e
sv

Bendeniz’den Z Kuşağı Açıklaması

546 Okunma — 12 Aralık 2022 19:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uzun bir ortadan sonra müzik çalışmalarına dönen Bendeniz, ‘Best Of Bendeniz Vol 2’ albümünü Z jenerasyonu için yaptığını söyledi.

‘Best Of Bendeniz Vol 2’ nasıl bir albüm oldu?

İki yıldır albüm bekliyor, ortaya pandemi girince uzadı. Altı ay evvel de çıkabilirdi. Biraz beklettik kışa çıksın diye, zira slow müzikler var. Kışın daha çok dinleniyor slow’lar. Birinci klibimizi ‘Sen Kaybettin’e çektik. Hoş yansılar var, bu kadar beğenileceğini iddia etmiyordum. Ben şuna inandım, slow müziklerim hitlerimden daha çok seviliyormuş. Yani slow’ların kadınıymışım.

Sokakta, ‘Neden bu kadar beklediniz?’ diyenler oluyor mu?

Biraz orta vermek her vakit hoştur. Benim gördüğüm bu son 7-8 sene içinde sevenlerim dinlemekten bıktıkları insanları eledi. Mesela biz ‘Best Of’u biraz da Z nesli için yaptık. Çok özleyenler için ortada bir tat olsun diye yapıldı. Yani biz sahnede çaldığımız üzere bir kayıt yaptık. Bu albümün özelliği o.

Yeni albüm çalışmalarınız var mı?

İki müzik hazırlamayı planlıyorum, tahminen bir adedini çıkarırız şubat ayında. Nisan sonu ya da mayısta üzere bir tane daha çıkarayım. Gönül istiyor ki, 10 şarkılık bir albüm daha çıkarayım lakin yani çok çabuk tüketiyorlar. 10 müziğin iki tanesini gündem oluyor, öteki sekiz tanesi o kadar emek verilmiş ki, tahminen de onlardan çok daha hoş müzikler fakat kenarda köşede kalıyor.

Z jenerasyonunu etkileyeceğinizi düşünüyor musunuz?

Ayrı bir baş olmaya zorlandı onlar, aslında Z nesli da insan yani… Onlara öbür bir dünya yaratıldı ve ona ahenk sağlamaları bekleniyor. Onlar biraz histen arındırılmış, aile mefhumundan koparılmış, gündelik yaşayan ve çabuk tüketen bir kuşak. Z jenerasyonu biraz anne ve babalar tarafından da gerçek yönlendirilmediler. O yüzden de çocuklar gerçekçi, his yüklü müziklerden eksik kaldılar. Etkilemek istediğimiz nokta, hislerini kaybetmemeleri anlamında…

‘O periyot bitti!’  

Popun hükümdarı ya da kraliçesi olduklarını söyleyen müzikçiler var. Onlar için ne söylemek istersiniz?

O krallık, kraliçelik bitti artık. Yok o denli bir periyot, kraliyet periyodu bitti! Artık herkesin eşit olduğu bir devirdeyiz. Kalıcı bir şeyler bırakan beşerler hiçbir vakit unutulmazlar zati. Mihenk taşları vardır. Mesela biri herkesin bildiği 20-30 müzik bırakmışsa, beşerler döne döne onu dinliyorsa, işte o vakit o sanatçıdır. İnsanların ruhunda iz bırakmıştır. Her müzikçi, sanatçı olacak diye bir şey de yok. ‘Show girl’ ya da ‘Showman’lik öteki bir şeydir.

Telif haklarından para kazanabiliyor musunuz?

Yıl olmuş 2022, biz hâlâ paralarımızı alamıyoruz. Hiç bir sanatçı arkadaşım demez ki ‘Biz paramızı alıyoruz’. Asla hakkımızı alamayacağız galiba bu gidişle… Maalesef bizim düzelmeyen yaramız bu husus. Almanya’daki teşkilat üzere, Fransa’daki meslek birlikleri üzere yani resmen ağzımız açık bakıyoruz, adamlar ne hoş sistemli çalışıyor. Bizde bir lider gidiyor, öbürü gidenle arbede ediyor. Türkiye’de sanatçı olmak güç.

‘Herkes seni mi bekliyordu?’

Milyonluk dinlenme sayılarını inandırıcı buluyor musunuz?

Çoğunu inandırıcı bulmuyorum. Zira o denli komik ki, iki günde bir insanın 30 milyon dinlenmesi mümkün değildir. Ne oldu? Oturup da herkes seni mi bekliyordu yani… Muhakkak şeyler var bir yerlerden o tıklamalar yapılıyor. İnşallah ona da bir tahlil bularlar, yani millet de onları bir şey sanıyor.

‘İnsan olmayı unutmayacağız’

Genç müzisyenlere ne tavsiye etmek istersiniz?

Bu çocukları yetiştirenler inşallah uygundur. Bir kez insan olmayı unutmayacağız. Müzik de sinema da havada kalır. Bir şey alamayız, robot üzere duvara bakan tipler oluruz. Çocukları gerçek yetiştirmişlerse tahminen onlardan bir şey olur. Birbirlerini İnstagram’dan takip edip, ‘O onu yapmış, ben de bunu yapayım’ olayına girerlerse olmaz. Bu telefonlar büyük tuzak, onları dünyadan koparıyor.

‘Sen evvel burada star ol’

Aleyna Tilki ya da Edis üzere isimler, yurt dışında müzik çalışmalarıyla uğraşıyor. Yurt dışında iş yapmak hayalcilik mi?

Hiçbir şey olmaz, o müzikle olabilir mi? Olmaz. Kusura bakmasınlar. Bir sefer bizim bizim bir tarafımız Doğu olduğu için bizi zati orada engelliyorlar. 1-0 geriden başlıyorsun sen yani. ‘Türk’ün Türk’ten diğer dostu yoktur’ derler ya, gerçek bir laftır. Avrupa’da takviye bulamazsın hele Amerika’da hiç bulamazsın. Ne kadar başarılı olursan ol, geriden geliyorsun. Dünyada son 10 yılda çıkan star gördünüz mü? O yüzden hiç boşuna uğraşmasınlar, otursunlar bence. Sen burada star ol ya. Onlar orada kendi ortalarında eğleniyor esasen sana muhtaçlıkları yok. Onların starları var, seni istemeyecekler. Müslüman mahallesinde salyangoz satmak üzere. Burada star olmak her şeyden değerli ve güzel!

Bendeniz,Bendeniz’den Z Nesli Açıklaması

Uzun bir ortadan sonra müzik çalışmalarına dönen Bendeniz, ‘Best Of Bendeniz Vol 2’ albümünü Z nesli için yaptığını söyledi.

Kaynak: Magazin Haberleri

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Bendeniz’den Z Kuşağı Açıklaması