunu olmayan sağlıklı bir çocuğunuz varsa, ebeveynlerin, zorunlu olmayan durumlarda çocuğunuzun maske takması gerekmeyebileceği konusunda bilinçli bir risk değerlendirmesi yapabileceğini söyledi.

Örneğin kalp nakli geçirmiş ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan bir çocuğunuz varsa, daha fazla önlem almak isteyeceksiniz.

Adalja, “Herkese uyan tek bir öneride bulunabileceğinizi sanmıyorum,” dedi. “Bu, bireysel çocuğun ciddi hastalık riskine bağlıdır.”

Aşısız çocukları korumak için aşı olun

DelilGüvenilir Kaynak Çocuklar arasındaki vakaların aşılanma oranlarının yüksek olduğu bölgelerde düştüğünü gösteriyor.

Çocukları güvende tutmanın en etkili yolu, daha fazla yetişkin için aşı yaptırmak ve koronavirüsün toplulukları arasında yayılma fırsatını azaltmaktır.

Adalja, “Virüs, çocuk veya yetişkin olmanızla ilgilenmiyor, yalnızca aşılanmamış olmanızla ilgileniyor” dedi.

Eğer aşı olmadıysanız ama yaptırmaya uygunsanız, şimdi aşı olun.

Martinello, “ABD’de yüz milyonlarca doz aşı verildi Hem güvenli hem de etkili olduğunu biliyoruz” dedi.

Küçük çocuklar için aşıların bu sonbaharda kullanıma sunulması bekleniyor.

O zamana kadar Gandhi , bölgenizdeki kamplar ve okullar için hangi önlemlerin gerekli olduğunu bildirmek için bölgenizin ölçümlerine bakmanızı önerir .

Bizi takip edin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Delta Varyantı ve Çocuklar: İşte Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler