e
sv

Bebekler anne karnında tat alabilir mi? Bebeğinizin tat alma duyusu nasıl gelişir?

622 Okunma — 16 Aralık 2022 15:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebeğiniz hangi yiyecekleri ve tatları sevecek ve sevmeyecek? Genetik anahtardır, lakin öbür faktörler de rol oynar. Bebeklerin tat tomurcukları birinci üç aylık periyotta gelişmeye başlar ve bir bakıma anne karnında tat alabilirler zira yediğiniz…

Bebeğiniz hangi yiyecekleri ve tatları sevecek ve sevmeyecek? Genetik anahtardır, lakin öteki faktörler de rol oynar. Bebeklerin tat tomurcukları birinci üç aylık devirde gelişmeye başlar ve bir bakıma anne karnında tat alabilirler zira yediğiniz yiyeceklerin molekülleri kan dolaşımınızdan geçerek amniyotik sıvıya geçer. Gebeyken yediğiniz yiyecekler, çocuğunuzun tat alma duyusunu ve büyüdüklerinde yemek tercihlerini bile etkileyebilir.

Bebeğinizin tat tomurcukları: Vakit Çizelgesi​

Bebeğinizin lisanı, şimdi 4 ila 5 haftalık gebeyken şekillenmeye başlar. 8 haftalık gebeyken, ilkel tat tomurcukları ortaya çıkar ve 11 ila 13. haftalar ortasında çok daha fazlası gelişir, lakin şimdi gerçek tat duyumlarını iletemezler. Bu, hudut hücrelerinin gelişen tomurcuklar ile bebeğinizin beynine tat iletileri gönderen sonlar ortasında irtibat kurmaya başladığı 14 ila 15. haftalara kadar gerçekleşmeyecektir.

Yaklaşık 30 haftalıkken, bebeğinizin tat tomurcuklarının birden fazla – ve bunların hudut kontakları – büsbütün oluşmuş ve çalışır durumdadır.

Bebekler anne karnında tat alabilir mi?​

Bir bakıma evet, bebekler anne karnında tat alabilirler. Yediğiniz yiyeceklerin molekülleri kan dolaşımınızdan geçerek amniyotik sıvıya geçer. Tatlar, diyetinizden anne karnındaki amniyotik sıvıya ve doğumdan sonra iletilir, bu nedenle emzirilen bebekler çeşitli tatları daha fazla kabul eder.

Koku ve tat alma duyuları çok yakından ilişkilidir. Tat tomurcukları, bir şeyin tatlı mı acı mı, tuzlu mu ekşi mi olduğunu anlamamızı sağlar, lakin koku, yiyeceğin kendine has lezzetini tanımlamamıza yardımcı olur. Bebeğinizin koku alma duyusu için gereksinim duyduğu özel hücreler hamileliğin 9 ila 11. haftaları civarında gelişmeye başlar.

Canınız baharatlı köri çekiyorsa ve her şeyin üzerine acı sos sürüyorsanız, merak etmeyin. Bebeğiniz birtakım tatları ve kokuları algılayabilse de baharatlı yiyeceklerin bebeğinize ziyan verebileceğine dair bir ispat yoktur. (Bununla birlikte sizi rahatsız edebilir: Sıcak ve baharatlı yiyecekler, hamilelik sırasında yaygın bir şikayet olan sabah bulantısını ve mide ekşimesini şiddetlendirebilir.)

Doğumda bebeğinizin yeni tat tomurcukları çok hassastır ve tatlı, ekşi ve acı tatları alabilirler. Bebekler üniversal olarak tatlıyı tercih eder, anne sütünüzün tadını sevmelerinin bir nedeni de budur. Bebeğiniz muhtemelen 2 ila 6 aylık olana kadar tuzlu tatları algılayamayacaktır.

Bebeğinizin tat alma duyusunu etkileyebilir misiniz?​

sırasında yedikleriniz, bebeğinizin hayatının ilerleyen periyotlarında keyif alacağı tatları etkileyebilir mi? Birtakım araştırmalar evet diyor. Hamile bayanlar üzerinde yapılan küçük bir çalışmada, hamileliğin son haftalarında ve emzirirken havuç suyu içenlerin, 6 aylıkken havuç aromalı tahılı sade tahıl yerine tercih eden bebekleri oldu.

Deneyler ayrıyeten sarımsak, anason (meyan kökü aromalı bir baharat), nane ve vanilya ile yapılmıştır. bu tatlara maruz kalan bebekler, hem anne sütünde hem de katı besinlerde bu tatları tercih etme eğiliminde oldular.

Bebeğinizin tat tomurcuğu gelişimini nasıl desteklersiniz?​


Hamilelik sırasında yediğiniz yiyecekler, bebeğinizin tat alma duyusunu ve çocuğunuzun daha sonraki hayatlarında hangi tatları tercih edeceğini etkileyebilir. Lakin bu mevzuda çok fazla gerilime girmeyin ( sabah bulantısı ve yemekten tiksinme, tipik yeme tertibinizi bozabilir). Hamilelik sırasında mümkün olduğunca çeşitli ve sağlıklı bir yemek için elinizden gelenin en düzgününü yapın. Bunu yapmak, bebeğinizin sıhhati için gerekli olan vitamin ve mineralleri de bol ölçüde almanıza yardımcı olacaktır. Hamilelik sırasında bebeğinizin gelişimi için en değerli altı besin şunlardır:

 • Folik asit
 • Demir
 • Kalsiyum
 • D vitamini
 • İyot

Her gün doğum öncesi vitamininizi alın ve bebeğinizin büyümesi için bu temel besin unsurlarından gereğince alıp almadığınız konusunda hekiminizle konuşun. Ve son olarak, hamilelik için temel besin güvenliği kurallarını unutmayın. Örneğin, kafein tüketiminizi sınırladığınızdan emin olun.

Bebek tat tomurcuğu hafta hafta gelişimi​

Hafta Gelişimi
4-5 hafta Dil ve ağzın çatısı (damak) oluşmaya başlar.
8 hafta İlkel tat tomurcukları ortaya çıkar.
14-15 hafta Tat tomurcuklarından gelen sonlar beyne bağlanmaya başlar.
30 hafta Pek çok tat tomurcuğu tat sinyallerini beyne iletebilir.
Doğum Bebeğiniz tatlı, ekşi ve acı tatları tadabilir. Tuzlu yiyeceklere reaksiyonlar daha sonra, çoklukla 6. ayda ortaya çıkar.

Tat,Tatları,Bebekler,Alma,Anne,Başlar,İla,Hamilelik,Sırasında,Tercih

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Bebekler anne karnında tat alabilir mi? Bebeğinizin tat alma duyusu nasıl gelişir?