e
sv

Çocukların Gelişimi için Oyunların Önemi

1596 Okunma — 11 Mart 2022 09:27
çocuk gelişimi
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oyun oynamak çoğu zaman sadece eğlence olarak algılansa da çocuk gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Oyun oynayan çocuk problem çözme becerilerini geliştirir ve kendi yeteneklerini keşfederler. Genel olarak konuşursak, dünya çapında oynanan oyunlar tipik olarak iki türdür: bulmaca, masa oyunları ve kart oyunlarını içeren macera ve strateji. Bu tür oyunlar etkileşimli düşünmeyi, sosyal becerileri geliştirmeyi ve dikkati uzun süre diğer etkinliklerden uzaklaştırmayı gerektirdiğinden, çocuklarımızın fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimine gerçekten farklı faydalar sunar.

Nitekim macera oyunları, çocuk ların etraflarındaki fiziksel çevreyi keşfetme ve soru sorma becerilerini geliştirmelerini teşvik eder. Bunun nedeni, macera oyunlarının önemli miktarda fiziksel aktivite gerektirmesidir. Örneğin, çocuklar açık havada doğal çevrelerini keşfederek, topluluklarındaki diğer çocuklarla veya evcil hayvanlarla oynayarak ve onları algılamak için beş duyularını kullanarak vakit geçirirler. Ayrıca, çocukların daha sonraki yaşamlarında ihtiyaç duyacakları doğru becerilere sahip olabilmeleri için geçmeleri gereken kritik gelişim aşamaları vardır. Örneğin, küçük yaştaki çocukların insanlarla arkadaşlık kurabilmeleri ve iletişim kurabilmeleri için sosyal becerilerini geliştirmeleri gerekir.

Strateji oyunlarıyla ilgili olarak, çocukların en iyi stratejileri bulabilmeleri için genellikle karar vermeleri ve kararlarının sonuçlarını analiz etmeleri gerekir. Bunun stratejiler oluşturmayı ve analiz etmeyi gerektirdiği göz önüne alındığında, çocuk bağımsız düşünme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Bunun da sosyal becerileri üzerinde olumlu etkileri olurken, analitik öz disiplinlerinin yanı sıra eleştirel düşünme becerilerini de geliştirecektir. Bu tür oyunların çocuk ve gençlere sağladığı yukarıda belirtilen faydalar nedeniyle, ebeveynlerin çocuklarını oynanan oyunlar hakkında eğitmeleri, iyi seçimler yapabilmeleri ve ileride ihtiyaç duyacakları becerileri geliştirmeleri için önemlidir. İşte onlara yardımcı olabilecek macera ve strateji oyunlarına ilişkin öğretmen kılavuzlarından bazı ipuçları:

Çocuğunuzu Oyun Oynarken Gözlemleyin (Çocuk gelişimi)

Çocuğunuzla macera ve strateji oyunları oynarken, çocuğunuzun yapması gereken gelişimsel görevleri daima göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle, sadece oyunun kendisine odaklanmamalı, aynı zamanda çocuğunuzun ne yaptığını anladığından emin olmalısınız. İşte bu konuda size bazı fikirler;

 1. Çocuğunuzun oyuna alışabilmesi için önce küçük bir bulmaca veya oyunla başlayın. Bu, ona daha fazla güven vermesine ve başarısızlık korkusunu azaltmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede yavaş yavaş oyunda nasıl daha iyi olacağını öğrenecek ve oynamaya daha istekli hale gelecektir.
 2. Çocuğunuz oyun oynarken sinirleniyorsa dikkat edin. Çocuk genellikle başarmayı zor buldukları bir faaliyette hüsrana uğrar. Bu nedenle, onları bundan uzaklaştırmalı ve daha sonra başka bir zamanda tekrar denemelisiniz.
 3. Oyuna devam etmesine izin vermeden önce, çocuğunuzdan ne yapmak istediğini ve bunu nasıl başarabileceğini açıklamasını isteyin. Bu, çocuğunuzun oyun hakkında daha mantıklı düşünmesine ve amacına ulaşmak için daha fazla strateji geliştirmesine yardımcı olacaktır.
 4. Ayrıca onu yeni şeyler denemeye ve oyunu oynarken daha iyi kararlar almasına yardımcı olabilecek sorular sormaya teşvik edebilirsiniz.
 5. Çocuk, ebeveynlerinin onlarla bir strateji/macera oyunu oynamasını gözlemlemekten büyük yarar sağlar; Bu nedenle, çocuğunuzun onunla oyundan zevk aldığınızı görmesi önemlidir, böylece onu da oynamaya motive edebilir.
 6. Çok gençse ve oyunun bazı kısımlarını hala anlamıyorsa, sorun değil; sadece kendi hızında gözlemleyip öğrenmesine izin vermeye çalışmalısın. Yavaş yavaş, ilerledikçe daha fazla şeyi anlamlandırabilecektir.
 7. Ebeveynlerin, çocuklarıyla bu oyunları oynarken onların duygularına saygı duymaları önemlidir; bu sayede başarısızlık ve hüsranla daha iyi başa çıkmayı öğrenebilecek ve karar verme süreçlerinde daha bağımsız hale gelebileceklerdir.

Bizi takip edin.

Facebook

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Çocukların Gelişimi için Oyunların Önemi