e
sv

Çimen lekesi nasıl çıkar?

68 Okunma — 17 Aralık 2023 03:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bahar ve yaz aylarının keyifli aktivitelerinden biri olan pikniklerde, çimlerde vakit geçirmek epey keyiflidir. Fakat bu keyifli etkinlikler sırasında kıyafetlerimize çimen lekesi bulaşma mümkünlüğü da yüksektir. Bu yüzden, “çimen lekesi nasıl …

Bahar ve yaz aylarının keyifli aktivitelerinden biri olan pikniklerde, çimlerde vakit geçirmek hayli keyiflidir.

Ancak bu keyifli etkinlikler sırasında kıyafetlerimize çimen lekesi bulaşma mümkünlüğü da yüksektir.

Bu yüzden, “çimen lekesi nasıl çıkar?” sorusu sıklıkla araştırılmaktadır.

Aslında çimen lekesini çıkarmak epey kolay ve tesirli tekniklerle mümkündür.

İşte çimen lekesini meskende kolay kolay çıkarma teknikleri:

 1. Beyaz kıyafetlerde çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Beyaz renkteki pantolon yahut tişört üzere kıyafetlerde çimen lekesini çıkarmak için çamaşır suyundan faydalanabilirsiniz.
 2. Renkli kıyafetlerde ise çamaşır suyu kullanmamanız önerilir. Bunun yerine bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Lekeyi, bulaşık deterjanı ile çitileme metodu uygulayarak çıkartabilirsiniz. Lakin kıyafetinizin yıkama etiketinde “asetat/triasetat” yazıyorsa bu tekniği uygulamamanız daha hakikat olacaktır.
 3. Çimen lekesini elinizle çitileyerek çıkarabilirsiniz. Bunun için alkol ve oksijenli su kullanabilirsiniz. Bir kovaya birkaç damla oksijenli su yahut alkol katarak içerisine kıyafetinizi ekleyin. Yaklaşık 10 dakika bekleyin ve akabinde lekeyi çitleyin. Şayet leke hala duruyorsa, oksijenli su ve alkol karışımını çimen lekesinin üzerine sürerek çamaşır makinesine atabilirsiniz.
 4. Çimen lekesini çıkartmak için kullanabileceğiniz bir öbür prosedür ise flanele tuz ve tartarik asit kullanmaktır. Bu karışımı lekenin üzerine uygulayarak akabinde bol su ile durulamanız gerekmektedir.
 5. Renkli ve yünlü kumaşlarda oksijenli su kullanabilirsiniz. Bunun için sıcak sabunlu su ile kıyafetinizi yıkamanız ve akabinde yaklaşık olarak 12 litre durulama suyuna 5 çorba kaşığı oksijenli su katmanız gerekmektedir.
 6. Sentetik kumaşlarda saf ispirto kullanabilirsiniz. Lekeyi ispirto ile silerek, ılık su içerisine deterjan ekleyip kıyafetinizi yıkayabilirsiniz.
 7. Yünlü kumaştan çimen lekesini çıkarmak için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Su dolu bir kap içerisine beyaz sirke ve bir ölçü oksijenli su ek edip çimen lekesi olan kıyafeti içerisinde bekletebilir ve sonrasında çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
 8. Pamuklu yahut polyester kumaşlarda çamaşır suyu kullanırken dikkatli olmalısınız, zira bu kumaşlara ziyan verebilir.

Kot pantolon üzerindeki çimen lekesini çıkarmak için de birtakım teknikler uygulanabilir:

 1. Kurumuş çimen lekesini nemlendirmek için kumaşı ıslatın ve fırçalayın. Akabinde oksijenli su yahut ispirto ile yıkayın.
 2. Kabartma tozu ve oksijenli su karışımını kullanarak lekeyi çıkartabilirsiniz.
 3. Alkol kullanarak da lekeyi çıkarabilirsiniz, lakin kumaşa sert bir biçimde davranmamaya itina göstermelisiniz.

Not: Ayakkabı üzerinden çimen lekesi çıkartmak için ise sirke kullanabilirsiniz.

Beyaz spor ayakkabının üzerine birkaç damla sirke damlatarak fırçalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Sirkenin üzerini kuru bir bezle kapatıp nemin alınmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Unutmayın, farklı kumaş cinslerine uygun yollar kullanarak çimen lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İpucu

Kumaş,Yöntem,Leke,Çamaşır,Kıyafeti,Sirke,Çıkarma

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Çimen lekesi nasıl çıkar?