e
sv

Uzmanlara Göre En İyi Cilt Bakım Rutini

1265 Okunma — 14 Mayıs 2022 21:02
UZMANLARA GÖRE EN İYİ CİLT BAKIM RUTİNİ
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uzmanlara Göre En İyi Cilt Bakım Rutini; Güzel, parlak ve ışıltılı bir cildi kim istemez? Ancak piyasada bu kadar çok farklı ürün olduğu için hangilerinin kullanılacağını bilmek kafa karıştırıcı olabilir. Genetik bunu tanımlayabilirken, diğer faktörler cildinizin belirli ürünlere nasıl tepki verdiğini etkiler. Bunlar yaşınızı, ikliminizi, hormonlarınızı, diyetinizi, yaşam tarzınızı, hamileliğinizi ve hatta hastalıklarınızı ve ilaçlarınızı içerir. Günlük cilt bakımı sorularınızı yanıtlamak için, COSMETIC 1’den dermal klinisyen Mai Guillou’ya ve parlayan cildin endüstri sırlarını paylaşan Paula’nın Seçimi Kıdemli Araştırma ve Eğitim Müdürü Desiree Stordahl’a danıştık.

Cilt tipleri

Karma Ciltler için 

Karma cilt, yağlı ve kuru karışımıdır. Bu cilt tipine sahip çoğu insan, gözeneklerinin en büyük olduğu T bölgesinde – burun, çene ve alında – yağlandığını fark eder. Bununla birlikte, aynı zamanda susuz kalmış yamalar veya pul pul deri alırlar. Karma cilt de çok değişir; yazın çok yağlı görünebilir, kışın ise kurudur ve hormon değişiklikleri sıklıkla sivilcelere neden olur. Mai Guillou, anahtarın, yeterince nem getirmeyen ile cilde çok fazla nem getiren arasındaki dengeyi korumak olduğunu bizimle paylaştı. Derin bir temizleme etkisine sahip olacak kadar aktif, ancak cildin soyulmuş hissetmemesi için yeterince nazik olan doğru temizleyicileri seçmek önemlidir.

Kör Sivilceler Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Paula’s Choice’dan Desiree, karma cildin, yüzün farklı bölgelerine göre katmanlanabilen ve uyarlanabilen hafif bir kıvama sahip ürünlerle iyi sonuç verdiğini tavsiye etti. Yağlı alanlar için yağ emici formüller ve diğer her yerde daha nemlendirici ürünler kullanmayı düşünün. Aksi takdirde, tutarlılık açısından ortada bir yere düşen bir cilt bakım rutini tercih edin. Jel bazlı temizleyiciler, sütlü tonerler ve sıvı serumlar harika çalışıyor. Gün içerisinde cilt bariyerini güçlendiren ve su içeriğini artıran serumlar ve nemlendiriciler uygulayın, yağlı T Bölgesini çok fazla besleyici madde ile beslemeyin. Ancak geceleri, aşırı sebum üretimini düzenlemeye devam edecek temizleyiciler, tonerler ve tedaviler kullanmak önemlidir. Cilt Bakım Rutini

Yağlı ve Akneli Ciltler için

Günün sonunda yüzünüzde yağlı bir film tabakası oluşuyorsa, muhtemelen yağlı cilt tipine sahipsiniz. Ne yazık ki, sivilce genellikle yağlı cilt ile el ele gider. Bunun nedeni, ekstra sebumun ölü deri hücrelerini ve birikintileri yüzünüzdeki saç köklerinin içinde tutmasıdır. Neyse ki, doğru ürünlerle hem fazla yağ hem de sivilce tedavi edilebilir. Desiree, aşırı derecede yumuşatıcı, tıkayıcı dokulardan kaçınmayı ve  sıvılara, hafif serumlara, jellere veya ağırlık hissi vermeyen kıvamlara yapışmasını tavsiye eder. Yağlı, akneye meyilli cilt, yüzeyde donuk cilde, tıkanmış gözeneklere ve sivilcelere yol açabilecek fazladan ölü cilt birikimine sahip olma eğilimindedir.

Cildinizi Doğru Şekilde Nasıl Eksfoliye Edebilirsiniz?

Eksfoliasyon, kırılmaları önlemek için çok önemlidir; Onları temizlemek için gözeneklerinizin derinliklerine nüfuz edecek BHA ve AHA içeren bir ürün kullanın. Mai, popüler bir BHA’nın Salisilik Asit olduğunu ve cilt uzantılarına nüfuz etmesi ve yağ içeriğini çözmesiyle iyi bilindiğini açıkladı. Bu nedenle tıkanıklık dediğimiz şey BHA ile başarılı bir şekilde tedavi edilir. Tersine, AHA Glikolik Asit, daha pürüzsüz, daha dolgun, daha sağlıklı bir cildi teşvik etmek için hücre yenilenmesini hızlandırarak ve epidermisin yeniden düzenlenmesini sağlayarak cildin yenilenmesine, yeniden şekillenmesine yardımcı olur.

