e
sv

Kripto Para Fiyatları Canlı Şekilde Nereden İzlenir?

76 Okunma — 13 Aralık 2023 23:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Canlı kripto para fiyatları yatırım yapma yahut satma konusunda karar verirken yatırımcıların dikkat ettiği son kademedir. Birebir vakitte dijital paraların pahası fiat varlıklardan daha fazla faktöre dayalı olarak oluşur. Bu nedenle kripto para ticareti her vakit yüksek volatiliteye sahip olmasından ötürü riskli bir iştir.

Fiyatlandırmanın değerli bir ögesi, piyasanın manipüle edilmesidir. Ekseriyetle, kripto paraların fiyatı, sırf kimilerinin dikkat ettiği birçok faktöre bağlıdır. Tecrübesiz yatırımcılar, bilhassa keskin fiyat değişiklikleri olduğunda fiyat hareketini belirlemekte zorlandıklarında kendilerini tutsak üzere hissedebilirler. Bu nedenle canlı kripto para fiyatlarının neye bağlı olduğunu, stratejiyi ne vakit değiştirmeniz gerektiğini ve neden hem ana varlıkları hem de gelişmekte olan projeleri içeren çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyü oluşturmanın daha âlâ olduğunu anlamak kıymetlidir.

Kripto paranın fiyatı neye nazaran belirlenir?

Birçok durum kripto paraların fiyatını tesirler. Lakin hem iç faktöre hem dış faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu özelliklere karşın, birtakım kaldıraçlar para ünitelerinin kıymetini hayli keskin bir biçimde düşürebilir. Bu nedenle kripto para piyasasındaki tüm durumu dikkate almakta yarar var. 

Haberlere bağlı olarak kripto paraların fiyatının değişmesi 

Kripto haberlerinin piyasa iştirakçileri üzerinde önemli bir tesiri vardır. Deneyim  gösteriyor ki, olumlu haberler çabucak kripto varlığın kıymetini keskin bir formda artırırken, olumsuz bilgiler sonrasında düşer. Şayet ziyanda kalmaktan kaçınmak istiyorsanız, yalnızca kripto bölümünün değil, birebir vakitte politik ve ekonomik durumun özelliklerini de incelemeniz önerilir. Bu durumun ne olduğunu anlamak için temel ögeleri göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, FTX borsasının iflasıyla ilgili haberler, BTC’nin bedel kaybetmesine neden oldu. Tıpkı vakitte, dijital varlıkların online mağazalar tarafından ödeme aracı olarak kullanılacağını duyuran bir açıklama, önde gelen kripto paraların bedelinin artmasını sağladı.

Aynı vakitte, belirtilen olayı daha detaylı bir halde ele alan haberlerin, dijital varlığın pahası üzerinde daha önemli bir tesiri olduğuna dikkat etmek de kıymetlidir.

Korku faktörü 

Bitcoin fiyat kuru üzerindeki en büyük etken, kripto para sahibinin yaşadığı duygusal durumdur. Ruhsal istikamet nadiren incelenmesine karşın hayati bir rol oynar. Birçok kripto paranın somut bir desteği yoktur. Bedel artışı ekseriyetle kullanıcı ilgisi ve sağlanan Blockchain teknolojisinin kullanışlılığı tarafından desteklenir. Bir kripto paranın gelişimini belirleyen faktörleri anlamak için, olumsuz haberlerin duyurulmasının çabucak akabinde varlığın davranışını incelemek gereklidir. Tecrübesiz yatırımcılar ekseriyetle kripto varlıklarını çabucak satmaya başlarlar. Hedge fonları sıklıkla bu durumu kullanarak bilgi alanını farklı bir bakış açısıyla (olumlu yahut olumsuz) haberlerle doldurur.

Yasal düzenlemelerin etkisi

Herhangi bir yasa, düzenleme yahut hükümet yetkililerinin yaptığı evvelki açıklamalar, kripto piyasasını besbelli bir halde tesirler. Çin’de üçüncü taraf kripto paraların ve madencilik faaliyetlerinin yasaklanması üzere canlı bir örnek, piyasayı çabucak çökertti.

Kripto para fiyat oranını dolar karşısında pahalandırmak ve detaylı bir analitik fotoğraf oluşturmak istiyorsanız, politik ve ekonomik durumu kıymetlendirmek değerlidir. Ülkedeki tansiyon arttıkça, dijital varlıklara olan talep artar. Bu varlıklara yatırım yapmak daha kolay ve süratli bir formda kâr elde etmenizi sağlar. Durum düzeldiğinde ise yatırımlar tekrar fiat para olarak çekildiğinden piyasa düşer. Değerli bir ölçüde yatırım yapmayı planlıyorsanız, kârlı fırsatları ve bunların müddetini kıymetlendirmek için bu durumu göz önünde bulundurun.

