e
sv

Evde oluşan küflerden kurtulmanın 3 yolu

639 Okunma — 30 Kasım 2022 19:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evinizde oluşan küflerden kurtulmak için bu prosedürleri denemenizi öneririz!

Küf, apartman ve konutlarda yalnızca görsel bir sorun olmakla kalmıyor birebir vakitte teneffüs yollarından geçen küflü hava nemli  alerjiye, astıma yahut başka teneffüs yolu hastalıklarına neden olabilir.

Küf nasıl gelişir?

Küf, doğal etrafımızın bir kesimidir ve bu nedenle kendi başına ziyanlı değildir fakat küf çabucak hemen her meskende oluşur ve gözle görülmese de her vakit mevcuttur.

Küf üzere görünecek kadar çoğalırlarsa, örneğin duvarlarda, sıhhatimizi tehlikeye atabilirler. Bu büyüme, küf sporları nemli yüzeylerle karşılaştığında meydana gelir.

Bunun nedenleri çoklukla yanlış havalandırma yahut çok ekonomik ısıtma üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanan inşaat kusurları yahut iç yerdeki çok nemdir.

Küfü önlemenin 3 ipucu:

1. Düzgün havalandırın

Çoğu durumda küf istilasının nedeni çok nem olduğundan, uygun havalandırma tesirli bir önleyici önlemdir.   Kışın bile, dairemizdeki tüm odaları günde üç ila dört kere havalandırmalıyız ki içeriye pak hava girebilsin ve rastgele bir nem dışarı çıkabilsin.

Özellikle düşük sıcaklıklarda, pencereyi açmak âlâ bir metottur lakin bu biçimde kâfi hava değişimi olmaz. Bunun yerine, ısıtmayı kısmalı ve akabinde camları 5 dakika boyunca büsbütün açmalısınız.

2. Uygun halde ısıtın

Küf oluşumunun önlenmesi kelam konusu olduğunda uygun ısıtma da son derece değerlidir.

Artan güç ve ısıtma maliyetlerinin bir sonucu olarak, birçok kişi bu kış ısıtmayı hiç kullanmamayı yahut mümkün olduğunca az kullanmayı tercih ediyor.

Sıcak hava, soğuk havadan daha fazla nemi emebildiğinden, küf oluşumu teşvik edilir.

Dairenizdeki sıcaklığın en az 16 ila 18 derece olduğundan ve odaların eşit biçimde ısıtıldığından emin olun. Nemli havayı dışarıda tutmak için daha soğuk olan odaların kapılarını kapatın.

3. Bitki besleyin

Yeşil parmakları olmayan beşerler bile bitki bazlı oda arkadaşı almayı düşünmelidir. Çünkü: Apartmandaki bitkiler küf riskini azaltabilir. Sebep? Havadaki kirleticileri filtreleyen gerçek hava temizleyicileridir. Gerçek bir küf savaşçısı olan sarmaşıklar, odalardan tüm küf partiküllerini 12 saat içinde çıkarabilir

Yaşam

Küf,Hava,Nem,Oda,Isıtma

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Evde oluşan küflerden kurtulmanın 3 yolu