Yağlı ve akneye meyilli ciltler, ister temizleyici, toner, ister akşam bakımı şeklinde olsun, bu aktif maddelerden oldukça faydalanacaktır ve bu, her bireyin cildine büyük ölçüde bağlıdır. Cildinizi günde iki kez temizlemeyi ve nemlendirmeyi unutmayın. Cilt Bakım Rutini

Kuru cilt için

Kuru cilt yeterince sebum üretmez, bu da genellikle kuru, gergin ve hassas olduğu anlamına gelir. ‘Lipid bariyeri’ olarak bilinen doğal yağ eksikliği, onu daha kırılgan ve çevresel hasara açık hale getirebilir. Kuru cildin birçok nedeni vardır; genellikle genetik olsa da, susuz kalmak veya soğuk havaya maruz kalmak onu daha da kötüleştirebilir. Desiree, seramidler ve hyaluronik asit kullanmanın hidrasyonu artırmaya yardımcı olacağını söylüyor. Jojoba yağı ve karite yağı gibi kanıtlanmış yumuşatıcılar da cildin bariyerini canlandıracaktır.

Kuru cildiniz varsa, nazik eksfoliyatörler, nemi uzaklaştırmayan nemlendirici temizleyiciler ve cildin alt katmanlarını tedavi etmek için tasarlanmış C vitamini serumları kullanmanız önerilir. Mai, günümüz kozmetik ürünlerinin güçlü ve aktif olabileceğini belirtiyor ve tüketicilere profesyonel cilt bakımı tavsiyesi almalarını tavsiye ediyor. Bir kişi için işe yarayan, mutlaka bir başkası için çalışmayacaktır. Bu, büyük ölçüde ürünün konsantrasyonuna, formuna ve PH seviyesine bağlıdır. Cilt Bakım Rutini

Hassas ciltler için

Hassas cilt, çok çabuk tahriş olma ve iltihaplanma eğilimi gösterdiği için çok fazla bakım gerektirir. Yatıştırıcı içerikli nazik ve nemlendirici ürünler bu cilt tipi için idealdir. Desiree şu yorumu yaptı: “Hassas ciltler için tüm mesele mümkün olduğunca nazik olmak, kokusuz olmak ve tahrişi ve kızarıklığı uzak tutmak için yatıştırıcı maddelerle dolu formüller kullanmaktır. Aynı zamanda, yaşlanmayı geciktirici faydalardan ödün vermek istemezsiniz, bu nedenle anahtar, son derece etkili ancak cildi rahatlatan bileşenler bulmaktır. Beta-glukan, meyan özü ve yeşil çay ve türevleri gibi antioksidanlar hassas ciltler için inanılmaz derecede faydalıdır”.

Mai Guillou, hassas veya reaktif ciltleri tedavi etmenin ilk adımının doğru teşhis koymak olduğunu hatırlatıyor. İltihaplı cilt bozuklukları geniştir ve doğru cilt bakımı ve tedavileri ile yönetilebilir. Cildi güçlendirmek için cilt bariyerini onarmak gerektiğini tavsiye ediyor. Bir kez restore edildiğinde, suyu daha iyi tutabilecek ve hücre yenilenmesi daha sağlıklı bir şekilde çalışacaktır. Ek olarak, bu cilt tipine sahipseniz, hassas ciltler çabuk yanmaya meyilli olduğu için güneşte geçirilen süreyi sınırlandırmalısınız. Cilt Bakım Rutini

Cilt Bakım Rutinleri

Sabah Cilt Bakım Rutini

Sabah cilt bakım rutininizin bir kısmı cilt tipinize bağlı olacaktır. Ancak, günün başlangıcında herkesin dahil etmesi gereken bazı adımlar vardır. Birincisi bir temizleyicidir, çünkü ölü deri hücreleriniz, bakterileriniz, teriniz ve yüzünüzde kalan ürünler olabilir. Gece yüz yağı kullanıyorsanız, fazlalıkların alındığından emin olmak için sabahları yağ bazlı bir temizleyici kullanın. Ardından, cildinizi gün için dengelemek için bir toner uygulayın. Akneli ve yağlıya meyilli cilt tipleri her zaman bu adımı içermelidir. Son olarak, bir C vitamini serumu, nemlendirici ve güneş koruma ürünü kullanın. 

