e
sv

Anne karnında bebeğin kafatası, iskeleti ve kemikleri nasıl gelişir?

621 Okunma — 24 Kasım 2022 14:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anne karnında bebeğin kafatası, iskeleti ve kemikleri nasıl gelişir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin. Doğumda, yeni doğan bebeğinizin iskeleti hala imal evresindedir. Aslında, yetişkinliğe kadar (20 yaş civarında) tam olarak…

Anne karnında bebeğin kafatası, iskeleti ve kemikleri nasıl gelişir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin. Doğumda, yeni doğan bebeğinizin iskeleti hala üretim evresindedir. Aslında, yetişkinliğe kadar (20 yaş civarında) tam olarak gelişmeyecektir. Bebekler 275’ten fazla kemikle doğar, lakin yetişkinlerde yalnızca 206 kemik vardır. Bunun nedeni, yeni doğan bebeğinizin kemiklerinin birçoklarının bu değerli büyüme yıllarında birbiriyle kaynaşmasıdır.

Bebek kemikleri nasıl oluşur?​

Hamileliğinizin birinci günlerinde, bebeğinizin kemiklerinin her birinin temel sınırları, çeşitli genlerden gelen talimatlara nazaran oluşturulur. Yaklaşık 7 haftalık gebe olduğunuzda, bebeğinizin tüm iskeletinin haritası hazırlanmış olur. Birçok kemik, sonunda kemiğe dönüşen sert fakat bükülebilir bir doku olan kıkırdak olarak başlar. (Yetişkinler, temel olarak eklemlerinde bir ölçü kıkırdak meblağlar.) Lakin kafatası, köprücük kemiği, birtakım yüz kemikleri ve pelvisin kısımları üzere yassı kemikler, zar ismi verilen ince doku kılıfları olarak başlar.

Tüm kemikler, ossifikasyon ismi verilen bir süreçte birebir halde gelişir. Yaklaşık 10. haftada kemik dokusu kıkırdak yahut zar halinde oluşmaya başlar. Akabinde, bedeninizde depolanan ve yediğiniz yiyeceklerle doldurulan mineraller olan kalsiyum ve fosfat dokuyu sertleştirmek için eklenir.

Kemik,Kemikleri,Bebeğin

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Anne karnında bebeğin kafatası, iskeleti ve kemikleri nasıl gelişir?