e
sv

Perimenopoz nedir?

858 Okunma — 23 Kasım 2022 15:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Perimenopoz (Premenopoz, Pilmenopoz), sağlıklı, üreme fonksiyonu ve menopoz ortasındaki doğal geçiş yahut adet devri olmadan ardışık 12 aydır. Perimenopoz, 30’lu yaşların ortası ile 50’li yaşların ortasında rastgele bir yerde başlayabilir, fakat…

Perimenopoz (Premenopoz, Pilmenopoz), sağlıklı, üreme fonksiyonu ve menopoz ortasındaki doğal geçiş yahut adet periyodu olmadan ardışık 12 aydır. Perimenopoz, 30’lu yaşların ortası ile 50’li yaşların ortasında rastgele bir yerde başlayabilir, fakat ortalama yaş 47’dir ve menopoz ortalama 52 yaşında gerçekleşir. Bir bayanın hayatındaki değerli bir etap olan perimenopoz biyolojik bir ilerlemedir. Tekrar de, ne kadar süreceğini evvelden bilemezsiniz.

Perimenopoz birçok bayan için çok kıymetlidir zira üreme hormonları dalgalanmaya başlar. Östrojen, progesteron ve testosteron değiştikçe ve azaldıkça birbirleriyle istikrarları bozulur. Bu dengesizlik, yıllarca sürebilen semptomların artmasına neden olabilir.

Perimenopozda olup olmadığınızı öğrenmek için belirtilerinizi araştırın. Semptomlarınız yeniyse, birdenbire eskisinden daha berbatsa yahut net bir nizamı yoksa, muhtemelen perimenopozun hormonal dengesizliğini yaşıyorsunuzdur.

Perimenopoz belirtileri nelerdir?​


Semptomlar, perimenopoz geçişinizin başladığının sağlam bir delilidir. Hormonla alakalı perimenopoz semptomları şunları içerir:

 • Sinirlilik
  Sonluluk perimenopozal bayanlar ortasında en kıymetli şikayettir. Beyindeki kıymetli nörotransmiter sistemlerini etkileyen ani ve çok hormon dalgalanmaları tarafından tetiklenir.
 • Kaygı
  Hormonal dengesizlikten kaynaklanan tasa hisleri birinci başta denetim edilebilir üzere gelebilir, lakin perimenopoz süreci ilerledikçe denetimden çıkabilir.
 • Kilo alımı
  İnanılmaz derecede yaygın ve son derece cüret kırıcı olan perimenopozal kilo değişiklikleri ekseriyetle gerilim ve onun tesirleriyle daha da kötüleşir.
 • Yetişkin aknesi
  Yaşlandıkça kuruluk ve kırışıklıklar üzere cilt değişiklikleri beklenir, lakin birçok bayan, bilhassa göğüste ve sırtın üst kısmında hormonal akne ve sivilce yaşadığında şaşırır.
 • Depresif hisler ve karamsarlık
  Bir bayan perimenopoz periyoduna girdiğinde, östrojen ve progesterondaki bozulmalar nedeniyle ruh hali istikrarsızlaşabilir, bu da doğal hayat değişiklikleriyle ilgili tasa ve üzüntüyü artırır.
 • Düzensiz dönemler
  Menstrüel değişiklikler ekseriyetle perimenopozun birinci belirtisidir; fizyolojiye ve öteki faktörlere bağlı olarak adetler uzar, kısalır, hafifler yahut ağırlaşır.
 • Eklem ağrısı
  Östrojenin anti-enflamatuar tesiri olduğundan, doğal orta yaş düşüşü başladığında diz, dirsek, el, ayak vb. eklem ağrıları üzere iltihap belirtileri fark edebilirsiniz.
 • Adet migrenleri
  Migrenlerin çoklukla hormonal bir bileşeni vardır, bu nedenle uzun müddetli adet migren baş ağrıları, östrojenin progesteron istikrarını bozduğu için tetiklenebilir.
 • Hafıza meseleleri yahut bulanık düşünme
  Perimenopoz sırasında östrojen ve progesteron düzeyleri sıçradıkça, hafıza problemleri ve bilişsel korkular sıklıkla ortaya çıkar.
 • Uyku sorunları
  Uykusuzluk perimenopozdaki bayanlar için çok büyük bir problemdir, çoklukla adrenal gerilimle temaslıdır ve istikrarsız üreme hormonları tarafından şiddetlenir.
 • Sıcak basmaları ve gece terlemeleri
  Perimenopozun besbelli semptomları olan sıcak basmaları, ağır hormonal iniş ve çıkışlarla beslenir; kimi günde yalnızca bir avuç, kimileri ise günde 20-30 yahut daha fazla yaşar.
 • Vajinal kuruluk
  Orta yaştaki vajinal değişiklikler kuruluk, atrofi ve kaşıntıyı içerir, libidoyu azaltır ve cinsel bağlantı sırasında rahatsızlığa ve hatta ağrıya neden olur.
 • Düşük cinsel dürtü
  Üreme hormonu düzeylerindeki değişiklikler ve bunların beden tarafından nasıl düzenlendiği, cinsel dürtünün düşmesine neden olabilir.

Tüm bu perimenopoz semptomlarına ne sebep olur?​

Değişen hormonlar orta yaş semptomlarının nedeni olsa da, perimenopozun östrojende kademeli lakin istikrarlı bir düşüş manasına geldiği yanlışsız değildir. Aslında, perimenopozda östrojen düzeyleri yıllardır olduğundan daha yükseğe tırmanabilir – bazen dramatik adet değişikliklerine neden olur.

