e
sv

İyi Bir Bebek Gelişimi için Neler Yapılmalı?

1602 Okunma — 11 Mart 2022 08:56
bebek gelişimi
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir bebek gelişimi, gebe kaldığı anda başlar ve bu gelişim 6 yaşına kadar tamamlanmaz. Bebekler, evde onlara bakacak, sağlık ve büyüme için ihtiyaç duydukları şeyleri sağlayacak ebeveynlerine ihtiyaç duyarlar. Bu ebeveynler, çocuğun büyüyebileceği istikrarlı bir sosyal ve fiziksel ortam sağlamalıdır. Bir bebeğin gelişimi, doğru beslenmeyi sağlamak, toksik maddelere maruz kalmaktan kaçınmak, uyarı kaynakları sağlamak ve çocukla her şey hakkında ilginç bir şekilde konuşarak etkileşim kurmak gibi ebeveynlerinin yaptıklarına bağlı olacaktır.

Bir ebeveynin dikkate alması gereken ilk önemli unsur, bebek gelişimi için doğru beslenme ihtiyaçlarıdır. Bebeğin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini sağlamak bebeğin annesinin sorumluluğundadır. En önemli besin, büyüyen bebeklerin ihtiyaç duyduğu temel yağ asitlerini sağlayan yağdır. Süt, bebek gelişimi için en iyi yağ kaynağıdır ve anne sütü de en iyi besin kaynağıdır. Bebeklerin en az %20 yağ içeren bir gıdaya ihtiyacı vardır. Bu, özellikle az gelişmiş yağ rezervleri olan prematüre bebek gelişimi için önemlidir.

Gözatın: Anneler Emzirme Dönemi Zamanı Nasıl Beslenilmeli?

İçindekiler

Bebek Gelişiminde Vitaminlerin Önemi

Bebeklerin ayrıca A ve C vitaminlerini içeren bir diyete sahip olmaları gerekir. Bu vitaminler, bebeği enfeksiyonlardan koruyacak bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye yardımcı oldukları için önemlidir. A vitamini ayrıca bebeklerin net görebilmesi için göz gelişimini optimize etmeye yardımcı olur. Anne sütü bu iki vitaminin kaynaklarını içerir, ancak yeterli miktarda değilse bebeğin bunlardan yeterince yararlanabilmesi için besin takviyesine ihtiyacı vardır. C vitamini de önemlidir çünkü bebeğin kırmızı kan hücrelerine girer ve tüm vücuda oksijen taşır. A ve C vitamini anne sütünde bulunur, ancak bebeğin diyetinde yeterince yoksa ihtiyaçları başka kaynaklarla desteklenmelidir. Ayrıca bebeğin büyümesi için gerekli olan, protein içeren bir besindir. Protein, büyüme ve bebek gelişimi için gerekli olan amino asitleri sağlar. Dengeli bir amino asit alımı, bebeğin DNA’sının bozulmadan kalmasını sağlayarak daha sonraki yaşamda genetik bozuklukların gelişmesini engeller.

Bebek Gelişimi için En İyi Protein Kaynağı Anne Sütü

Diyetteki en iyi protein kaynağı anne sütüdür çünkü bir bebeğin hayatının farklı zamanlarında ihtiyaç duyduğu 23’üne 9 temel amino asidin tümünü içerir. Ek olarak, bir bebeğin metabolizma bozukluklarını önleyecek yeterli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bunlara K ve C vitamini, B6, folik asit, tiamin, biotin ve demir dâhildir. Bu vitamin ve minerallerdeki eksiklikler, vücutta beyaz kan hücrelerinin eksikliği olan anemiye neden olabilir. Bu, enfeksiyona karşı daha düşük bir direncin yanı sıra motor becerilerin az gelişmiş olmasına neden olur. Bu temel besinleri içeren sağlıklı bir diyet, bebeğin düzgün bir şekilde büyümesini sağlayacaktır. Bebeğin gelişiminde bir diğer önemli faktör de içinde büyüyeceği ortamdır. Bebeği etkileyebilecek birçok çevresel faktör vardır ve bunların farkında olmak ve bir bebeğin doğmaması için gerekli önlemleri almak gerekir. Bir bebeğin yaşayabileceği bir ortam yaratırken en büyük endişelerden biri güvenliktir. Bebekler vücutları üzerinde çok az kontrole sahip olma eğilimindedir ve kolayca tehlikeli nesnelere düşebilir veya kumaşlara dolanabilirler.

Bizi takip edin.

Facebook

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İyi Bir Bebek Gelişimi için Neler Yapılmalı?