e
sv

Bu zamana kadar yanlış biliyormuşuz! Uyanır uyanmaz yüzünüzü yıkıyorsanız… Büyük tehlike!

69 Okunma — 19 Aralık 2023 15:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir İngiliz dermatolog, toplumsal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımla büyük ilgi çekti. Hekim, sabahları yüzünüzü yıkamadan evvel kesinlikle dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini savunuyor. Sabah ve akşam rutinlerinde yapılan yanılgıların cilt sıhhati üzerinde değerli ve ziyanlı tesirlere neden olabileceği konusunda insanları uyarıyor

Sabahları uyanır uyanmaz muhtemelen yüzünüzü yıkamakla yanlışsız bir şey yaptığınızı düşünüyorsunuz. Lakin, bir dermatologun bu alışkanlığın büsbütün yanlış olduğunu sav ettiği bir görüntü toplumsal medyada büyük ilgi uyandırdı. Hekim, yüzünüzü yıkamadan evvel diş macunu kullanıyorsanız, bu rutininizi katiyetle düzeltmeniz gerektiğini belirtiyor.

Dr. Lindsey, TikTok hesabından yaptığı paylaşımla sabahları evvel dişlerinizi fırçalamanızı, akabinde yüzünüzü yıkamanızı öneriyor. Şayet yüzünüzü yıkamadan evvel dişlerinizi fırçalıyorsanız, cildinize ziyan veriyor olabilirsiniz. Dr. Lindsey görüntüsünü, “Eğer yüzünüzü yıkadıktan sonra dişlerinizi fırçalıyorsanız, cildinizi mahvediyorsunuz demektir” notuyla paylaştı.

Doktor açıklamalarına şöyle devam etti: “Diş macununun ağızdan cilde akabileceği ve çeneden sivilce oluşturabileceği, gece boyunca ciltte kalabilen hidrojen peroksit, alkol, karbonat ve florürlü diş macunu içerdiğini unutmayın.”

Ayrıca, bu hususların ciltte önemli tahriş ve kuruluk sıkıntılarına neden olabileceğini vurguladı.

İnsanlar, diş macununun cilt üzerindeki tesirini fark ettikten sonra yorumlarda hayli şaşırdılar.

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt, hoşluk için temel bir adımdır. Fakat bu amaca ulaşmak için kimi değerli şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Şayet cilt meselelerinden kurtulamıyorsanız, aşağıdaki teklifleri dikkate alabilirsiniz.

 1. Yatmadan evvel yüzünüzü kesinlikle yıkayın: Geceleri yüzünüzü yıkamak, cildinizi pak tutmanızı sağlar. Şayet uykuya dalmadan evvel yüzünüzü yıkamak size sıkıntı geliyorsa, en azından pijamalarınızı giyerken yüzünüzü yıkamaya itina gösterin. Böylelikle cildinizde biriken toz ve kirin sivilce oluşturmasını engelleyebilirsiniz.
 2. Yüz havlunuzu ve yastık kılıfınızı sık sık değiştirin: Pak bir yüz için kirli havlular ve yastık kılıfları kullanmamalısınız. Bilhassa nemli havlular bakterilerin üremesi için uygun bir ortam sağlar, bu yüzden sık sık değiştirmeniz değerlidir.
 3. Yüzünüzde kalıntı bırakmayın: Şayet cilt temizleyici kullanıyorsanız, yüzünüzü kesinlikle ılık suyla yıkayarak kalıntıları temizlemelisiniz. Aksi takdirde kalıntılar gözeneklerinizi tıkayabilir.
 4. Cildinize hassas davranın: Sivilce ve siyah noktaları sıkmaktan kaçının, yüzünüzü çok derecede sert temizlemekten kaçının. Hassas bir bakım, çoklukla daha âlâ sonuçlar verir.
 5. Yüzünüze temas eden her şeyi sık sık temizleyin: Bilhassa ellerinizi sık sık yıkayarak, yüzünüze ulaşan bakterilerin sayısını azaltabilirsiniz. Ayrıyeten makyaj fırçalarınızı ve süngerlerinizi sistemli olarak temizlemelisiniz. Yüz temizleme fırçalarını da muhakkak bir müddet sonra yenilemelisiniz.

Güzellik

Yüzünüzü,Sık,Temiz,Cilt,Diş,Eğer

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Bu zamana kadar yanlış biliyormuşuz! Uyanır uyanmaz yüzünüzü yıkıyorsanız… Büyük tehlike!