Başka bir yanılgı da, tüm semptomların östrojen azalmasından kaynaklandığıdır. Bunun yerine, semptomların gelişmesine neden olan hormonal dalgalanmalardır. Dalgalanmalar çok olduğunda yahut çok süratli meydana geldiğinde, bedeniniz bunları yönetemez ve bedeninizde işler yolundan sapmaya başlar.

Öbür hormonlardaki dalgalanmaların da perimenopoz devrinde büyük tesiri vardır. Folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH), progesteron, testosteron ve DHEA da değişiyor ve bu da perimenopoz semptomlarını kötüleştirebilir.

Perimenopoza girerken hormonlarınıza ne olur?​

Cinsiyet hormonu düzeyleri ve adet döngüsü, hipotalamus, hipofiz bezi ve yumurtalıkların daima üç istikametli geri bildirimi ile düzenlenir. Bu hipotalamik-hipofiz-yumurtalık ekseninin düzgün çalışması için, her bölgenin başkalarından gelen sinyallere karşılık verecek kadar hassas olması gerekir.

Lakin yumurtalık foliküllerinin (her biri olgunlaşmamış bir yumurta içeren keseler) sayısı yaşla birlikte azalır ve bu da onların gelen iletilere daha az karşılık vermesini sağlar.

Telafi etmek için, hipotalamus, neredeyse dikkat çekmek için daha yüksek sesle bağırıyormuş üzere olana kadar FSH ve LH’de değişiklikler yapmak da dahil olmak üzere sinyalini güçlendirir. Perimenopozda, yumurtalıklar davete hiç karşılık vermeyebilir yahut yüksek FSH sinyaline çok hassas olabilir ve östrojen düzeylerini yükseltebilir.

Bedeniniz doğal olarak değişen hormon düzeyleriyle başa çıkmak için donanımlıdır. Lakin birtakım faktörlerin hormonlarınız üzerinde önemli tesirleri olabilir, örneğin:

 • kötü beslenme
 • kronik stres
 • uyku sorunları
 • yeterli egzersiz
 • çevresel toksinlere maruz kalma

Gençken küçük başlayan problemler bile, siz perimenopoza girerken hormonlarınızın senkronizasyonunu bozabilir. Sonunda, bedeninizin nazik başa çıkma prosedürleri telafi etmek için kâfi değildir. Ömrün en dramatik değişimlerinin olduğu periyotlarda – perimenopoz üzere – hormonlarınız ağır semptomlara neden olabilir. Bu nedenle, hormonal dengeyi geri kazanabilmesi için bedeninize takviye sağlayacak adımlar atmak çok değerlidir.

Korkunç perimenopoz semptomlarına sahip olma olasılığınızı artıran nedir?​

Hayatın erken devirlerinde hormonal semptomlara sahip olmak, onları perimenopozda da geçirmeye daha yatkın hale getirir. PMS’ye sahip olmak, perimenopoz semptomlarına sahip olma olasılığınızı iki kat artırır. PMS belirtilerinizden biri depresif duygularsa yahut doğumdan sonra ya da doğum denetim hapları kullanıyorsanız , perimenopoz devrinde de depresyon yaşayabilirsiniz.

Finansal telaşlar yahut yaşlanan ebeveynlere bakmak üzere kronik gerilim ve duygusal gerginlikler, perimenopozda taşıdığınız yüklere ekstra yük ekleyebilir. Bu faktörlerin kimilerini değiştirmek imkansızdır, lakin başkaları hakkında bir şeyler yapabilirsiniz ve gerilim listenin başında yer almalıdır.

Kronik gerilim, perimenopoz ve menopozda değişen seks hormonlarının ve nörotransmitter seviyelerinin tesirlerini önemli halde büyütür. Bunun nedeni, bedeninizin hem adrenal gerilim hormonlarını (kortizol) hem de seks hormonlarını yapmak için tıpkı temel yapı taşlarını kullanmasıdır. Lakin kronik gerilim altında gömüldüğünüzde, bedeninizin durmadan kortizol üretimine öncelik vermesi için seçim yapması gerekir. Tam da en çok gereksinim duyduğunuz anda, seks hormonu üretimi ikinci plana atılmak zorunda kalır.

Lakin bunu değiştirebilirsiniz. Gerilim idaresi ve adrenal dayanak, bedeninizin kaynaklarını savaş ya da kaç reaksiyonundan uzaklaştırmaya ve onu üreme hormonlarını dengelemeye yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Perimenopoz semptomlarını nasıl giderebilir ve kendinizi daha düzgün hissedebilirsiniz?​

Belirti ve semptomlar hem perimenopoz hem de menopoz için birebirdir. En tesirli, en uzun müddetli perimenopoz semptomlarının giderilmesi için, aşağıdakileri içeren sağduyulu bir yaklaşımı göz önünde bulundurun:

 • Sağlıklı beslenin.
 • Keyifli antrenmanlar bulun.
 • Hedeflenen bitki ve besinlerle hormonal dengesizliği düzeltin. Fitoterapi
 • Duygusal sıhhatinize çok dikkat edin.
 • Dinlenmek ve rahatlamak için vakit ayırın.

Hayatınızın bu evresinde belirtilerinizin sizi tanımlamasına müsaade vermemenizi tavsiye ederim. Perimenopoz, hayatınızı kendi şartlarınıza nazaran yaşamak için gerçek bir fırsattır, böylelikle kendinizi her zamankinden daha sağlıklı ve keyifli hissedebilirsiniz.

Yaş,Baş,Neden,Hormon,Östrojen,Stres,Hormonal,Değişiklikler,Orta,Olabilir,Kadın,Adet,Seviyeleri,Dengesiz,Sorunlar,Yumurta,Üreme,Önemli,Belirtileri,Semptomlar

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Perimenopoz nedir?