Cildinizi otomatik egzoz, duman ve havadaki küçük partikül madde gibi kirleticilerin etkilerinden korumak istiyorsanız, Desiree rutin bir paket kullanmanızı önerir. Kanıtlanmış antioksidanlar (glutatyon, kahverengi algler ve üzüm polifenolleri sadece birkaçı) ve sabahları son cilt bakımı adımınız olarak antioksidan bakımından zengin bir güneş kremi ile. Cilt Bakım Rutini

Akşam Cilt Bakım Rutini

Bazı cilt bakım malzemeleri, cildinizi güneş hasarına karşı daha duyarlı hale getirir, bu nedenle yatmadan önce uygulamak daha iyidir. Akşam cilt bakımı rutininiz, siz uyurken daha yoğun kremler ve serumlar kullanmak için de mükemmel bir zaman olacaktır. İşlemi çift temizleyerek başlatın; bu makyajı çıkarmak anlamına gelirbir tür temizleyici ile yüzünüzü temizlemek için ikinci bir ürün kullanın. Yağlı bir cilt tipiniz varsa, cildin pH seviyelerini dengelemek için bir toner kullanın. Haftada bir veya iki kez toneri yüz maskesiyle değiştirin. 

Temizleme ve tonlama işleminden sonra cildiniz serumlar, retinol veya AHA ve BHA ve göz kremi gibi uygulamalar için hazırlanır. Son olarak, nemi hapsetmek için bir gece kremi veya nemlendirici uygulayın. Cildin sıkılığını canlandırmak istiyorsanız, Desiree peptidler kullanmanızı ve genişlemiş gözeneklerle mücadele ediyorsanız Niasinamid’e geçmenizi önerir.

Hamilelikte Cilt Bakımı Rutini

Hamilelik sırasında vücuttaki hormon seviyeleri değişir ve bunlar kadının cildini doğrudan etkiler. Değişiklikler kadınlar arasında farklılık gösterir, bazılarında yetişkin aknesi, melazma adı verilen pigmentasyon – hassasiyet ve kızarıklık gelişir. Retinol ve salisilik asit, söğüt kabuğu, parabenler, hidrokinon ve uçucu yağların sık kullanımı dahil olmak üzere hamileyken kaçınmanız gereken yaygın cilt bakım bileşenleri de vardır. Hamilelik ve emzirme döneminde, vücudumuzda meydana gelen ve dolayısıyla cildimizin sağlığını etkileyen geçici değişiklikleri karşılamak için cilt bakımının değiştirilmesi gerekir. Desiree önce doktorunuza danışmanızı önerir. Cildin yüzeyini güçlendirmeye yardımcı olmak için omega yağ asitleri bakımından zengin ürünler eklemeyi tavsiye ediyor; bu, değişikliklerden geçerken her cilt tipinin faydalanabileceği bir şey.

Yaşlanma karşıtı cilt bakım rutini

Cildinizin her yaşta en iyi şekilde görünmesini sağlamak için rutininize dahil etmeniz gereken altı ana unsur vardır. İlk olarak, geniş spektrumlu güneş kremi bir zorunluluktur, çünkü cilt hasarının bir numaralı nedeni güneşe maruz kalmaktır. Ardından, kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olan C vitamini ile ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltın. Retinol ve niasinamid, yaşa bağlı pigmentasyonu azaltırken cildinizin daha pürüzsüz ve sıkı görünmesini sağlayacak hayati bileşenlerdir. AHA ile peeling yapmanın cildin üst katmanlarının büyümesini uyardığı gösterilmiştir. Son olarak, bakır peptitler antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahipken aynı zamanda kolajen üretimini de uyarır. Bu, cildinizin daha dolgun görüneceği ve gelişmiş esnekliğe sahip olacağı anlamına gelir. Cilt Bakım Rutini

Sivilce izleri için cilt bakım rutini

Şiddetli sivilce şikayeti olan kişilerde genellikle kalıcı girintiler ve sivilce izleri olarak bilinen pürüzlü cilt dokusu kalır. Akne kistleri cilt dokusunu tahrip ederek yara izlerine neden olur; sonunda yırtıldıklarında, kapladıkları alan iyileşmez ve deride çukur bir görünüm bırakır. Dermatologlar, yara izlerini şekle ve cilde ne kadar derine nüfuz ettiklerine göre sınıflandırır. Mai, akne yara izi tedavisinin genellikle doku rejenerasyonu ve yeniden şekillenmesi için kolajen üretimini düzenlemede etkisi olan modaliteleri içerdiğini açıklıyor.

COSMETIC 1 , değişen kimyasal peelinglerden LED ışıklara, yoğun darbe ışığının yanı sıra ablatif ve lazer olmayanlara kadar bir dizi farklı tedavi sunar. Konsültasyon sırasında, cilt tipinize ve durumunuza göre hazırlanmış bir tedavi planı ve özel bir cilt bakımı rutini alacaksınız. Azelaik asit, retinol, kimyasal peelingler ve yara izi önleyici tedavilerin tümü, düzensiz dokuyu azaltabilir ve renk bozulmasını tedavi edebilir. Cilt Bakım Rutini

Takip edin

Sıradaki içerik:

Uzmanlara Göre En İyi Cilt Bakım Rutini