e
sv

Ev ilaçları ve doğal yöntemler ile adetinizi ertelemek mümkün!

851 Okunma — 20 Kasım 2022 18:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaklaşan geziler, kutlamalar veya önemli profesyonel randevulara denk gelen adet döngünüzü ertelemenin doğal yolları olup olmadığını size söylüyoruz…

Hapsız adetinizi erteleyin

Kadın bedeninde hormonal döngüsü sırasında, rahmin astarı olası bir hamileliğe hazırlanır. İç duvardaki mukoza zarı, bir yumurta hücresinin yuva yapabilmesi için büyür. Döllenme gerçekleşmezse, uterus kasları kasıldığından mukoza zarı tabakası ayrılır. Bir miktar kanla birlikte, mukoza zarı vajinadan dışarı atılır – bu kabaca regl sürecini tanımlar. Bir döngü genellikle yaklaşık 28 gün sürer, ancak daha kısa ve daha uzun süreler de mümkündür.
Döngümüz bir İsviçre saati gibi olmadığı için her zaman vardiyalar vardır ve adet dönemi daha erken veya daha geç gelebilir. Hormonal kontrasepsiyon kullanan ve adet geciktirici hapı alan herkeste reglin gecikmesi sağlanabilir. Ancak hapı almadığınız zamanlarda menstrüasyonu ertelemenin yolları da var mı? Örneğin, tamamen doğal bir şekilde mi yoksa ev ilaçları ile gecikme mümkün  mü? Açıklığa kavuşturuyoruz!

Adetinizi geciktirmek için herhangi bir işlem yapmadan önce, adetinizin ne kadar uzun olduğu ve ne zaman kanamayı bekleyebileceğiniz hakkında genel bir fikriniz olmalıdır. Bu nedenle adet döneminizin ne zaman gerçekleştiğini not etmenizde fayda var. Bir takvime tarihi girin veya birçok döngü uygulamasından birini kullanın.
Döngünüzün uzunluğunu biliyorsanız, döngünüzü etkilemek için hayıt ağacı ve civanperçemi gibi çeşitli otlar kullanabilirsiniz.

Limon ile adetinizi erteleyin

C vitamini sadece bağışıklık sistemimizi korumakla kalmaz, hormonlarımızı da etkiler. Östrojen seviyelerini arttırır ve progesteron seviyelerini düşürür. Sonuç: adetiniz daha hızlı tetiklenebilir. Bol miktarda C vitamini içeren besinler limon, biber veya çilektir. C vitamini ısıya çok duyarlı olduğundan, meyve ve sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi veya 60 °C’nin üzerinde ısıtılmadan tüketilmesi en iyisidir.

Maydanoz ile periyotları tetikleyin

Adetiniz uzun sürüyorsa maydanoz kullanabilirsiniz. Aromatik mutfak bitkisi, uterus kasılmalarını destekleyen apiol ve miristisin maddelerini içerir. Maydanozun lezzetli bir tabbouleh salatası olarak tadını çıkarın veya otu doğrayıp üzerine sıcak su dökerek bir demleme çay hazırlayın.

Zencefil ile dönemleri teşvik edin

Bir diğer doğal yardımcı da zencefildir. Bu bitki sadece soğuk algınlığına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda adet döneminizi de tetikleyebilir. Maydanoza benzer şekilde zencefilin de rahmin kasılmasını teşvik ettiği ve rahmin iç tabakasının parçalanmasını güçlendirdiği söylenen kan dolaşımını uyardığı söylenir. Ayrıca zencefil adet sırasında ağrıyı da giderebilir.

İpucu

Adet,Döngü,Zaman

 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Ev ilaçları ve doğal yöntemler ile adetinizi ertelemek mümkün!