Dolara karşı Pump, dump ve kripto para kuru 

“Pump and dump,” tek bir kripto varlığının pahasını manipüle etmenin öteki bir yoludur. Balinalar (büyük varlık sahipleri), bu tekniği başlangıçta dikkat çekmek, akabinde bir varlığı düşürmek ve kâr elde etmek için kullanırlar. Pump and dump’ı evvelce iddia etmek zordur, zira yatırımcılar çoklukla bunun hazır bir tezahürü ile karşı karşıya kalırlar. Bu, şu biçimlerde tanımlanabilir:

 • Belirli bir coin seçimi; Şayet piyasa bedeli düşük olan varlıkları listede görüyorsanız ve bu coin’leri WhiteBIT, Binance üzere büyük borsalarda bulmak zorsa, ek olarak da bu kripto paranın fiyatında bir artış görüyorsanız, bu coin’in kıymetinin yapay olarak artırılma stratejisinin bir kesimi olduğundan emin olabilirsiniz;
 • Keskin bir yükseliş; Bariz bir neden olmaksızın fiyatın artış göstermesi, coin etrafında yapay bir durumun geliştiğini gösterir. Bu cins varlıklara uzun vadeli yatırım yapmanız önerilmez. Bu sıklıkla dolandırıcılığa yol açan yüksek bir risktir. Bu tıp keskin bir yükseliş sırasında anında âlâ bir kâr elde edebilirsiniz, lakin tepeyi beklememelisiniz.

Bu faktörlere odaklanarak, kripto paranın fiyatının neye bağlı olduğunu objektif bir halde anlayabilir, durumu kıymetlendirebilir ve daima piyasa volatilitesi şartlarında bile bir süreç stratejisi oluşturabilirsiniz.

Kripto Paranın Fiyatını Oluşturan Faktörler

Bugün kripto para fiyatının oluşumunu etkileyen tüm faktörler birkaç ana kategoriye ayrılmıştır:

 • finansal faktörler – bu küme, fiyatlar, süreç hacimleri, para girişi yahut çıkışı üzere finansal bilgileri içerir;
 • geliştirme faaliyetleri – her Blockchain protokolünün geliştirme faaliyeti. Bu rapor için kullanılan en önemli faktörler GitHub aktifliği ve genel geliştirici etkinliklerinden oluşur;
 • sosyal medya paylaşımları – bu kategori, her protokolün Twitter üzere toplumsal medya platformlarındaki varlığını yahut Google üzere arama motorlarında bahsedilme sıklığını yansıtır;
 • ağ kullanımı – muhakkak bir protokolün ne kadar yaygın bir halde kullanıldığını gösterir;
 • ağın büyüklüğü ve olgunluğu – bir ağın büyüklüğünü yahut olgunluğunu ölçer.

Bitcoin’in kıymeti öncelikle stok-akış oranına, yani mevcut BTC ölçüsünün yeni üretilen varlıkların oranına dayalı olarak belirlenir. Sistemdeki kıtlık nedeniyle, Bitcoin altın modeline misal bir halde değerlendirilmelidir: Bitcoin üretimi karmaşıktır ve varlığın sayısı baştan sonludur. Üretim yarıya indirildiğinde, yani yeni coin üretimi için ödül yarılandığında, büyümeyi teşvik eden yarılanma tarihleri olarak kabul edilir.

Ancak, piyasanın düşük likiditesi nedeniyle yalnızca iki yıl boyunca incelenebilmiştir. Bu yıllarda, her iki durumda da kripto para fiyatlarında gecikmeli artışlar kaydedilmiştir. Başka faktörler, etkin BTC kullanıcı sayısı üzere etkenler, fiyatlandırmayı daha az etkilemiştir.

Bitcoin’in başka kripto paraların üzerindeki etkisi

Ilginç bir formda, Bitcoin fiyatlandırmasındaki toplumsal medyanın tesirini kabul etmekten kaçınılması da değerlidir. Fakat, Litecoin ve Monero için Github ve toplumsal medya, fiyatlandırma için itici güçler olarak algılandı. Tahlil, farklı temel faktörlerin farklı kripto para kategorilerini belirlediğini gösterdi.

Araştırmaya nazaran, Bitcoin’in fiyatında bir değişiklik, öteki kripto paraların, yani “altcoin” olarak isimlendirilen kripto paraların fiyatlarını kıymetli ölçüde tesirler. Bitcoin’in stok-akış modeli tarafından yönlendirildiği görünüyor. Bu sonuçlar, hesaplamaların sonlu sayıda olması nedeniyle yalnızca gösterge niteliğindedir, lakin ortalama fiyat düzeyi stok-akış oranıyla bağlıdır.

Bir kripto paranın maliyeti, birçok parametreyi dikkate alan karmaşık bir kavramdır. Fiyatlandırma problemlerini mümkün olduğunca sorumlu bir formda ele almak, kripto para yatırımlarında bir şeyler kazanıp kazanamayacağınıza bağlıdır. Muhakkak bir paranın bedelinin nasıl geliştiğini kıymetlendirmek gereklidir. Yatırım fırsatları sunacak muteber bir platform seçmek de kıymetlidir. Bu durumda, kaynaklarınızı azamî yarar ile dağıtabilir ve kullanabilirsiniz. Şimdiki kalmak için en son kripto para piyasası haberlerini yakından takip etmek gerekir.

Canlı kripto para fiyatları yatırım yapma yahut satma konusunda karar verirken yatırımcıların dikkat ettiği son etaptır. Tıpkı vakitte dijital paraların kıymeti fiat varlıklardan daha fazla faktöre dayalı olarak oluşur. Bu nedenle kripto para ticareti her vakit yüksek volatiliteye sahip olmasından ötürü riskli bir iştir. Fiyatlandırmanın değerli bir ögesi, piyasanın manipüle edilmesidir. Ekseriyetle, kripto paraların fiyatı, […]

Kaynak: Magazin Haberleri

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Kripto Para Fiyatları Canlı Şekilde Nereden İzlenir?