e
sv

Yağlı cildi anında matlaştıran 4 basit formül!

845 Okunma — 20 Kasım 2022 19:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yüzde oluşan yoğun yağlanmalara son! Evde yapabileceğiniz basit tariflerle cildinizi arındırmak artık çok basit!

Yağlı cilt, bir kişinin yüzünde görünme eğilimindedir. Çünkü: Kafa derisinde veya genital bölgede olduğu gibi yüzümüzde de özellikle çok sayıda yağ bezi bulunur. Bunlar, ilk etapta cildimizi korumak için tasarlanmış ince lipid tabakasını üretir. Ancak bazen yağ üretimi artar ve cildimiz çok parlak ve yağlı hale gelir. Fazla yağ, gözenekleri tıkar ve bazen sivilceleri ve yabancı maddeleri teşvik edebilir.

Yüz çevresindeki yağlı cilt neden olur?

Artan sebum üretiminin kesin nedenleri farklıdır. Bunlar, diğerleri arasında şunları içerir:

 • fiziksel stres
 • psikolojik stres
 • şeker, yağ ve alkol oranı yüksek sağlıksız beslenme
 • ilaç tedavisi
 • yanlış bakım ürünleri
 • hormonal değişiklikler

Yağlı cildi anında matlaştıran 4 ev ilacı

Yağlı cilde sahip olanlar hemen pahalı ürünlere başvurmak zorunda kalmazlar, önce daha ucuz alternatifleri deneyebilirler. Yüzdeki yağlı lekelere karşı hangi ev ilaçlarının yardımcı olduğunu açıklıyoruz.

1. Limon suyu

Çok yönlü limon suyu ile sadece saçınızı doğal olarak hafifletmekle kalmaz, ayrıca yağlı cildi de onarır. Sebebi ise; Sitrik asit, büyük gözeneklerin daralmasına neden olur. Ek olarak, asit mikropları öldürür, bu da yağları  önler. Bunu yapmak için, bir kaşık meyve suyunu yarım kaşık su ile karıştırın. Ardından, etkilenen bölgelere uygulamak için bir pamuklu ped kullanabilir, yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra tekrar durulayabilirsiniz.

2. Elma sirkesi

Elma sirkesi de benzer bir etkiye sahiptir., yüzdeki yağlı filmi azaltır. Nasıl çalışır? Elma sirkesini bir pamuğa koyun, yüzünüze nazikçe uygulayın, 10 ila 15 dakika bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın – tıpkı limon suyuyla yaptığınız gibi yapabilirsiniz.

3. Sade yoğurt

Çoğu buzdolabında bir kavanoz veya bir kase yoğurt bulunur. Değilse, en yakın süpermarkette doğal yoğurt satın alabilirsiniz. Gıda, yüzdeki yağlı parlamaya karşı yardımcı olur ve doğal bir peeling görevi görür. Yoğurtta bulunan laktik asit, yağı gözeneklerden çeker ve aynı zamanda nötr bir pH değeri oluşturur. Uygulaması çok basittir: üründen bir kaşık alın ve doğrudan yüzünüze yayın. Yaklaşık 10 ila 15 dakikalık kısa bir maruz kalma süresinden sonra yoğurdu yıkayabilirsiniz – ve kalanın tadını çıkarabilirsiniz!

4. Papatya buhar banyosu

Buhar banyosu sadece soğuk algınlığına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yağlı cilde savaş açar. Tercihen papatya ile, çünkü bu bitki türü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve dezenfekte edici bir etkiye sahiptir. Buhar banyosu gözenekleri açar ve cildi hafifçe kurutur. Büyük bir kaseye iki çay kaşığı papatya çiçeği veya alternatif olarak iki veya üç poşet çay koyun ve üzerine yaklaşık yarım litre sıcak su dökün. Ardından, başınızın üzerine bir havlu koyarak, buharın yüzünüze yaklaşık 10 ila 15 dakika kadar girmesine izin verin.

İpucu

Yağlı,Yüz,İla,Yağ


etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yağlı cildi anında matlaştıran 4 basit formül!