e
sv

Uzmanlar Çocukları Bilgisayar Oyunları Konusunda Uyarıyor!

1681 Okunma — 11 Mart 2022 08:53
bilgisayar oyunları
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çocuklar adeta bilgisayar oyunları na hapsolmuş durumda, sanal dünyanın dışına çıkamayarak saatlerce ekran karşısında duruyorlar. Bilgisayar oyunları bağımlılık, son yıllarda o kadar arttı ki, patolojik bir bağımlılık bozukluğu olarak kabul edildi.

Bu, altı ila dokuz yaşları arasındaki 14.000’den fazla çocuk üzerinde bir makale yürüten Texas Üniversitesi’nin en son araştırması tarafından belirtilmektedir. Bu çocukların %8’inin bu tür bağımlılık yapan davranışlardan muzdarip olduğu ortaya çıktı. Araştırmanın direktörü Richard Freed, “Bu sonuçlar ciddi ve olası çözüm arayışlarını teşvik etmeli” diyor.

İlginizi çekebilir: Baba, Çocuk Yetiştirirken Nasıl Davranmalı?

Bilgisayar oyunlarına olan bağımlılığın araştırma sonuçları

Nottingham Trent Üniversitesi’nde Davranışsal Bağımlılık Profesörü Mark D. Griffiths tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, bağımlı çocukların çoğunluğu erkek (%81) ve oynamaya başladıkları ana yaş 8 ila 12 (%29) arasındadır. Çevrimiçi Ebeveynler sözcüsü Suzanne Gage, “Çocuklar neredeyse bilgisayar oyunları hapsediliyor, saatlerce ekranın önünde duruyorlar, sanal dünyadan çıkamıyorlar” dedi. Çocukların ekran karşısında ne kadar zaman geçirdiklerini dikkate almaları ve bu konuda kurallar koymaları önemlidir. Bu, uzmanların tavsiyelerinden biridir. Gage, “Ebeveynlerin bilgisayar oyunları için günlük bir limit belirlemelerini ve bunu zorlamalarını öneriyoruz” dedi.

Bazı uzmanlara göre bu, bağımlılık riskini en aza indirecektir. Bu oyunların kullanımı, depresyon, stres ve hayal kırıklığı gelişimi ile bağlantılıdır, öğrenme bozukluğu olan çocuklara yardımcı olabileceğinden bahsetmiyoruz bile. Gage, “Bazı çocuklarda bilgisayar oyunları kullanılmasının onlar için çok olumlu bir deneyim olabileceğine şüphe yok, ancak kontrol altına alınmaları gerekiyor” dedi.

Bizi takip edin.

Facebook

Twitter

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Metin Bedir
  1 yıl önce

  Bazı oyunlar cidden çok tehlikeli olabiliyor. Çocuklarımızın bilgisayar başında ne yaptığını incelememiz gerek.
  https://teknobird.com/spotify-premium-aile-plani/

  yorum beğen
 • oXZiJeN
  1 yıl önce

  Daha küçük yaşta, bebek arabasında eline cep telefonu tutuşturularak susması gerektiğine alışan bebekler, ileride bilgisayar ile daha yakından haşır neşir olarak asosyal bireyler olarak hayata atılıyorlar…. Lütfen dikkat edelim.

  at yarışı tahminleri

  yorum beğen
 • Kepenkçi
  2 yıl önce

  Ebeveynler çocuklarını bilgisayar oyunlarına karşı korumalı ve daha ilgi ve alakalı yerlere yönlendirmelidir.

  kepenk tamiri istanbul

  yorum beğen
 • Tayfun Steel
  2 yıl önce

  Oyun oynamanın kötü olduğunu birçok uzman söylemiş olsa da birçok uzmanda oyun oynamanın çocukta zihinsel ve bilişsel gelişime yol açtığını söylüyor. Sizin için oyunlar hakkında bilgi alabileceğiniz harika bir site bırakıyorum.
  https://biggamebears.com/

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Uzmanlar Çocukları Bilgisayar Oyunları Konusunda Uyarıyor!